POLSKA

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19: dobrowolny, darmowy i najszybszy

Narodowy Program Szczepień

Rząd stworzy system monitorowania osób zaszczepionych.

Przygotowano projekt dokumentu, który ma szczegółowo opisać wszystkie procesy związane z tymi szczepieniami.

Szczepienia zaczną się w styczniu. Producent wtedy powinien uzyskać wszystkie zgody, aby te szczepionki były używane na terenie UE. Szczepienia będą trwały kilka miesięcy.

Kto zostanie zaszczepiony na pierwszym etapie?

Na pierwszym etapie będą się szczepić pracownicy sektora ochrony zdrowia, potem pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby starsze powyżej 60 roku życia oraz policja i służby mundurowe, które są na pierwszej linii.

Kolejne grupy to personel niemedyczny, często narażony na kontakt m.in. nauczyciele, pracownicy tzw. sektora krytycznego, pracownicy transportu publicznego, osoby w wieku poniżej 60 r.ż., które mają choroby współistniejące.

Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, aby m.in. analizować ewentualne niewłaściwe odczyny poszczepienne. Wszystkie te informacje będą gromadzone i jawne na poziomie statystyk.

Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia na COVID-19.

Minister Rady Ministrów Michał Dworczyk:

Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 programu szczepień, który pozwoli nam uzyskać odporność populacji – to nasze kluczowe i największe wyzwanie. Przygotowaliśmy projekt dokumentu, który opisze procesy i zbierze informacje dot. tego programu.

Nasze cele to przede wszystkim dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczających ilościach. Tę operację musimy wykonać w jak najkrótszych czasie – to jedna z najważniejszych logistycznych operacji. Muszą być darmowe i dobrowolne.

W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy nabór podmiotów prowadzących punkty szczepień. 11 grudnia zakończy się I etap. Do tej pory mamy zgłoszenia, które pozwolą szczepić ok. 180 tys osób tygodniowo – o szczegółach będziemy informować w kolejnych dniach.

Ten dokument – składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Do soboty do godz. 10:00 będziemy zbierali wszystkie uwagi i informacje, na podstawie których ten dokument będziemy chcieli dopracować i ewentualnie ulepszyć po to, by 15 grudnia Rada Ministrów mogła przyjąć już oficjalny dokument.

Poza możliwością przesyłania konsultacji na adres mailowy, który zostanie opublikowany razem z treścią tego dokumentu, chcemy przedstawić ten dokument samorządowcom, ekspertom, politykom – wszystkim, którzy powinni i chcieliby się wypowiedzieć.

Już dziś ten projekt zostanie zaproponowany na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, jutro organizacjom zrzeszającym Jednostki Samorządu Terytorialnego. Strategia jest dość szczegółowa i obszerna – chcemy, by Polacy mieli wiedzę dot. szczepień.

Minister zdrowia Adama Niedzielski:

Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam 3 ważne hasła. To wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepień.

Wiedza jest najważniejsza, bo pozwala podejmować świadome decyzje dot. zaszczepienia się. Dlatego naszą rolą jest podjęcie zadania przekonywania do szczepienia na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym.

Ten pakiet jest kompleksowy. Będziemy tworzyli specjalny serwis poświęcony szczepieniom, by każdy obywatel mógł zdobyć niezbędną wiedzę na temat szczepionki. Dodatkowo będzie uruchomiona również infolinia dla obywatela.

Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, my gwarantujemy jego bezpieczeństwo. To dotyczy dopuszczenia szczepienia do obrotu. Obowiązują tutaj standardowe procedury, które odbywają się z naszym udziałem.

Bezpieczeństwo to nie tylko kwestia wytworzenia, dopuszczenia do obrotu oraz monitorowania – to też wyznacznik kryteriów w wyborze kolejnych grup do szczepienia. Gwarantujemy bezpieczeństwo łańcucha dystrybucji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button