ŚWIAT

NATO. Jens Stoltenberg podziękował Macronowi za wkład Francji w natowską policję powietrzną

We are NATO

Sekretarz Generalny podczas wizyty w Paryżu pochwalił wiodącą rolę Francji w NATO.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg spotkał się (24 czerwca 2024 r.) w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem, aby omówić przygotowania do lipcowego szczytu w Waszyngtonie.

Sekretarz Generalny pochwalił kluczową rolę Francji w Sojuszu, w tym jej wkład w obronę zbiorową na wschodniej flance dzięki rozmieszczeniu w Rumunii i Estonii. Podziękował także prezydentowi Macronowi za wkład Francji w natowską policję powietrzną na niebie nad Bałtykiem i na morzu, gdzie „francuskie okręty wojenne zapewniają otwartość i bezpieczeństwo naszych szlaków morskich”. Podkreślił następnie, że francuskie siły nuklearne przyczyniają się do ogólnego bezpieczeństwa Sojuszu.

Stoltenberg nazwał większe wsparcie Ukrainy „naszym najpilniejszym zadaniem” na Szczyt Waszyngtoński, stwierdzając, że oczekuje, że sojusznicy zgodzą się, aby NATO przewodziło koordynacji oraz zapewnieniu pomocy i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Zaproponował także długoterminowe zobowiązanie finansowe. „Nasze wsparcie nie polega na uczynieniu NATO stroną konfliktu; chodzi o zapewnienie Ukrainie możliwości przestrzegania jej prawa do samoobrony” – powiedział.

Wzmocnienie odstraszania i obrony NATO będzie kolejnym kluczowym tematem Szczytu, a Stoltenberg z zadowoleniem przyjął fakt, że rekordowa liczba 23 sojuszników, w tym Francja, zainwestuje w tym roku co najmniej 2 procent PKB w obronę.

„Na szczycie poruszymy także inne ważne kwestie, w tym współpracę z Unią Europejską i naszymi partnerami z regionu Indo-Pacyfiku. A decyzje, które podejmiemy w Waszyngtonie, wzmocnią nasz Sojusz na przyszłość” – podsumował Sekretarz Generalny.

Sekretarz Generalny NATO i Prezydent Słowacji omawiają przygotowania do Szczytu Waszyngtońskiego

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powitał w piątek (28 czerwca 2024 r.) prezydenta Słowacji Petera Pellegriniego w Kwaterze Głównej NATO, aby omówić przygotowania do szczytu w Waszyngtonie.

Stoltenberg pochwalił Słowację za bycie „oddanym sojusznikiem NATO”, wzmacniającym zbiorową obronę NATO poprzez goszczenie jednej z grup bojowych NATO i wnoszenie wkładu w prace innej na Łotwie. Z zadowoleniem przyjął fakt, że 23 członków Sojuszu, w tym Słowacja, zainwestuje co najmniej 2% swojego PKB w obronność w 2024 r.

Sekretarz Generalny powiedział, że na Szczycie zostaną podjęte ważne decyzje na przyszłość w sprawie odstraszania i obrony, Ukrainy i partnerstw. Decyzje te „zapewnią nam zdolności, siły i gotowość do odparcia jakiejkolwiek agresji”, ponieważ celem NATO nie jest walka, ale zapobieganie wojnie i zachowanie pokoju.

Stoltenberg podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy również będzie ważnym tematem lipcowego szczytu. „Oczekuję, że sojusznicy uzgodnią wiodącą rolę NATO w zapewnianiu pomocy i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa, a także długoterminowe zobowiązanie” – powiedział, dodając, że „im silniejsze będzie nasze wsparcie dla Ukrainy, tym szybciej ta wojna może się zakończyć”.

Hiszpania obejmuje dowództwo nad grupą bojową NATO na Słowacji

W poniedziałek (1 lipca 2024 r.) Hiszpania objęła dowództwo nad wielonarodową grupą bojową NATO na Słowacji.

Hiszpania zastąpi Czechy, które przewodziły grupie bojowej od jej utworzenia w 2022 r. Żołnierze z Czech, Słowacji i Słowenii są rozmieszczani wraz z 700 żołnierzami hiszpańskimi w ramach grupy bojowej, wzmacniając sojusznicze odstraszanie i obronę na wschodniej flance NATO. Hiszpański personel wojskowy brał ostatnio udział w prowadzeniu innych międzynarodowych ćwiczeń – Slovak Shield, będących częścią Steadfast Defender 24 – największych ćwiczeń wojskowych NATO od czasów zimnej wojny. Hiszpania wnosi także wkład w wielonarodową grupę bojową NATO pod przewodnictwem Kanady na Łotwie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button