POZOSTAŁERELACJE

Morze łez wzruszenia na wernisażu wystawy WAJDA [ZDJĘCIA]

Wystawa WAJDA w Muzeum Narodowym

Od dziś, 6 kwietnia, aż do września w gmachu głównym MNK można oglądać niesamowitą wystawę WAJDA.

To kolejna ekspozycja poświęcona postaci ze świata filmu w Muzeum Narodowym. Po świetnie przyjętej wystawie o Stanleyu Kubricku postanowiono upamiętnić polskiego reżysera i wybór mógł być tylko jeden. Andrzej Wajda pomimo tego, że urodził się w Suwałkach od dawna związany był nierozerwalnie z Krakowem i przede wszystkim z nim kojarzony.

„Niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazująca geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów”. Tak piszą twórcy o tej wystawie i w tym opisie nie ma krzty przesady. Pomysł, wykonanie i emocje jakie ze sobą niesie obcowanie z tą niezwykłą ekspozycją pozostawiają niezatarty ślad w każdym. Wielkie emocje i wzruszenia widać było już na piątkowym, uroczystym wernisażu. Pojawiło się na nim mnóstwo znamienitych gości ze świata kultury i polityki, a także przyjaciół i znajomych wybitnego reżysera.

Każdemu z przemawiających, począwszy od prowadzącej spotkanie Grażyny Torbickiej, poprzez twórców ekspozycji,gospodarzy muzeum i miasta, a na żonie reżysera skończywszy łamał się głos, a łzy wzruszenia pojawiały się nie tylko w ich oczach.

Po przemówieniach nadszedł czas na zwiedzanie, które dostarczyło kolejnych emocji i wspomnień związanych z poszczególnymi eksponatami i filmami.

Wystawa robi niesamowite wrażenie zarówno przez formę jak i treści i emocje jakie ze sobą niesie, nie zapominając o walorach poznawczych i edukacyjnych. Nie tylko nas naszła ochota na (kolejne, powtórne) obejrzenie niektórych dzieł Andrzeja Wajdy. Na szczęście będzie ku temu znakomita sposobność, bo od dziś rozpoczyna się cykl „Aktorzy Wajdy”, gdzie oprócz obejrzenia i omówienia konkretnego filmu będzie możliwość spotkania się z aktorami występującymi w tym dziele.

Wystawa WAJDA czynna od 6 kwietnia do 8 września w Gmachu Głównym Muzeum Narodowym w Krakowie.

Kurator: dr hab. Rafał Syska
Koordynatorka: Kamila Hyska
Projektant Wystawy: dr hab. Tomasz Wójcik
Asystent kuratora: Jędrzej Kościński
Asystentka projektanta: Sylwia Siudak
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button