POLSKA

Nie żyje żołnierz ugodzony nożem na granicy polsko-białoruskiej. „… krwi własnej ani życia nie szczędzić”

Granica polsko-białoruska

6 czerwca Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało o śmierci żołnierza.

„… krwi własnej ani życia nie szczędzić”

„Z przykrością informujemy, że 6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy zmarł ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej.
Pomimo udzielonej pomocy w rejonie bandyckiego ataku na granicy z Białorusią i wysiłków lekarzy, jego życia nie udało się uratować.
Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną. Dodatkowa pomoc, zarówno psychologiczna jak i organizacyjna, będzie kontynuowana w zależności od woli rodziny.

Mateuszu, Nasz Bracie w służbie, wypełniłeś słowa roty przysięgi.
Spoczywaj w pokoju.”

Atak na żołnierza na granicy z Białorusią. Został pchnięty nożem przez migranta

28 maja nad ranem w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne, w rejonie realizacji zadań wsparcia Straży Granicznej zaatakowany został żołnierz WZZ Podlasie.

W trakcie realizacji zadań wzdłuż granicy polsko-białoruskiej żołnierz został pchnięty nożem przez migranta znajdującego się po białoruskiej stronie.

Politycy o tej tragedii

„Młody żołnierz, Mateusz, oddał życie w obronie granicy Rzeczpospolitej. Ojczyzna i rodacy nie zapomną o tej ofierze. Jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia” – napisał premier Donald Tusk.

– Podjąłem decyzję, na wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu pana prokuratora Tomasza Janeczka, zastępcy Prokuratora Generalnego, odpowiedzialnego za prokuraturę wojskową. To odwołanie wymaga zgody pana prezydenta, jeszcze dziś prześlę stosowne pismo.

Jest dla mnie oczywiste, że wszystkie organy państwa powinny działać w taki sposób, aby dawać żołnierzom, Straży Granicznej i policji pełne poczucie wsparcia przez państwo.

Zwróciłem się również do Ministra Sprawiedliwości, aby to prokurator krajowy objął bezpośrednim nadzorem dalsze postępowanie w sprawie żołnierzy, tak aby w żaden sposób prawo w sposób niesprawiedliwy nie dotknęło żołnierzy, jeśli nie popełnili istotnego wykroczenia. Prokurator Dariusz Korneluk przejmie nadzór nad tą sprawą, ale także z osobistym zaangażowaniem prokuratora generalnego.

Cały przyszły tydzień będę spotykał się z żołnierzami, żeby doprecyzować oczekiwania co do zmiany prawa tak, aby polscy żołnierze mogli w poczuciu pełnego wsparcia ze strony organów władzy pełnić swoją misję obrony granic – dodał Tusk.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią zostanie wprowadzona po decyzji premiera. To kwestia najbliższych dni. Trwają konsultacje z samorządowcami i organizacjami pozarządowymi. Strefa buforowa zostanie wprowadzona na prośbę Straży Granicznej i tych, którzy operują na granicy.

„Z głębokim żalem żegnam naszego żołnierza Mateusza, który pomimo wysiłków lekarzy zmarł po bandyckim ataku podczas obrony polskiej granicy. Jego poświęcenie i oddanie dla Ojczyzny są przykładem najwyższej odwagi. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi. Cześć Jego pamięci!” – napisał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Żądamy, aby władze białoruskie ustaliły tożsamość tego mordercy i wydały go polskim władzom w ramach prowadzonego w tej sprawie śledztwa. To nie jest indywidualna decyzja bandytów, którzy napadli na naszego żołnierza, ale efekt szkolenia przez stronę białoruską. I obiecuję, że władze białoruskie poniosą za to konsekwencje.

Obrona ojczyzny to najważniejszy obowiązek żołnierza. Obowiązek, który niekiedy przypłaca się najwyższą ofiarą. Rodzinie i najbliższym Pana Mateusza, który – mimo wysiłków lekarzy – zmarł w wyniku ataku bandytów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę Polski, składam kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.

– Ci którzy zbudowali płot za grube miliardy, który ani nie przeszkadza wejść ani nie przeszkadza zza niego dźgać powinni spędzić długie lata w więzieniu.
Zespół KO ds. Rozliczenia PiS złoży stosowne zawiadomienie – Roman Giertych.

Komunikat MSZ ws. wezwania chargé d’affaires Republiki Białorusi

„W związku z tragicznymi wydarzeniami na granicy polsko – białoruskiej, których skutkiem była śmierć polskiego żołnierza na służbie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksieja Ponkratienkę.

We wręczonej mu nocie protestacyjnej Polska stanowczo domaga się zaprzestania prowokacji na granicy polsko-białoruskiej i organizowania ruchu migracyjnego.

Wobec faktu, że do przestępstwa doszło po polskiej stronie granicy, a także w związku z prowadzonym przez prokuraturę śledztwem, MSZ domaga się również zidentyfikowania i wydania podejrzanego o morderstwo polskiego obywatela.”

Iluminacja: Solidarni z Żołnierzami

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja: Solidarni z Żołnierzami. 6 czerwca – jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej.

– Zginął żołnierz Wojska Polskiego broniąc naszej Ojczyzny. Poruszony Jego śmiercią myślami i modlitwą jestem z Jego Rodziną i Najbliższymi – napisał prezydent Andrzej Duda na X (pisownia oryginalna – red.).

Prezydent: Na poniedziałek zwołuję Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Wobec tego, co dzieje się w ostatnich miesiącach na polskiej granicy, zdecydowałem się zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział prezydent.

Jak podkreślił Andrzej Duda, nie chce zwoływać Rady Bezpieczeństwa Narodowego w okresie kampanii wyborczej, ze względu na emocje, które jej towarzyszą, ale w poniedziałek, już po wyborach do Parlamentu Europejskiego chciałby spotkać się z przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych, żeby omówić sytuację na granicy z Białorusią.

– Liczę na to, że przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej będą obecni, bo wymaga to przedyskutowania i w aspekcie przepisów, które muszą zostać przyjęte, bo są potrzebne polskiemu wojsku i w aspekcie tej sytuacji, o której właśnie się dowiedzieliśmy, że miała miejsce na polskiej granicy [zatrzymanie polskich żołnierzy po oddaniu strzałów ostrzegawczych na granicy polsko–białoruskiej] – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wskazał, że konieczne jest wyjaśnienie, dlaczego polscy żołnierze „zostali potraktowani w tak bulwersujący sposób”.

– Jeśli żołnierze zostali tak potraktowani w sposób nieuzasadniony, to należą się im przeprosiny i musimy o tym w gronie najpoważniejszych polityków decydujących o sprawach kraju i przyszłości kraju porozmawiać – podkreślił prezydent.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button