POLSKAŚWIAT

NATO. Kolejni amerykańscy żołnierze przylecą do Polski

SABER STRIKE 2022

Do Polski przyleci kolejnych 3 tysiące amerykańskich żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

– NATO jest zjednoczone, by zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki. Administracja USA przyśle do Polski dodatkowe 3 tys. żołnierzy w związku z napięta sytuacją na Ukrainie. Rozmawiałem dziś o tej sprawie z Lloyd J. Austinem III, sekretarzem obrony USA. Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Szef Pentagonu zapewnił mnie, że USA szybko i stanowczo będzie reagować na sytuację na Ukrainie. Obrona wschodniej flanki NATO pozostaje priorytetem naszego sojusznika – powiedział Marisz Błaszczak, szef polskiego MON.

W Polsce znajduje się już 1,7 tys. żołnierzy z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Jednostka ta pochodzi z Fort Bragg w Karolinie Północnej.

Prawdopodobnie samoloty z amerykańskimi żołnierzami będą lądować na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem.

Przygotowanie do wielonarodowego ćwiczenia SABER STRIKE 2022

Od soboty 12 lutego na drogach województw południowo-zachodnich naszego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z przygotowanymi do wielonarodowego ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

W ramach przygotowań do przeprowadzenia ćwiczeń, od 12 lutego do końca marca 2022 br., początkowo w województwach południowo-zachodnich, a następnie na drogach 11 województw będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników planowanego ćwiczenia m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button