POLSKA

Niedźwiedź ’22 – „Żelazna Dywizja” ćwiczenia z sojusznikami NATO

We are NATO

20 września, na poligonie w Nowej Dębie, szef MON obserwował działania żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach największego w tym roku ćwiczenia 18. Dywizji Zmechanizowanej pk. Niedźwiedź 22.

– Wzmacniamy i budujemy siłę Wojska Polskiego. Tak właśnie dzieje się między innymi poprzez zwiększanie liczebne, poprzez tworzenie nowych jednostek wojskowych oraz wyposażanie ich w nowoczesną broń – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas ćwiczenia Niedźwiedź 22.

– Budujemy interoperacyjność poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych. Przed chwilą mieliśmy sposobność obserwować wspólne ćwiczenia, których zadaniem jest sprawdzenie sprawności i umiejętności żołnierzy polskich, amerykańskich i brytyjskich. Sprawdzenie tego, czy potrafią ze sobą współpracować. Zdali ten egzamin celująco. Ja już to wiem. Rozmawiałem z dowódcami, byli pod wrażeniem umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz sił sojuszniczych, sił NATO – mówił wicepremier obserwując ćwiczenie żołnierzy „Żelaznej Dywizji”.

Niedźwiedż-22 ćwiczenia na poligonie Nowa Dęba (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

– To jest ważne, żeby ten proces postępował, żeby się rozwijał. Ćwiczą przede wszystkim żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej, żołnierze Żelaznej Dywizji, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszego kraju. Ta dywizja, organizowana na wzór amerykański, już niedługo będzie wyposażona w Abramsy i Apache. Widzieliśmy jak współpracują Ambramsy i Apache. Widzieliśmy, że tworzą zaporę nie do przebicia – zaznaczył szef MON

Ćwiczenie odbywa się na terytorium wschodniej Polski z udziałem pododdziałów z wszystkich jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierzy wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

– Bardzo dziękuję za wysiłki wkładane w tworzenie interoperacyjności wojsk. Widzieliśmy, jak świetnie współpracują ze sobą ci właśnie żołnierze. Bardzo serdecznie dziękuję moim kolegom: sekretarzowi obrony Stanów Zjednoczonych Lloydowi Austinowi, sekretarzowi obrony Zjednoczonego Królestwa Benowi Wallace’owi za to, że w sytuacji, w której Ukraina została napadnięta przez Rosję, zwiększyła się obecność wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił wicepremier.

Niedźwiedż-22 ćwiczenia na poligonie Nowa Dęba (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

– Nasze członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim stanowi rzeczywiście gwarancję naszego bezpieczeństwa, ale nasze członkostwo w NATO jest też kompletne. Wcześniej tak nie było. Wcześniej zdani byliśmy na to, że inni będą nas bronić. Teraz Wojsko Polskie jest na tyle silne, a będzie jeszcze silniejsze, że Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa. Na tym polega właśnie zasada interoperacyjności. Na tym polega zasada współpracy między silami zbrojnymi państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił szef resortu obrony.

Niedźwiedź 22 wzmacnia interoperacyjność wojsk sojuszniczych, gdyż wspólnie ćwiczą między innymi czołgiści na trzech rodzajach czołgów (Polacy na Leopardach, Amerykanie na Abramsach i Brytyjczycy na Challengerach) także z udziałem lotnictwa.

Podczas ćwiczenia certyfikacji zostaną poddane Dowództwa. 19. Brygady Zmechanizowanej i 18. Pułki Logistycznego. Zweryfikowane zostaną zdolności tych jednostek do planowania i organizowania walki.

Niedźwiedż-22 ćwiczenia na poligonie Nowa Dęba (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

Jak podkreślił wicepremier do 2015 roku rząd koalicji PO-PSL, a wcześniej rząd lewicy likwidował jednostki wojskowe.

– Szczególnie zły był rok 2011. Zlikwidowano np. 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki – zrobił to rząd koalicji PO – PSL. Otworzył wschód naszego kraju. Zlikwidowano też inne jednostki, chociażby Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie. Dziś żołnierze reaktywowanej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie ćwiczą na tym poligonie – podkreślił Mariusz Błaszczak, Wiceprezes Rady Ministrów.

18. Dywizja Zmechanizowana

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej, zgodnie z decyzją szefa MON M. Błaszczaka, rozpoczęło się w 2018 roku. 18. „Żelazna Dywizja” jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W czerwcu 2021 r. dywizja osiągnęła pełną gotowość operacyjną.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18. Pułk Logistyczny z Łomży i 18. Batalion Dowodzenia z Siedlec. W trakcie formowania są 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18. Batalion Rozpoznawczy w Białej Podlaskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button