PIŁKA NOŻNA

Młodzieżowa reprezentacja Polski zagra na legendarnym Śląskim

Eliminacje do Mistrzostw Europy U21

26 marca 2024 r. – tę datę powinni zaznaczyć sobie w kalendarzach wszyscy fani futbolu z województwa śląskiego i nie tylko.

Na legendarny Śląski wraca bowiem reprezentacja Polski w piłce nożnej – tym razem młodzieżowa. Nasze „Orlęta” zmierzą się z Bułgarią w ramach eliminacji Mistrzostw Europy U21. O szczegółach mówili: wicemarszałek województwa śląskiego Łukasz Czopik, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula, dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski oraz legenda piłki nożnej Antoni Piechniczek.

Stadion Śląski to szczęśliwa arena dla polskiej kadry, która pokonała tutaj takie drużyny jak Anglia, Włochy, Portugalia czy Belgia. To też miejsce, które stawia na promocję sportu i piłki nożnej, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Ponowne przyjęcie tutaj młodzieżowej kadry Polski będzie więc tym bardziej ważnym wydarzeniem.

Ten obiekt zarówno ze względu historycznego, ale również obecnie ze względu infrastrukturalnego jest stworzony po to, by gościć, ale i kreować legendy. Dlatego też preferujemy, by na tej świetnej murawie grali zarówno najmłodsi adepci piłki nożnej, jak i profesjonaliści. Gościmy tutaj najlepsze marki klubowe, reprezentacje światowe, ale też młodzików i juniorów, którzy rozgrywają swoje mecze w ramach turniejów szkolnych, w ramach Silesia Cup czy Pucharu Tymbarku. To pokazuje naszą otwartość, elastyczność i gotowość do tego, żeby ta infrastruktura służyła krzewieniu zdrowego stylu życia i pokazywała, że tak naprawdę droga do marzeń jest drogą jak najbardziej realną i wiedzie przez bramy Stadionu Śląskiego – mówił wicemarszałek Łukasz Czopik.  

Henryk Kula przypomniał nie tylko sukcesy świadczące o potędze śląskiej piłki nożnej, ale także zapewnił, że fundamentem przyszłości piłki nożnej jest szkolenie dzieci i młodzieży, a to stanowi motto działalności Śląskiego Związku Piłki Nożnej. – Parafrazując słowa Jana Zamoyskiego, który w XVI wieku powiedział: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, mówię: „Taka będzie śląska piłka, jakie jej młodzieży szkolenie” – spointował wiceprezes PZPN i prezes Śląskiego ZPN. Zapowiedział też, że stara się o to, aby mecz z Niemcami, wieńczący eliminacje do Mistrzostw Europy U21, również odbył się na Stadionie Śląskim.

Mecz, który odbędzie się w marcu na Stadionie Śląskim, będzie ważnym spotkaniem dla naszej kadry młodzieżowej. Młodzi piłkarze powalczą bowiem z Bułgarią o udział w Mistrzostwach Europy U21, które odbędą się już za rok na Słowacji. Obecnie Polska ma dobrą pozycję wyjściową w grupie – jest na 2. miejscu w tabeli.  Jeśli po meczu z Izraelem, który odbędzie się 21 marca, nasza reprezentacja wygra w Kotle Czarownic z Bułgarią, to będzie mogła przymierzyć się do walki z Niemcami o 1. miejsce w grupie i bezpośredni awans do finałów mistrzostw.

Dyrektor Adam Strzyżewski wierzy, że śląscy kibice poniosą „Orlęta” do zwycięstwa. – Ślązacy kochają piłkę nożną, kochają reprezentację Polski, także myślę, że zgromadzimy tutaj kilkutysięczną publiczność, która nasze „Orlęta” będzie dopingować. Serdecznie zapraszam i mam nadzieję, że będziemy świadkami fantastycznego widowiska – mówił Dyrektor Stadionu Śląskiego.

O znaczeniu Kotła Czarownic dla polskiej piłki nożnej i jego historii mówił dziś z kolei Antoni Piechniczek, piłkarz, trener i selekcjoner będący legendą futbolu. – Ostatni mecz, jaki tu rozegrała kadra, to był mecz ze Szwedami, kiedy awansowaliśmy do finałów Mistrzostw Świata w Katarze, także jest to coś znamiennego, że akurat ten ostatni awans miał miejsce właśnie na tym stadionie – powiedział Antoni Piechniczek. Jak podkreślił, jego największe przeżycia dotyczyły pracy z reprezentacją, a na tym stadionie dwukrotnie awansował z nią do piłkarskich Mistrzostw Świata. – Wszystkich najwybitniejszych przedstawicieli piłki nożnej gościł Stadion Śląski, wszyscy najwięksi lekkoatleci tu startowali. Stąd magia tego stadionu, a wielkość osiągnięć wielu sportowców przeszła do historii – zaznaczył.

Mecz Polska – Bułgaria w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy U21 odbędzie się na Stadionie Śląskim 26 marca 2024 r. (wtorek) o godz. 15.00.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button