CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

NASA wraca na Księżyc. 3 września kolejna próba rozpoczęcia misji Artemis 1

Artemis I Moon

W sobotę 3 września 2022 roku o godzinie 14:17 (20:17 czasu polskiego) NASA ponownie spróbuje wystrzelić rakietę SLS.

Bedzie to początek dwugodzinnego okna na wystrzelenie Artemis I, pierwszego zintegrowanego testu sondy kosmicznej NASA Orion, rakiety Space Launch System (SLS) i systemów naziemnych w Kennedy Space Center na Florydzie.

Kierownicy misji spotkali się we wtorek, aby omówić dane i opracować plan rozwiązania problemów, które pojawiły się podczas próby startu w locie z 29 sierpnia. Podczas tej próby startu zespoły nie były w stanie schłodzić czterech silników RS-25 do około minus 420 stopni F, a silnik 3 wykazywał wyższe temperatury niż inne silniki. Zespoły zaobserwowały również wyciek wodoru w elemencie szybkorozłączki masztu serwisowego ogona, zwanego puszką do oczyszczania, i poradziły sobie z wyciekiem poprzez ręczną regulację natężenia przepływu propelentu.

W nadchodzących dniach zespoły zmodyfikują i przećwiczą procedury ładowania paliwa miotającego, aby postępować zgodnie z procedurą podobną do tej, którą z powodzeniem przeprowadzono podczas Green Run w NASA Stennis Space Center w Mississippi. Zaktualizowane procedury wykonałyby test chłodzenia silników, zwany również testem upustu przy rozruchu, około 30 do 45 minut wcześniej podczas odliczania podczas fazy ciekłej szybkiego napełniania ciekłym wodorem w fazie rdzenia.

Zespoły konfigurują również platformy w Launch Pad 39B, aby umożliwić inżynierom dostęp do puszki czyszczącej na przewodzie masztu serwisowego ogona. Po ustanowieniu dostępu technicy w razie potrzeby dokonają oceny i punktów połączenia momentu obrotowego.

Meteorolodzy z amerykańskiego kosmicznego startu Delta 45 przewidują korzystne warunki pogodowe na sobotę. Podczas gdy spodziewane są opady deszczu, przewiduje się, że będą one sporadyczne podczas okna startowego.

Jest to bezzałogowa misja Artemis 1. Największa w historii świata rakieta Space Launch System (SLS) ze statkiem kosmicznym Orion czekają na start na Florydzie.

29 sierpnia rakieta ta miała wynieść w kosmos kapsułę Orion z misją okrążenia Księżyca.

NASA umieściła też tam cztery manekiny z czujnikami. Dane te pomogą lepiej przygotować astronautów do lotu na Księżyc.

Pierwsze w XXI wieku lądowanie ludzi na Srebrnym Globie zaplanowano na 2025 rok, podczas misji Artemis III.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button