POLSKA

Motocyklisto! Nie jesteś sam na drodze! Pierwsze wypadki z udziałem jednośladów

Polskie drogi

Policja prowadzi akcję pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych.

Działania dotyczą między innymi motocyklistów.

Jazda na motocyklu sprawia wiele radości miłośnikom jednośladów. Najważniejsze jednak, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza dotyczącymi ograniczeń prędkości.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów w dużej mierze mają wpływ inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierowcy samochodów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są na drodze sami. Do groźnych sytuacji, w których poszkodowany zostaje motocyklista dochodzi głównie w sytuacji, gdy kierujący innym pojazdem nie ustąpi mu pierwszeństwa przejazdu.

W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów kierujący powinni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem.

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Radiowóz i motocyklista (fot. policja)

Liczne zdarzenia z udziałem motocyklistów – bądźmy ostrożni!

Miłośnicy motocykli wyjechali już na drogi i niestety mamy pierwsze zdarzenia z ich udziałem. W miniony weekend w powiecie świebodzińskich (woj. lubuskie) doszło do dwóch wypadków i kolizji, w których uczestniczyli motocykliści. Pamiętajmy, aby na drogach zwracać uwagę na wszystkich uczestników ruchu i stosować się do przepisów! To wszystko dla własnego bezpieczeństwa.

Piękna pogoda, którą cieszyliśmy się w niedzielę (7 kwietnia), była idealna dla amatorów „dwóch kółek”. Na drogach pojawiło się dużo rowerzystów i motocyklistów. Niestety są to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Wraz z pieszymi, to właśnie rowerzyści i motocykliści podczas zdarzeń rogowych narażeni są na najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne. Nie chroni ich zabudowa pojazdu i systemy takie jak pasy bezpieczeństwa, poduszki i kurtyny powietrzne. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do przepisów ruchu drogowego i zwracać na siebie wzajemnie uwagę.

W miniony weekend w powiecie świebodzińskim doszło do trzech zdarzeń z udziałem motocyklistów. Dwa najpoważniejsze miały miejsce w niedzielę (7 kwietnia). Pierwszy około godziny 13 na trasie ekspresowej S3 na odcinku Sulechów – Świebodzin (kilkaset metrów przed zjazdem na Węźle Północ). Najprawdopodobniej z powodu nieprawidłowo wykonanego manewru zmiany pasa ruchu przez pojazd osobowy marki Toyota doszło do zderzenia z motocyklem marki Honda. Kierujący jednośladem z obrażeniami trawił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Drugie zdarzenie miało miejsce około 16:30 na ulicy Międzyrzeckiej w Świebodzinie. Prawdopodobną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu motocykliście przez kierującego audi. Tu również motocyklista z obrażeniami trafił do szpitala. Te dwa zdarzenia pokazują jak ważne jest, aby upewnić się co do możliwości wykonania manewru, szczególnie teraz kiedy z powodu sprzyjającej aury, pojawi się na drogach dużo więcej niechronionych uczestników. Również oni muszą pamiętać o stosowaniu się do przepisów, w tym o zachowaniu odpowiedniej prędkości i odległości od poprzedzających pojazdów. Przykładem tego jest trzecie zdarzenie, które miało miejsce w sobotę, około godziny 20:30, gdzie z powodu niezachowania bezpiecznej odległości doszło do zderzenia motocyklisty z pojazdem osobowym. Tu szczęśliwie obyło się bez osób rannych.

Świebodzin. Wypadek z udziałem motocyklisty (fot. policja)

Wiosenna pogoda nas rozpieszcza. Motocyklisto, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa. Na szali jest ludzkie życie!

Wiosenna pogoda bardzo nas rozpieściła w ostatnim okresie. Najchętniej korzystają z jej uroków motocykliści. Nie zawsze i nie wszyscy jednak robią to z głową. Dolnośląscy policjanci przypominają użytkownikom tego środka komunikacji, że muszą pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż są w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a w trakcie zdarzenia nie trudno u nich o poważne obrażenia ciała. Przypominamy także, że na drogach pojawiły się już policyjne patrole motocyklowe, które nadzorują podróżujących tym jednośladem.

Policjanci przypominają, że kierujący motocyklem lub osoba przewożona takim pojazdem są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Chyba, że motocykl fabrycznie wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa.

Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Użytkownicy jednośladów powinni także bezwzględnie przestrzegać limitów prędkości oraz wyprzedzać inne pojazdy tylko w miejscach dozwolonych.

Apelujemy po raz kolejny również do użytkowników samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Tylko w miniony weekend doszło do dwóch wypadków z udziałem motocyklistów na terenie dolnośląskiego województwa. Oba wypadki były śmiertelne.

W Sobotę w Miliczu 42-letni kierujący motocyklem podczas wyprzedzania kilku pojazdów uderzył w bok skręcającego w lewo auta, którym kierowała młoda kobieta. W skutek uderzenia motocyklista zmarł na miejscu.

Dzień później na drodze krajowej nr 33 w powiecie kłodzkim, 38-letni motocyklista, na prostym odcinku drogi, wyprzedzając kolumnę aut i chcąc uniknąć zderzenia czołowego z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Pomimo prowadzonej na miejscu reanimacji, zmarł.

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Policja prowadzi akcję pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Dolnośląscy mundurowi na motocyklach już wyjechali na drogi naszego województwa i czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących tym środkiem komunikacji.

Przypominamy, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button