ŚWIAT

NATO kupi 1000 rakiet Patriot – wzmocni obronę powietrzną sojuszników. Wkrótce Posiedzenie Rady NATO – Ukraina

Sojusz Północnoatlantycki

Agencja Wsparcia i Zamówień NATO będzie wspierać koalicję sojuszników.

W tym Niemcy, Holandię, Rumunię i Hiszpanię, w zakupie do 1000 rakiet Patriot w celu wzmocnienia ich obrony powietrznej w czasie wojny Rosji z Ukrainą. Kontrakt rozszerzy europejską produkcję rakiet, zwiększając dostawy i zapewniając uzupełnienie zapasów Sojuszu.

„Z radością przyjmuję terminowe ogłoszenie przez sojuszników inwestycji w aż 1000 nowych rakiet przeciwlotniczych Patriot w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Sojuszu” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. „Ta inwestycja pokazuje siłę transatlantyckiej współpracy obronnej i zaangażowanie NATO w zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. Rosyjskie ataki rakietowe i dronowe na ukraińską ludność cywilną, miasta i miasteczka pokazują, jak ważna jest nowoczesna obrona powietrzna. Zwiększenie produkcji amunicji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Ukrainy i naszego”.

Kontrakt o wartości 5,5 miliarda dolarów przyznano COMLOG, spółce joint venture pomiędzy amerykańską firmą Raytheon i niemiecką firmą MBDA z siedzibą w Schrobenhausen w Niemczech. Duży wolumen zamówienia umożliwi utworzenie zakładu produkcyjnego rakiet Patriot w Niemczech. Systemy obrony powietrznej Patriot mogą służyć do obrony przed samolotami, helikopterami i rakietami, przechwytując je na duże odległości. W następstwie wojny Rosji z Ukrainą NATO rozmieściło baterie rakiet Patriot, aby chronić swoich sojuszników na wschodniej flance. Sojusznicy NATO dostarczyli także Ukrainie systemy Patriot i są zaangażowani w dalsze wzmacnianie obronności Ukrainy.

Flagi Ukrainy i Sojuszu (fot. NATO)

Posiedzenie Rady NATO – Ukraina

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zwoła posiedzenie Rady NATO – Ukraina w środę 10 stycznia na szczeblu ambasadorów na wniosek Ukrainy w związku z niedawnymi rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami.

Prezydent Ukrainy Zełenski powiedział m.in.

„Dziękuję Niemcom i Olafowi Scholzowi za nowy pakiet pomocy wojskowej. Jest ono aktualne i koncentruje się na naszych priorytetach, zwłaszcza obronie powietrznej.

Zaawansowany system Skynex i dodatkowe rakiety IRIS-T SLM wzmocnią naszą osłonę nieba i uratują życie kolejnych osób. Jestem wdzięczny Niemcom za po raz kolejny wykazanie się przywództwem w tej dziedzinie.

Pakiet zawiera także więcej Marderów, amunicję artyleryjską, systemy wykrywania dronów i wiele innych przedmiotów.

Pomoc niemiecka pomoże szybciej uratować życie ludzkie i przywrócić normalny, sprawiedliwy pokój na Ukrainie i w całej Europie.

Kolejnym najwyższym priorytetem są nowe pakiety pomocy wojskowej dla naszych wojowników, które obejmują artylerię, zwłaszcza 155. kalibru, możliwości walki elektronicznej, nowe drony i inne niezbędne przedmioty.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button