POLSKA

1. Dywizja Piechoty Legionów. Brygada Zmotoryzowana wzmocni bezpieczeństwo północno-wschodniej Polski

Podlaskie. Wojsko Polskie

Szef MON w Wojewodzinie spotkał się z żołnierzami służącymi w nowo powołanej Brygadzie Zmotoryzowanej wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów.

„Możemy powiedzieć z satysfakcją, że Wojsko Polskie jest tu w powiecie grajewskim, jest w Wojewodzinie. To jest pierwszy etap budowy jednostki wojskowej w tych okolicach. (…) Wszyscy, którzy interesują się historią doskonale wiedzą, że kierunek brzeski, kierunek grodzieński, to były kierunki, z których Polska była atakowana. (…) Żeby do takiego ataku nie doszło budujemy silne Wojsko Polskie w tej części naszego kraju” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego.

Głównym zadaniem Brygady Zmotoryzowanej w Wojewodzinie będzie prowadzenie działań bojowych samodzielnie lub w składzie dywizji, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Utworzenie Brygady Zmotoryzowanej znacząco wzmacnia potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP na kierunku kluczowym dla obrony rejonu tzw. „Biebrzańskiego”, który jest szczególnie ważny dla zachowania trwałości systemu obrony i spójności terytorialnej północno-wschodniej Polski.

„My nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na linii Wisły. Każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i będzie broniony, jeśli będzie taka potrzeba. Będzie broniony dzięki żołnierzom Wojska Polskiego, którzy mają nowoczesny sprzęt i którzy są tak liczni, że będą w stanie sprostać tym wyzwaniom. Chodzi o odstraszanie agresora. Oczywiście nikt nie chce wojny, ale żeby nie doszło do wojny musimy mieć silne Wojsko Polskie. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. To jest ta maksyma, której jesteśmy wierni i którą wcielamy w życie. Są tacy, którzy twierdzą, że 300-tysięczne Wojsko Polskie nie jest możliwe. To nieprawda. Trzeba tylko chcieć i dążyć do osiągnięcia tego celu” – podkreślił minister M. Błaszczak.

Infrastruktura na potrzeby Brygady Zmotoryzowanej tworzona jest od podstaw, ponieważ wcześniej nie stacjonowały tam jednostki wojskowe. Utworzono już obozowisko kontenerowe z niezbędną infrastrukturą socjalno-bytową, zapewniającą funkcjonowanie 180 żołnierzy. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa infrastruktury stałej, która umożliwi tworzenie kolejnych pododdziałów Brygady Zmotoryzowanej.

1. Dywizja Piechoty Legionów

Formowanie 1. Dywizji Piechoty Legionów zapoczątkowano we wrześniu 2022 r. Koncepcję związku taktycznego przygotował obecny dowódca gen. dyw. dr Norbert Iwanowski.

Docelowo w skład 1. DPLeg wchodzić będzie 12 jednostek wojskowych, w tym 4 brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, 4 pułki rodzajów wojsk oraz 3 bataliony specjalistyczne rozlokowane w garnizonach na terenie 4 województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Dywizja finalnie ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy i będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt m.in. czołgi K2, Abramsy, armatohaubice K9, Kraby oraz systemy bezzałogowe Gladius.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button