POLITYKAPOLSKA

Nielegalne finansowanie kampanii wyborczej PiS z budżetu państwa. Nowoczesna pyta o ich koszty

Polityka

22 i 23 lipca odbyło się 13 „Pikników rodzinnych” organizowanych przez Kancelarię Premiera oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W pikniku w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

Politycy Nowoczesnej: Michał Przybylak (wiceprzewodniczący Nowoczesnej w Wielkopolsce) i Andrzej Prendke (wiceprzewodniczący Nowoczesnej i szef Młodych Nowoczesnych) zwołali konferencje dotycząca nielegalnego finansowania kampanii wyborczej z budżetu państwa i kroków prawnych jakie zostaną wobec tego podjęte.

Michał Przybylak:

„W ten weekend odbywa się 13 pikników. Koszt każdego szacujemy na kilkaset tysięcy złotych. To znaczy, że tylko w ten weekend wydamy na nielegalną kampanię PiS kilka milionów złotych. Budżet Kancelarii Premiera w tym roku jest rekordowy – teraz wiemy, na co są przeznaczane te pieniądze.

PiS wykorzystuje środki rządowe, spółki Skarbu Państwa i rządową telewizję do swojej kampanii. W takim środowisku wybory nie mogą być równe.”

Andrzej Prendke:

„Widać, że kampania trwa, pomimo braku jej ogłoszenia. Odbywa się tu piknik rodzinny, choć powinien nazywać się piknikiem wyborczym. Już teraz widzimy, że ta kampania nie jest równa.

Z związku z tym składamy wniosek do KPRM, organizatora wydarzenia, o udostępnienie informacji publicznej, w którym pytamy, ile to kosztuje i kto na tym zarabia?”

Konkretnie pytamy o następujące kwestie:

• Jaka jest łączna kwota kosztu organizacji 13 pikników rodzinnych organizowanych w dniach 22-23 lipca 2023?
• Jaka jest dokładna kwota kosztu organizacji pikniku rodzinnego w Krotoszynie w dniu 22 lipca 2023?
• Jakie jest źródło finansowania pikników rodzinnych organizowanych w dniach 22-23 lipca 2023?
• Jakie firmy zostały zatrudnione do organizacji 13 pikników rodzinnych w dniach 22-23 lipca 2023? Prośba o listę podmiotów.
• Ile pikników rodzinnych odbyło się i jest planowanych pomiędzy 1 lipca a 15 października 2023?

– Panie Morawiecki, Pan wie, że to jest nielegalne finansowanie kampanii wyborczej i Pan wie, że zostanie Pan z tego rozliczony – zakończył Andrzej Prendke.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button