POLSKA

NATO. Drawsko Pomorskie. Szkolenie polskich załóg czołgów Abrams

US Army i Wojsko Polskie

Na poligonie w Drawsku Pomorskim trwa szkolenie polskich żołnierzy, którzy w przyszłości będą wchodzić w skład załóg czołgów Abrams.

– Ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim pokazują interoperacyjność i współpracę Wojska Polskiego z wojskiem USA. Pokazują ewentualnemu, potencjalnemu państwu napastniczemu jakim jest Rosja, że w przypadku naszego kraju, w przypadku państw NATO współpracujemy bardzo ściśle, jesteśmy wobec siebie solidarni i stanowimy gwarancję bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z żołnierzami w Drawsku Pomorskim.

Szkolenie, na którym polscy żołnierze zapoznają się z systemem i podstawowymi procedurami dotyczącymi wykorzystania czołgów Abrams, prowadzą żołnierze z 1. Dywizji Piechoty USA.

W kwietniu br. szef MON zatwierdził umowę na zakup czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Zamówienie przewiduje kupno 250 czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE. Umowa zawiera zakup pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz zapas amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD.

Jak zaznaczył minister Błaszczak w ubiegłym tygodniu podczas swojej wizyty w USA rozmawiał m. in. z sekretarzem obrony o wyposażeniu Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt. Tematem rozmów były m.in. kwestie dostaw i przygotowania do przyjęcia w Polsce czołgów Abrams.

Czołgi Abrams. Szef MON na szkoleniu w Drawsku (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

– Cieszę się z tego, że żołnierze USA mogą ćwiczyć z żołnierzami z Polski. Dziękuję żołnierzom USA za ich obecność w Polsce, za bardzo dobrą i owocną współpracę. Słowa podziękowania chcę skierować także do Dowódcy V Korpusu za osobisty wkład w umacnianie relacji polsko amerykańskich – powiedział podczas spotkania szef MON.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO – przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwsze czołgi do szkolenia trafią do wojsk lądowych w 2022 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

– Jeszcze w tym roku pierwsze czołgi Abrams trafią w formie szkoleniowej do Wojska Polskiego. Będziemy przygotowani, żeby pierwsze załogi mogły rozpocząć swoją służbę. (…) Są to najnowocześniejsze czołgi na świecie i dają przewagę Wojsku Polskiemu jeśli chodzi o zdolności obronne – zaznaczył szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał także, że dzięki nowej ustawie wprowadzonych zostanie do Wojska Polskiego wiele korzystnych zmian, m. in. te dotyczące modernizacji. – Dzięki ustawie o obronie Ojczyzny będziemy zwiększać liczebnie Wojsko Polskie. Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy. Będziemy wyposażać też je sukcesywnie w nowoczesny sprzęt. To jest gwarancja bezpieczeństwa Polski i wszystkich państw tworzących NATO – powiedział szef MON na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Czołgi Abrams

Czołgi Abrams to najnowocześniejsze czołgi na świecie. M1A2 SEP v.3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams. Jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm. Czołg charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi. Napęd czołgu stanowi silnik turbowałowy Honeywall AGT1500C o mocy 1500 KM, który zapewnia wysoką prędkość maksymalną oraz mobilność w każdym terenie. Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę napędową (APU). Masa bojowa czołgu wynosi (w zależności od zastosowanych na platformie rozwiązań) ok. 65-70 ton.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button