POLSKA

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor i dyrygent miał 86 lat

Zmarł Krzysztof Penderecki

Zmarł Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat.

Maestro był jednym z najwybitniejszych kompozytorów na świecie, dyrygentem i pedagogiem. Wyznaczył wiele nowatorskich dróg w rozwoju polskiej i światowej muzyki.

Penderecki został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego czy tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był też laureatem wielu prestiżowych nagród.

Jego utwory znamy z filmów takich jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Lśnienie” Stanleya Kubricka i „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.

Dzieła Krzysztofa Pendereckiego interpretowane były przez największych wykonawców w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie. Jego niezwykle oryginalna osobowość twórcza przyczyniła się do powstania ponad stu różnorodnych utworów, ujmujących głębią, bogactwem treści i wyjątkowych kunsztem artystycznym. Znakomicie rozumiał tradycję, z której wielokrotnie czerpał inspirację. W swoich dziełach pochylał się nad tragizmem XX-wiecznej historii, na którą nigdy nie był obojętny i w której za pomocą dźwięków starał się ocalić najbardziej fundamentalne wartości.

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze:

„Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało Jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego ​Kompozytora. RiP”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button