KATOWICEOLSZTYNRZESZÓWWARSZAWA

Mróz. Pojawiają się koksowniki w Polsce. Tam można ogrzać się

Olsztyn, Płock, Sosnowiec i Rzeszów

Za nami mroźny weekend, ale zima w Polsce nie odpuszcza.

Dlatego, aby ulżyć pieszym i osobom podróżującym komunikacją zbiorową, w Olsztynie ustawione zostaną koksowniki. Zostaną rozpalone najpóźniej we wtorek nad ranem (9 lutego).

Poniżej 20 stopni „na minusie” – tak było minionej nocy. Nie możemy liczyć na znaczny wzrost temperatur. W takich warunkach najlepiej pozostać w domu i nie wychodzić bez potrzeby na zewnątrz. Ci, którzy jednak muszą załatwić niezbędne sprawy poza domem, będą mogli ogrzać się przy koksownikach ustawionych przy największych, komunikacyjnych węzłach.

– Koksowniki ustawiamy wówczas, gdy temperatura przez trzy kolejne dni będzie niższa, niż -15 stopni Celsjusza – wyjaśnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik.

Wytypowanych zostało 12 miejsc, w których ustawionych zostanie łącznie 15 koksowników:

* CH AURA (2),
* Wysoka Brama (pl. Jedności Słowiańskiej),
* Dworzec Główny (2),
* Dworcowa-Przychodnia,
* Skwer Wakara (2),
* Szrajbera (koło McDonalds),
* Pstrowskiego „Kaufland”,
* Żołnierska-Sanepid,
* Galeria Warmińska (Sikorskiego),
* Pętla Nagórki,
* Kanta (kraniec tramwajowy nr 1),
* Uniwersytet-Prawocheńskiego (kraniec tramwajowy nr 3).

Niskie temperatury to ogromny problem dla nas wszystkich. Jednak szczególnie narażone są osoby starsze oraz bezdomni. O wszystkich niepokojących zdarzeniach należy powiadamiać Dyżurnego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (nr tel. 89 522 81 12) lub informować poprzez portal Bezpieczny Olsztyn. Tam też są telefony interwencyjne i informacje, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.

W przypadku osób bezdomnych można skorzystać z bezpłatnej, całodobowej infolinii. Pod numerem tel. 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa. Strażnicy miejscy wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na bieżąco monitorują koczowiska osób bezdomnych na terenie Olsztyna.

– W noclegowni mamy 64 miejsca, w których przebywa 62 bezdomnych – informuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Elżbieta Skaskiewicz. – Natomiast w schronisku na 36 miejsc jest 28 bezdomnych. W weekend doszły dwie osoby.

Mrozy dają się we znaki także zwierzętom, dlatego zwracajmy w tym czasie uwagę także na nie. Olsztyńskie schronisko zapewnia swoim podopiecznym jak najlepsze możliwe warunki.

– Ocieplana buda, obficie wyściełana słomą to miejsce w którym psiak w komfortowych warunkach może przetrwać ten zimowy czas – mówi Grzegorz Gromadzki ze Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. – Oczywistym jest, że zimą zwierzęta muszą jeść pokarm o podwyższonej kaloryczności więc zapewniamy im gotowane mięso z makaronem. Pozwala to na utrzymanie niezbędnej w tych warunkach tkanki tłuszczowej. Natomiast opieka nad naszymi kocimi podopiecznymi nie zmienia się znacząco wraz ze zmianami pór roku.

Największe potrzeby schroniska w tej chwili to gotowa karma dobrej jakości, suplementy wspomagające odporność a także koce oraz ręczniki (nie są przyjmowane kołdry i poduszki). Teraz w olsztyńskim schronisku na stałe przebywa ok. 200 potrzebujących zwierząt.

Sosnowiec. CiepłoBus do końca lutego, pojawią się też koksowniki

CiepłoBus w którym osoby najbardziej potrzebujące mogą się ogrzać i spożyć gorący posiłek będzie jeździł po ulicach Sosnowca do końca lutego. Z kolei od dzisiaj, w siedmiu miejscach na terenie miasta staną koksowniki.

– Taki koksownik będzie ratunkiem dla wielu osób, które będą mogły się przy nim ogrzać. Nie chodzi tylko o pasażerów komunikacji miejskiej, ale także osoby, które mają problem z dachem nad głową. Zastanawialiśmy się nad tym krokiem, analizowaliśmy go razem z Zagłębiowskim Alarmem Smogowym, jednak ostatecznie przeważył rozsądek – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– W ciągu ostatnich dni wydano aż 931 gorących posiłków i ok. 200 l. herbaty (do tego jeszcze ok. 400 pączków i tonę odzieży) – informuje Leszek Falis, dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia. – Wydano na ten cel 1594 zł. Pół tony produktów żywnościowych przekazano z kolei nieodpłatnie przez Agencję Rezerw Materiałowych i Auchan Sosnowiec – dodaje Falis.

CiepłoBus to wspólna inicjatywa Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia. Autobus został udostępniony przez PKM Sosnowiec. W akcji pomaga także sosnowiecka Straż Miejska.

Rozkład jazdy CiepłoBusa

15.45 Konstantynów ul. Robotnicza
16.30 Pogoń ul. Kasztanowa
17.15 Pogoń ul. Niepodległości (Przychodnia)
18.00 Milowice (Przychodnia)
18.30 Stary Sosnowiec – Kresowa Parking
19.00 Centrum (ul. Teatralna, Parking Teatru)
20.00 ul. Partyzantów, ul. 1-go Maja
21.00 Modrzejów – ul. Orląt Lwowskich obok Rynku
22.00 Klimontów ul. Dobrzańskiego obok Parku
23.00 Kazimierz Kopalnia
23.45 ul. Szymanowskiego 5a
24.00 Ogrzewalnia ul. Piotrkowska 23

Rzeszów

Rzeszowianie mogą zagrzać się na Rynku, Pl. Wolności, w rejonie dworców PKS i PKP oraz przy hali targowej.

Idą mrozy. W Płocku staną koksowniki

W niedzielę rano przy pięciu przystankach Komunikacji Miejskiej staną koksowniki. Będzie można się przy nich ogrzać w godzinach od 7.00 do 22.00.

Koksowniki staną obok przystanków KM:

– w al. Jachowicza obok Teatru Dramatycznego (przystanek dla jadących w kierunku Podolszyc);
– przy dworcu autobusowym przy ul. Chopina;
– przy ul. Wyszogrodzkiej na Podolszycach (przystanek dla pasażerów jadących do centrum);
– przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym na Winiarach (przystanek dla wsiadających przy ul. Medycznej);
– oraz obok ronda przy skrzyżowaniu ul. Dobrzyńskiej i Na skarpie;
– obok przystanku przy ul. Kwiatka.
(UMS, UMO, UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button