ŚWIAT

NATO. Coroczne ćwiczenia „Iron Strike”. Jens Stoltenberg z wizytą w Niemczech

We are NATO

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO z uznaniem przyjął wkład Bułgarii w stabilność na Morzu Czarnym.

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoană udał się do Bułgarii na coroczne ćwiczenia „Iron Strike” prowadzone przez stacjonującą w tym kraju wielonarodową grupę bojową NATO.

„Właśnie byliśmy świadkami potężnego pokazu zdolności i interoperacyjności NATO, podczas którego żołnierze z Albanii, Bułgarii, Grecji, Włoch, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Turcji i Stanów Zjednoczonych – wszyscy pracowali razem na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa” – powiedział Geoana.

„Bułgaria jest niezwykle cenionym sojusznikiem NATO, odgrywającym kluczową rolę dla naszego bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, a także na Bałkanach Zachodnich i poza nim” – powiedział zastępca sekretarza generalnego. Z zadowoleniem przyjął także zobowiązanie Bułgarii do wydawania w nadchodzących latach co najmniej 2 proc. PKB na obronność. „Oznacza to więcej samolotów bojowych, statków patrolowych i pojazdów opancerzonych, dzięki czemu Bułgaria będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze” – dodał.

Geoană podkreślił zaangażowanie NATO w bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i niezachwiane wsparcie dla Ukrainy. „W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy wzrost rosyjskich ataków na Morzu Czarnym, w tym na cywilne szlaki żeglugowe. Niebezpieczne i eskalacyjne działania Rosji stwarzają poważne zagrożenie dla stabilności regionu. Dlatego NATO i sojusznicy zintensyfikowali obserwację i rozpoznanie na Morzu Czarnym, w tym przy użyciu morskich samolotów patrolowych, samolotów obserwacyjnych NATO AWACS i dronów” – powiedział. „Z ogromnym zadowoleniem przyjmuję współpracę Bułgarii z Rumunią i Turcją w celu przeciwdziałania zagrożeniu ze strony pływających min na Morzu Czarnym. To ważny wkład w szersze wysiłki na rzecz przywrócenia wolności żeglugi na Morzu Czarnym” – stwierdził.

Geoană udał się do Bułgarii wraz ze Stałymi Przedstawicielami przy Radzie Północnoatlantyckiej. Spotkał się z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem i innymi bułgarskimi urzędnikami, w tym ministrem obrony Todorem Tagariewem i szefem obrony admirałem Emilem Eftimovem. Spotkał się także z personelem sojuszniczym z wielonarodowej grupy bojowej NATO.

Sekretarz Generalny: Niemieckie przywództwo w NATO ma znaczenie dla pokoju w Europie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Berlinie z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Stoltenberg podziękował ministrowi obrony Pistoriusowi za jego przywództwo w transformacji niemieckiej Bundeswehry i za główny udział Niemiec we wzmacnianiu obronności NATO.

Sekretarz Generalny podkreślił, że nowe wytyczne polityki obronnej Niemiec świadczą o ich zaangażowaniu w zwiększanie wydatków na obronę.

„Potrzebujemy silnej Bundeswehry, która jest gotowa do walki w sercu Sojuszu” – powiedział. Niemcy zainwestują 2 procent PKB w obronę do przyszłego roku. „Odzwierciedla to odpowiedzialność Niemiec i przywództwo Niemiec” – dodał. Sekretarz Generalny spotkał się także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas swojej wizyty w Berlinie Stoltenberg otrzymał nagrodę im. Henry’ego A. Kissingera przyznaną przez American Academy of Berlin w 2023 r. za wkład w stosunki transatlantyckie.

Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjmuje wkład Niemiec do NATO i wsparcie dla Ukrainy

Podczas wizyty w Berlinie sekretarz generalny Jens Stoltenberg podziękował kanclerzowi Olafowi Scholzowi za znaczący wkład Niemiec do NATO i zdecydowane wsparcie dla Ukrainy.

Stoltenberg z zadowoleniem przyjął fakt, że Niemcy zintensyfikowały działania w krytycznym momencie dla bezpieczeństwa europejskiego i przydzieliły wojska do obrony Europy, w tym brygadę NATO stacjonującą na Litwie i oddziały grupy bojowej NATO na Słowacji. Sekretarz Generalny pochwalił zobowiązanie Niemiec do zainwestowania 2 procent PKB w obronność do przyszłego roku, dodając, że „utrzymanie tego poziomu inwestycji zmieni zasady gry w naszej zbiorowej obronie”. Z zadowoleniem przyjął także silne przywództwo Niemiec w dziedzinie cyberobrony.

Sekretarz Generalny odniósł się do wystąpienia Rosji z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, zauważając, że Rosja odeszła obecnie od każdego traktatu o kontroli zbrojeń. Powiedział: „To wzorzec lekkomyślnego zachowania, które czyni świat bardziej niebezpiecznym”. Potwierdził, że NATO pozostaje w pełni zaangażowane w kontrolę zbrojeń, rozbrojenie i nieproliferację, oraz wezwał Rosję do odegrania odpowiedzialnej roli.

Obaj przywódcy omówili także trwającą brutalną wojnę agresywną Rosji przeciwko Ukrainie. Stoltenberg podziękował Niemcom za zapewnienie krytycznego wsparcia, w tym czołgów Marder i Leopard, obrony powietrznej IRIS-T i amunicji. Podkreślił znaczenie zapewnienia Ukraińcom broni, której potrzebują, aby zachować siłę na polu bitwy, mówiąc: „Te datki pomagają Ukrainie bronić swojej wolności. Pomagają także chronić Europę.

Sekretarz Generalny wygłosił przemówienie na pierwszej Dorocznej Konferencji NATO w sprawie cyberobrony wraz z ministrem spraw zagranicznych Annaleną Baerbock.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button