POLSKA

Morawiecki spotkał się z żołnierzami 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. „Polska jest bezpieczna”

Polska armia

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z żołnierzami 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Podczas swojej wizyty zapewnił, że Polska jest bezpieczna. W tych trudnych czasach, związanych z rosyjską agresją, kluczowy jest rozwój wojskowości.

Rekordowe wydatki na obronność

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wiemy, że polską armię należy modernizować i uzbrajać. W tym roku polski budżet, na ten cel, jest rekordowy. Polska przeznacza do 4% PKB na rozwój polskiej armii. W 2024 r. zaplanowała, że będzie to 4,2% PKB. Jesteśmy wśród liderów Sojuszu NATO pod względem wydatków na obronność. Łącznie, w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035, na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy chce przeznaczyć 524 mld zł.

– 37 miliardów to łączne wydatki na armię w ostatnim roku naszych poprzedników. W 2024 roku przeznaczymy około 155 miliardów złotych na uzbrojenie, na polskie wojsko. To cztery razy więcej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rozwój przemysłu zbrojeniowego

Premier Mateusz Morawiecki podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego poinformował, że polski rząd przekaże 850 mln zł dla przedsiębiorstwa Bumar-Łabędy w Gliwicach.

– Po raz pierwszy polskie wojsko ma się czym bronić i będzie bronić w przyszłości Rzeczypospolitej w sposób skuteczny – powiedział szef rządu.

W Polsce mamy zakłady produkujące sprzęt wojskowy, który jest nowoczesny i spełnia najwyższe standardy. Pozyskujemy również nowe zamówienia z krajów europejskich, ale także z innych kontynentów. Najnowszym nabytkiem polskiej armii będą amerykańskie helikoptery Apache. Polska zakupi aż 96 sztuk takich maszyn wraz z wyposażeniem bojowym.

Rozbudowa polskiej armii

W przypadku ewentualnego ataku, polska armia musi być silna. PiS: „Dlatego tworzymy i odtwarzamy jednostki wojskowe w całym kraju. Rekrutujemy również nowych żołnierzy do Sił Zbrojnych RP. Przez ostatnie 8 lat naszych rządów, liczba żołnierzy wzrosła z 95 tys. do ok. 175 tys. Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu, tworzymy silną armię. Wojsko Polskie przechodzi szereg ćwiczeń. Żołnierze organizują również szkolenia dla obywateli.”

– Odtwarzamy nasze zdolności bojowe. Wszędzie w Polsce, gdzie tylko jest taka konieczność, odtwarzamy jednostki wojskowe – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button