KATOWICEPOLSKA

Morawiecki w Katowicach: każdy szpital w Polsce, który zgłosi się do ARM otrzyma respiratory

W Centrum Kongresowym w Katowicach powstaje szpital tymczasowy

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą na budowie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w MCK Katowice.

W Centrum Kongresowym budowany jest kolejny szpital tymczasowy. Znajdzie się tu 500 łóżek, z czego 100 respiratorowych.

Już za około 2 tygodnie szpital będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów.

Hala MCK zostanie podzielona na dwie części – w jednej będą znajdowały się łóżka respiratorowe, a w drugiej pozostałe miejsca. W szpitalu tymczasowym wydzielonych zostanie ponad 20 boksów – każdy na 20-25 łóżek – które będą funkcjonować praktycznie jak oddziały. Szpital ma zostać wyposażony m.in. w pracownię tomografii komputerowej, pracownię USG i pracownię endoskopową.

Katowice. Wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (fot. Krystian Maj/KPRM)

Stan respiratorów i łóżek w Polsce

W ciągu miesięcy letnich rząd dokonywał zakupów respiratorów. Dziś podłączonych jest 2200 respiratorów, a w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest dostępnych kolejnych 3500 respiratorów. Tylko w ostatnim miesiącu zainstalowano 1000 respiratorów.

W całej Polsce w ciągu miesiąca utworzono prawie 6000 łóżek na oddziałach zakaźnych, które będą leczyć chorych na covid-19. W ciągu miesiąca zwiększono dwukrotnie liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych.

Katowice. Wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (fot. Krystian Maj/KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki:

„Dzisiaj obowiązuje w Polsce najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. Włączyliśmy hamulec bezpieczeństwa, by ratować ludzkie życie i zdrowie.

Chciałbym, aby to nie strach przed koronawirusem czy karą nakładaną przez władzę był elementem, który skłania do noszenia maseczki, ale przede wszystkim odpowiedzialność za siebie i za innych.

Apeluję do szpitali: każdy szpital, który zgłosi się do ARM otrzyma respiratory. One są ostatnią linią obrony medycznej, są dostępne w związku z zakupami, które wcześniej poczyniliśmy.

Musimy tworzyć nowe miejsca dla chorych, ale musimy też opanować rozwój epidemii – stąd te obostrzenia, stąd te rygory i apele o przestrzeganie podstawowych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja Stop COVID, wietrzenie pomieszczeń.

Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, salowym, laborantom, wszystkim pracownikom służby zdrowia – wszyscy pracujecie ciężko i dajecie nam lekcję szlachetności. Jesteśmy wam za to wdzięczni.

Potrzebna jest odporność i dyscyplina społeczeństwa, sprawność państwa, także wojewodów. Dziękuję tym, którzy zaangażowali się w walkę z COVID-19. Wspólnie wygramy, ale tym szybciej, im bardziej będziemy trzymać się zasad i przestrzegać zaleceń sanitarnych.

Cały świat jest dziś stłamszony przez koronawirusa, cała Europa z nim walczy. Od tego, w jaki sposób potraktujemy te zasady, jak będziemy się do nich stosować, zależy ile to potrwa, czy za 3-4 tygodnie będziemy mogli mówić o łagodzeniu restrykcji.

Często jestem pytany: jak długo potrwa ta epidemia. Jedyna odpowiedź to: to zależy od naszej determinacji i dyscypliny, naszej sprawności. Szybko będziemy tworzyć nowe miejsca w szpitalach, ale mam nadzieję, że one nie będą potrzebne.

Od nas zależy, jak szybko będziemy mogli pokonać koronawirusa. Chciałbym, by wszyscy, którzy przyczyniają się do tej walki czuli wsparcie wszystkich Polaków – Wam należy się wielkie słowo: dziękuję.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button