POLSKA

Morawiecki: przeznaczymy 5,1 mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną

Polskie sprawy

W 2019 r. po raz pierwszy w historii publiczne nakłady na ochronę zdrowia przekroczyły poziom 100 mld zł.

W ciągu najbliższych 5 lat wydatki na zdrowie wzrosną do 7 proc. PKB. Już w 2023 r. osiągną one 6 proc. PKB. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Amazonkami w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Mówił o Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, na którą rząd przeznaczy 5,1 mld zł.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 – poprawa profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych

To kompleksowy program walki z rakiem, który był wyczekiwany przez lekarzy i pacjentów. NSO wyznacza 5 kluczowych obszarów dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.

Cele Strategii obejmują:

  • poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych,
  • rozwój systemu opieki zdrowotnej w obszarze onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin,
  • zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej w obszarze onkologii, udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

– Ze strony państwa, przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Ogromny nacisk kładziemy na leczenie raka piersi. Tutaj niezwykle ważna jest profilaktyka. Będziemy zastanawiać się, aby w krótkim czasie obniżyć wiek kobiet, od którego zaczyna się profilaktykę. Oby ona jak najwcześniej mogła być rozpoczęta – zapowiedział premier.

Unikatowy wzrost nakładów na zdrowie – w 2019 r. to ponad 100 mld zł

W 2019 r. po raz pierwszy w historii publiczne nakłady na ochronę zdrowia przekroczyły poziom 100 mld zł. Dynamiczny wzrost funduszy obserwujemy od 2016 r. W latach 2016-2020 wzrost na ochronę zdrowia wyniósł ponad 44 proc.

– W leczeniu raka bardzo ważny jest sprzęt i najnowsze refundowane leki. To jest obowiązkiem państwa. Staramy się to poprawiać we wszystkich instytutach i oddziałach szpitali, które walczą o życie pacjentów – mówił premier.

Centrum Onkologii w Gliwicach

Gliwicka Onkologia od momentu swojego powstania nie tylko leczyła chorych, ale również prowadziła badania naukowe nad nowotworami. Na początku lat 80-tych ruszyła rozbudowa placówki. Rok 2001 można uznać za nowe otwarcie działalności kliniczno- terapeutycznej Instytutu.

W placówce otwarte zostało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Powstało ono dzięki inicjatywie i finansowaniu z budżetu państwa. Zadaniem jednostki będzie kompleksowa realizacja komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button