HOKEJREPREZENTACJA

MŚ Elity. A tak było blisko… Łotysze górą. Przegrana polskich hokeistów w dogrywce

Mistrzostwa świata elity

W sobotę, 11 maja po 22 latach przerwy reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz w mistrzostwach świata elity.

W wypełnionej Ostravar Arenie biało-czerwoni po kapitalnym spotkaniu przegrali dopiero w dogrywce 4:5 z Łotyszami, brązowymi medalistami poprzednich MŚ. Bramki zdobyli Krzysztof Maciaś (dwie) oraz Kamil Wałęga i Mateusz Bryk. W niedzielę zmierzymy się ze Szwecją, która na inaugurację wygrała z USA 5:2. Początek meczu o 20:20.

W pierwszej tercji polskich kibiców uradował 19-letni Krzysztof Maciaś. Najmłodszy gracz reprezentacji Polski zdobył bramkę w 16. min. Asystę zaliczył Mateusz Michalski. Maciaś był bardzo aktywny w tym spotkaniu, strzelał na bramkę, zaciekle walczył, łotewscy obrońcy mieli z nim sporo problemów. To był kapitalny występ zdolnego hokeisty.

Po pierwszej tercji nasza drużyna prowadziła 1:0. Na początku drugiej tercji Łotysze wyrównali po bramce Robertsa Mamcicsa. Nasz zespół jednak wciąż grał rozsądnie w obronie i atakował. W 29. minucie po udanym natarciu Kamil Wałęga strzelił gola na 2:1. W 43. min Łotysze wyrównali. Ale nasz zespół znowu objął prowadzenie i po raz drugi w tym spotkaniu gola strzelił Maciaś. Rywale ponownie doprowadzili do remisu, następnie wyszli na prowadzenie 4:3. Mateusz Bryk doprowadził do wyrównania i dogrywki. W dodatkowym czasie gry Łotysze zdobyli gola na 5:4. Biało-czerwoni wywalczyli w tym spotkaniu punkt.

– Jestem dumny z chłopaków. Zagraliśmy bardzo dobre spotkanie przeciwko mocnemu rywalowi – podkreślał trener Robert Kalaber.

W niedzielę, 12 maja o godz. 20:20 mecz ze Szwecją, która w piątek pokonała Stany Zjednoczone 5:2.

Polska – Łotwa 4:5 po dogrywce (1:0, 1:1, 2:3, d. 0:1)

Maciaś 16, Wałęga 29, Maciaś 48, Bryk 57 – Mamcics 22, Abols 43, Daugavins 53, Bukarts 55, Daugavins 64

POLSKA: Murray (Zabolotny) – Ciura, Kolusz; Zygmunt, Pasiut, Wronka – Wajda, Kruczek; Maciaś, Dziubiński, Michalski – Górny, Bryk; Łyszczarczyk, Paś, Fraszko – Dronia, Kostek; Urbanowicz, Komorski, Wałęga. Trener: Kalaber.

ŁOTWA: Mierzlikins – Jaks, Zile; Daugavins, Dzierkals, Abols – Cukste, Freibergs; Rihards Bukarts, Roberts Bukarts, Batna – Komuls, Mamcics; Krastenbergs,Ansons, Indrasis – Cibulskis, Tralmaks; Gavars, Egle. Trener: Vitolins.