POLITYKAŚWIAT

Nieformalny szczyt szefów państw i rządów UE w Salzburgu

Nieformalny szczyt szefów państw i rządów UE

W dniach 19 – 20 września br., Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki bierze udział w nieformalnym szczycie szefów państw i rządów UE w Salzburgu.

„To jest szczyt dotyczący migracji, bezpieczeństwa ochrony granic, ale także Brexitu czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu szefów państw i rządów UE w Salzburgu.

Szef polskiego rządu odniósł się do trudnych negocjacji wokół Wielkiej Brytanii, w związku z jej wyjściem z Unii Europejskiej. Podkreślił, że polskiemu rządowi zależy na „przełamaniu impasu między Unią Europejską a Wielką Brytanią.”

„Tutaj rysują się różne trudne scenariusze, a my chcemy zapewnić przewidywalność dla naszych obywateli, dla naszych przedsiębiorców, a więc próbujemy też te dwie strony, czasami też nerwową dyskusję, negocjacje wokół Wielkiej Brytanii łagodzić” – oświadczył premier.

Szef rządu powiedział, że głównymi tematem rozmów podczas szczytu będą „migracja, uchodźcy, bezpieczeństwo zewnętrzne i bezpieczeństwo granic”.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że Polska, tuż po Finlandii, ma najdłuższą granicę zewnętrzną w Unii Europejskiej „w związku z tym pokazujemy, jaka jest nasza skuteczność w obronie granic zewnętrznych”.

„Polska jako suwerenny kraj ma decydować o tym, kogo chcemy przejąć, kogo zgadzamy się przyjąć, a kogo nie” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki i dodał „decydujemy się nie przyjmować uchodźców i to jest nasza suwerenna decyzja”.

Na zakończenie szef rządu powiedział, że coraz częściej podczas spotkań poruszana jest kwestia budżetu UE. Jak zauważył, „budżet najprawdopodobniej trudno będzie ustalić jeszcze za tej kadencji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej”, jednak rozmowy trwają i „posuwają się w dobrym kierunku względem pierwotnych propozycji Komisji Europejskiej”.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button