POZOSTAŁE

Nagroda im. Sacharowa 2022. Parlament Europejski uhonorował Naród Ukraiński

Nagroda im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego

Nagroda im. Sacharowa 2022 Parlamentu Europejskiego wręczona Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu podczas ceremonii 14 grudnia.

Na ceremonii w Strasburgu naród ukraiński reprezentowali prezydent Wołodymyr Zełenski, wybrani przywódcy oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Rozpoczęta w lutym 2022 r. niesprowokowana, agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie to ogromne obciążenie dla Ukraińców, którzy bronią swoich domów, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej. Każdego dnia walczą też o wolność, demokrację, praworządność i europejskie wartości.

Wręczając nagrodę, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola mówiła o odwadze i poświęceniu Ukraińców: „Przesłanie Europy jest jasne: stoimy po stronie Ukrainy. Nie odwrócimy wzroku. Ukraińcy walczą na wojnie nie tylko o niepodległość, ale także o wartości. Wartości, które leżą u podstaw naszego życia w Unii Europejskiej i które od dawna mamy komfort uważać za dane raz na zawsze”.

Przemawiając za pośrednictwem łącza wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o minutę ciszy dla wszystkich ukraińskich mężczyzn, kobiet, dzieci, wojskowych i cywilów, którzy zginęli w czasie wojny. Następnie powiedział: „Musimy działać teraz, nie czekając na zakończenie wojny, aby postawić przed sądem wszystkich, którzy ją rozpętali i zapobiec powtórzeniu się agresji. Będzie to najskuteczniejsza ochrona wolności, praw człowieka, praworządności i innych wspólnych wartości, których wyrazem jest w szczególności ta nagroda przyznana przez Parlament Europejski”.

Wezwał również do wsparcia międzynarodowego trybunału mającego wymierzyć sprawiedliwość odpowiedzialnym za zbrodnie popełnione przez Rosję.

W ceremonii wzięli udział:

  • Ołeksandra Matwijczuk – prawniczka zajmująca się prawami człowieka, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich – organizacji, która była jednym z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2022
  • Julia Pajewska – założycielka jednostki ewakuacji medycznej „Anioły Tairy”
  • Iwan Fiodorow – burmistrz ukraińskiego miasta Melitopol
  • Ołeksandr Chekryhin i Stanisław Kułykiwski – przedstawiciele Państwowych Służb Ratunkowych
  • Jarosław Bożko z ruchu oporu obywatelskiego „Żółta Wstążka”

Nagroda im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 r., aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa; składa się z dyplomu oraz nagrody w wysokości 50 000 euro.

W 2021 r., otrzymał ją lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button