WODNY

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich. Poznaliśmy zwycięzców

Agnieszka Skrzypulec wygrała Wyścig Mistrzów na łódce Optimist

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak w klasie 49erFX, Zofia Korsak i Julian Gloeh w klasie 470, Agata Barwińska w klasie ILCA 6, Tadeusz Kubiak w klasie ILCA 7 i Piotr Kula w klasie Finn – to mistrzowie Polski w żeglarskich klasach olimpijskich.

Mistrzostwa Polski zakończyły się dzisiaj w gdańskich Górkach Zachodnich.

Regaty trwały od piątku, ale ścigania rozpoczęło się w sobotę. Pierwszego dnia sztormowy wiatr uniemożliwił rywalizację. Drugiego dnia wiatr nieco osłabł, ale nadal był silny, trzeciego dnia nie wiało już tak mocno. Emocji nie brakowało, na starcie zobaczyliśmy zarówno utytułowanych żeglarzy, jak i zdolną młodzież, nie brakowało też załóg eksperymentalnych. Do takich na pewno należała załoga Łukasz Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk) i Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking toruń), która rywalizowała w klasie 470. Łukasz na co dzień pływa w klasie 49er i niedawno z Pawłem Kołodzińskim sięgnął po brązowy medal mistrzostw Europy. Jola zaś, wraz z Agnieszką Skrzypulec wywalczyła w sierpniu srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio w klasie 470.

– Nasza łódka jeszcze nie wróciła z Japonii, druga zaś jest w drodze na mistrzostwa świata w Omanie i w związku z tym nie mieliśmy na czym wystartować w tych mistrzostwach Polski – mówi Paweł Kołodziński. – Gdy dowiedzieliśmy się, że w mistrzostwach nie weźmie udziału również Agnieszka Skrzypulec, wspólnie postanowiliśmy, że wypożyczymy Łukasza do klasy 470 i stworzy on załogę z Jolą – dodaje Paweł Kołodziński.

Jak się okazało, przesiadka z jednej klasy na drugą nie jest wcale taka prosta, nawet dla tak dobrego sternika, jakim jest Łukasz Przybytek. O ile pierwszego dnia w warunkach silnowiatrowych Łukasz i Jola radzili sobie bardzo dobrze, to drugiego dnia było nieco gorzej i ostatecznie brązowy medalista mistrzostw Europy i wicemistrzyni olimpijska zakończyli regaty na czwartym miejscu. Jak sami jednak mówią, byli bardzo ciekawi tego nowego doświadczenia.

Mistrzostwo Polski zdobyła załoga Zofia Korsak i Julian Gloeh (MKS Dwójka Warszawa), srebrne medale wywalczyli Seweryn Wysokiński (CSW Opty Gdynia) i Julia Oleksiuk (KU AZS UW Warszawa), a na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (Chojnicki Klub Żeglarski).

W tej klasie warto też odnotować udział Ewy Lewandowskiej (AZS AWFiS Gdańsk), która gościnnie dołączyła do Bartosza Reitera (OKŻ Olsztyn). Ewa to czołowa zawodniczka świata i najbardziej utytułowana polska żeglarka klasy Optimist w ostatnich latach, a od niedawna ściga się w klasie 420, w której wraz z Julią Żmudzińską zdobyła dwa tygodnie temu brązowy medal mistrzostw Polski. Teraz wspomogła osamotnionego kolegę w klasie 470 i tej eksperymentalnej załodze udało się nawet wygrać jeden z wyścigów. Ewa ma dopiero 15 lat i jej wyniki uzyskane w trzech regatowych klasach świadczą o tym, jak wszechstronną i utalentowaną jest zawodniczką.

Swój talent potwierdza też Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia). Nasza olimpijka z Tokio w klasie 49erFX po igrzyskach próbuje swoich sił z nową załogantką, Sandrą Jankowiak (AZS Poznań). Współpraca układa się bardzo dobrze, Aleksandra i Sandra w niedawnych mistrzostwach Europy zajęły szóste miejsce, a teraz pewnie zdobyły mistrzostwo Polski wygrywając aż sześć z ośmiu wyścigów. W klasie 49er równie pewnie po złoto sięgnęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Wyprzedzili oni aktualnych mistrzów Europy i mistrzów świata juniorów, załogę Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia). Na trzecim miejscu regaty ukończyła załoga Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie ILCA 7 (Laser) oglądaliśmy starcie młodych, ale już doświadczonych i utytułowanych zawodników szczecińskiej Pogoni, Tadeusza Kubiaka i Jakuba Rodziewicza, z bardzo doświadczonym Maciejem Grabowskim (MKŻ Arka Gdynia), który swoją pełną sukcesów karierę zakończył już dawno i startuje tylko okazjonalnie w ważniejszych regatach. Ostatecznie zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Kubiak, srebro dla Rodziewicza, a brąz dla Grabowskiego.

– Staram się być w dobrej formie i jeśli tylko mam czas, to chętnie startuję, by jeszcze sprawdzić się na tle młodszych kolegów. Cieszę się, że nawiązałem walkę z Tadeuszem i Kubą, gdybym jeszcze był nieco lżejszy, to mogłoby być jeszcze lepiej. Ale nie ma co narzekać, jestem zadowolony – mówi weteran Maciej Grabowski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego Lasera.

W klasie ILCA 6 emocji nie brakowało. Po pierwszych czterech wyścigach prowadziła olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski). Drugiego dnia świetnie jednak pożeglowała Agata Barwińska (MOS Iława), która wygrała jeden wyścig, w kolejnym była druga i w efekcie cieszyła się z mistrzostwa Polski. Akwen w Górkach Zachodnich jest dla Agaty szczęśliwy. Iławianka rok temu zdobyła tutaj brązowy medal mistrzostw Europy. Srebrny medal mistrzostw Polski wywalczyła Magdalena Kwaśna, a brąz przypadł Wiktorii Gołębiowskiej (MOS Iława).

W klasie Finn swój dziesiąty złoty medal mistrzostw Polski seniorów zdobył Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Wszystko wskazuje na to, że ostatni. Nasz najlepszy finnista ostatnich lat, olimpijczyk z Londynu zapowiedział zakończenie sportowej kariery. W swoich pożegnalnych regatach Piotr Kula wyprzedził Łukasza Lesińskiego (Jacht Klub Stal Gdynia) i Mikołaja Lahna (UKŻ Wiking Toruń).

W mistrzostwach Polski klas olimpijskich udział wzięło prawie 150 żeglarzy i żeglarek. Bazą regat były Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich. Drugiego dnia mistrzostw odbył się pokazowy Wyścig Mistrzów PZŻ, w którym na łódkach klasy Optimist ścigali się polscy olimpijczycy. Dla niemal wszystkich uczestników tego wyścigu był to sentymentalny powrót do pierwszych lat swojej żeglarskiej przygody. Na starcie stanęli: Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin), która w raz z Jolantą Ogar-Hill zdobyła w Tokio srebrny medal w klasie 470, Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczyk z Rio de Janeiro i Tokio w windsurfingowej klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Sopot), olimpijka z Rio de Janeiro w klasie RS:X, Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin), olimpijczyk z Pekinu w klasie 470 i z Londynu w klasie Laser, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (obaj AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczycy z Londynu, Rio i Tokio w klasie 49er, Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijski z Tokio w klasie 49erFX, Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), olimpijczyk z Londynu w klasie Finn, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial. Wyścig Mistrzów wygrała Agnieszka Skrzypulec, przed Aleksandrą Melzacką i Kacprem Ziemińskim.

KLASA 470 konkurencja MIKST:

  1. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska – AZS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski
  2. Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk – CSW Opty Gdynia/ KU AZS UW Warszawa
  3. Zofia Korsak i Julian Gloeh – MKS Dwójka Warszawa

KLASA 470 konkurencja MIKST w kategorii MŁODZEŻOWEJ

3. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska – AZS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski

  1. Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk – CSW Opty Gdynia/ KU AZS UW Warszawa
  2. Zofia Korsak i Julian Gloeh – MKS Dwójka Warszawa

KLASA 470 konkurencja MĘŻCZYZN:

  1. Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz – OKŻ Olsztyn/ Baza Mrągowo

KLASA 49er kategoria SENIORÓW:

  1. Adam Głogowski i Maciej Krusiec – Nauticus YC Olsztyn
  2. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – YKP Gdynia
  3. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki – AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań/

KLASA 49er w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Tytus Butowski i Łukasz Machowski AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa
  2. Adam Głogowski i Maciej Krusiec – Nauticus YC Olsztyn
  3. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – YKP Gdynia

KLASA 49erFX:

  1. Patryk Kosmalski i Marcel Montrymowicz – CHOJNICKI KLUB ŻEGLARSKI/ OLSZTYŃSKI KLUB ŻEGLARSKI
  2. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert – SPÓJNIA WARSZAWA
  3. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak YACHT KLUB POLSKI GDYNIA/ AZS Poznań

KLASA 49erFX w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz – MKS Dwójka Warszawa
  2. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert – Spójnia Warszawa

KLASA ILCA 6:

  1. Wiktoria Gołębiowska – MOS Iława
  2. Magdalena Kwaśna – Chojnicki Klub Żeglarski
  3. Agata Barwińska Stowarzyszenie – MOS Iława

KLASA ILCA 6 w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Julia Rogalska – Giżycka Grupa Regatowa
  2. Laura Szulc – Chojnicki Klub Żeglarski
  3. Lilly May Niezabitowska – Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg

KLASA ILCA 6 w kategorii JUNIOR:

  1. Dominika Raszka – MKS Dwójka Warszawa
  2. Laura Szulc – Chojnicki Klub Żeglarski
  3. Lilly May Niezabitowska – Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg

KLASA ILCA 6 w kategorii JUNIOR MŁODSZY:

  1. Karolina Jałoszyńska – Klub Żeglarski Nysa
  2. Aleksandra Borucka – AZS Poznań
  3. Natalia Nadrzewia – UKS Zalew Kielce

KLASA ILCA 7:

  1. Maciej Grabowski – MKŻ Arka Gdynia
  2. Jakub Rodziewicz – Sejk Pogoń Szczecin
  3. Tadeusz Kubiak – Sejk Pogoń Szczecin

KLASA ILCA 7 w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Piotr Malinowski – MOS Iława
  2. Michał Krasodomski – AZS AWFiS Gdańsk
  3. Mikołaj Silny – Sejk Pogoń Szczecin

KLASA ILCA 7 w kategorii JUNIOR:

  1. Maxime Thommen – Yacht Klub Polski Gdynia
  2. Tomasz Trajnowicz – Giżycka Grupa Regatowa
  3. Michał Krasodomski – AZS AWFiS Gdańsk
Agnieszka Skrzypulec (fot. pras.)

Olimpijczycy w żeglarstwie wrócili do korzeni. Agnieszka Skrzypulec wygrała Wyścig Mistrzów na łódce Optimist

Agnieszka Skrzypulec wygrała pokazowy Wyścig Mistrzów PZŻ rozegrany na łódkach klasy Optimist. Wicemistrzyni olimpijska z Tokio na Optimiście ostatni raz pływała kilkanaście lat temu. Dla niej, jak i dla niemal wszystkich uczestników tego wyścigu był to sentymentalny powrót do pierwszych lat swojej żeglarskiej przygody.

Wyścig był imprezą towarzyszącą mistrzostwom Polski klas olimpijskich, które od piątku rozgrywane są w gdańskich Górkach Zachodnich. W Wyścigu Mistrzów udział wzięli żeglarscy olimpijczycy, zarówno ci, którzy swoje żeglarskie kariery już dawno zakończyli, jak i ci, którzy cały czas rywalizują o medale najważniejszych imprez w różnych żeglarskich klasach.

Na starcie stanęli: Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin), która w raz z Jolantą Ogar-Hill zdobyła w Tokio srebrny medal w klasie 470, Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczyk z Rio de Janeiro i Tokio w windsurfingowej klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Sopot), olimpijka z Rio de Janeiro w klasie RS:X, Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin), olimpijczyk z Pekinu w klasie 470 i z Londynu w klasie Laser, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (obaj AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczycy z Londynu, Rio i Tokio w klasie 49er, Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijski z Tokio w klasie 49erFX, Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), olimpijczyk z Londynu w klasie Finn, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial.

– Cudowny powrót do przeszłości. Uwielbiam Optimista i bardzo tęskniłam za tą łódką. O dziwo, moje wymiary jeszcze pasują na Optimista, wagowo też jeszcze się mieszczę w standardach, więc tutaj miałam przewagę, szczególnie nad chłopakami – mówi Agnieszka Skrzypulec. – Swoją przygodę z klasą Optimist skończyłam w 2014 roku, ale po 17 latach świetnie się czułam na wodzie. Z każdym zwrotem nabierałam pewności, automatycznie przypominały mi się pewne ruchy i sposób wykonywania różnych manewrów. Miałam mnóstwo frajdy, a na koniec jeszcze mogłam wywrócić łódkę, stanąć na niej i unieść ręce w geście triumfu. Fantastyczna sprawa – dodaje Agnieszka Skrzypulec.

Agnieszka Skrzypulec w klasie Optimist zdobywała mistrzostwo Polski w latach 2003 i 2004. Ma na swoim koncie również 4 miejsce w mistrzostwach Europy. Duże sukcesy w tej klasie odniósł też Kacper Ziemiński. W 2005 roku zdobył drużynowe mistrzostwo świata, dwa razy był drużynowym mistrzem Europy, a indywidualnie na mistrzostwach świata był szósty. W Wyścigu Mistrzów PZŻ finiszował na miejscu trzecim.

– Emocje były wysokie, dużo adrenaliny. Z perspektywy dorosłego człowieka łódka wydaje się bardzo mała, ale po tylu latach te wszystkie odczucia wracają, szczególnie czucie steru, który w porównaniu z innymi klasami jest bardzo czuły. Brawa za inicjatywę – mówi Kacper Ziemiński.

– Wystarczyło, że tylko lekko gdzieś usiadłam, zrobiłam mocniejszy ruch i już cała łódka reagowała, co w porównaniu z łódką klasy 49er jest zupełnie czymś innym. Ja na Optimiście skończyłam pływać osiem lat temu, więc w porównaniu z innymi zawodnikami nie jest to aż tak długi czas, niemniej cieszę się, że ponownie miałam możliwość pościgać się na tej łódce. Udało się nawet zająć drugie miejsce – mówi Aleksandra Melzacka.

Klasa Optimist to w żeglarskim systemie szkoleniowym łódka, od której zaczyna się nauka żeglowania regatowego. Dzieci uczą się na niej żeglarskich podstaw i wraz z wiekiem, w zależności od warunków fizycznych i umiejętności, przesiadają się na inne klasy regatowe. W stawce 10 zawodników, którzy wystartowali w Wyścigu Mistrzów, jedynie Małgorzata Białecka nigdy wcześniej nie pływała na Optimiście.

– To był świetny pomysł, aby spotkać się w takim gronie, wsiąść na pięknego Optimista i pożeglować wśród znakomitych polskich żeglarzy. Dobrze się bawiłem i przypomniałem sobie czasy moich żeglarskich początków. Może nie wszyscy wiedzą, ale ja swoją żeglarską karierę w Mrągowie zaczynałem właśnie od Optimista. Na deskę windsurfingową przesiadłem się dopiero w wieku 15 lat – mówi Piotr Myszka.

– Jestem niesamowicie podekscytowana, dla mnie to wielka przygoda. Łódkę prowadzi się zupełnie inaczej niż deskę. Postawiłam w tym wyścigu na wyczucie i spontaniczność. Bardzo dobrze wystartowałam, na pierwszym znaku byłam w ścisłej czołówce, ale na dalszym etapie zabrakło mi doświadczenia. Nie wynik był tutaj jednak ważny, a możliwość przeżycia fajnej przygody, spotkania z żeglarskimi osobowościami. Myślę, że to była doskonała promocja żeglarstwa – mówiła Małgorzata Białecka.

W tym wyścigu decydujące znaczenie miała… waga zawodników. Ci najciężsi musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, by utrzymać się na łódce.

– Żegluję na klasie Finn dedykowanej dużym facetom, więc miałem obawy, czy w ogóle się do Optimista zmieszczę. Chciałem już składać wniosek formalny, abym mógł startować na dwóch łódkach – mówi ze śmiechem Piotr Kula, który Wyścig Mistrzów zorganizował. – Żeglowanie na tej łódce wymaga dużej precyzji, jest ona bardzo czuła, a ja na dodatek musiałem uważać na każdy ruch, bo przy moich warunkach fizycznych mogło się skończyć wywrotką. No i trochę się wody nawybierałem, bo nie ukrywam, że moja łódka była osadzona znacznie bliżej tafli wody niż łódki moich kolegów i koleżanek – śmieje się Piotr Kula.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody w postaci voucherów kwotowych na osprzęt żeglarski. Vouchery przekazali do wykorzystania klubom, które reprezentują.

– Świetna inicjatywa i przede wszystkim fajna promocja żeglarstwa. Okazja spotkania tylu znakomitych żeglarzy, porozmawiania z nimi i zobaczenia nie tylko, jak się ścigają, ale przede wszystkim, jak bawią się żeglarstwem z pewnością dostarczyła młodym żeglarzom obserwującym ten wyścig wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Będziemy chcieli tego typu imprezy organizować częściej. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie i przede wszystkim dziękuję żeglarzom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i wystartowali w tym wyścigu – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

A dziś w gdańskich Górkach Zachodnich ostatni dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich. Późnym popołudniem poznamy medalistów w klasach 470, 49er, 49erFX, Finn, ILCA 7 (Laser), ILCA 6 (Laser Radial).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button