POLSKA

Nadleśnictwo Krasiczyn wycina pomnikowe drzewa! Miały być chronione

Inicjatywa Dzikie Karpaty

Nadleśnictwo Krasiczyn obiecało, że oszczędzi zgłoszone przez Inicjatywę Dzikie Karpaty drzewa, tj. pomniki przyrody w wydz. 228b.

Okazało się jednak, że wszystkie zostały wycięte!

Ekolodzy znaleźli też kolejne 9 pomnikowych drzew do ścięcia w Nadleśnictwie Krasiczyn. Rok po roku, wydzielenie po wydzieleniu – systematycznie znika stara Puszcza Karpacka.

Nadleśnictwo Krasiczyn wycina pomnikowe drzewa (fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty)

Przetrzebiona Puszcza Karpacka. Pogórze Przemyskie systematycznie niszczone jest przez koncern Lasy Państwowe.


LP prowadzą inwazyjną wycinkę w Puszczy Karpackiej. IDK dały znać o wycince 27 pomnikowych drzew, które w marcu LP obiecały oszczędzić. Tego samego dnia leśnicy oddali niedźwiadka do niesławnej lecznicy.

Przetrzebiona Puszcza Karpacka (fot. Marek Józefiak/Greenpeace Poland)

Nadmierna wycinka drzew

W Puszczy Karpackiej prowadzona jest intensywna gospodarka leśna. Tylko na terenie społecznie planowanego Turnickiego Parku Narodowego (Pogórze Przemyskie), rocznie wycinane jest średnio 65 tys. m3 drewna, a to tylko część pozyskiwanego w Puszczy Karpackiej drewna. Położone w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego Nadleśnictwo Stuposiany, według Planów Urządzenia Lasu rocznie pozyskuje więcej drewna niż wynosi przyrost. Cięcia nie omijają szczególnie wartościowych przyrodniczo lasów naturalnych na terenie których postulowane jest utworzenie rezerwatów przyrody. Miejsca te często są jednymi z ostatnich w naszym kraju ostoi ginących gatunków związanych ze starymi lasami. Ich stanowiska regularnie niszczone są na skutek prowadzonych prac. Drzewa wywożone (zrywane) są z lasu przy pomocy wielotonowych ciągników. Tak ciężki sprzęt ubija i rozorywuje glebę pozostawiając po sobie koleiny głębokości do 1.5m. Prowadzi to do erozji oraz zmniejszenia zdolności gleby do zatrzymywania wody. Szacuje się, 5% gleby zostało naruszone w ten sposób na terenie podkarpackich nadleśnictw. Aby umożliwić wywózkę drewna za pomocą TIRów, rozbudowywana jest sieć asfaltowych dróg dzielących Puszczę Karpacką na coraz mniejsze fragmenty.
(IDK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button