ZIMOWE

Mistrzostwa Polski w bobslejach 2019 w… Lillehammer

II Mistrzostwa Polski w bobslejach kobiet i I Młodzieżowe Mistrzostwa Polski

Norweski tor w Lillehammer gościł uczestników II Mistrzostw Polski w bobslejach kobiet i I Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

Łącznie w mistrzostwach wzięło udział sześciu zawodników, którzy rywalizowali w trzech konkurencjach: dwójki kobiet, monoboby kobiet i monoboby mężczyzn.

W pierwszym dniu rywalizacji na starcie zobaczyliśmy pierwszy raz w historii kobiece dwójki. Dwie załogi przygotowywane przez naszego nowego trenera, byłego olimpijczyka Norberta Foltina przez ostatni tydzień miały okazje dobrze zapoznać się z torem w Lillehammer podczas trwającego zgrupowania.

Jak wyglądają standardowe treningi? Co w jest w nich najistotniejsze?

– Podczas zgrupowania trenujemy razem z dziewczynami. Mamy treningi siłowe na siłowni, szybkościowe na bieżni i trening rozpychania na ścieżkach startowych, gdzie ćwiczymy starty. Bardzo istotna jest szybkość i siła potrzebna do rozpędzenia bobsleja na starcie – Sylwia Smolarek.

Szybkość i siła o której wspomniała ubiegłoroczna medalistka Pucharu Europy przełożyła się na złoty medal w dwójkach bobslejowych zdobyty z rozpychającą Julią Słupecką. Drugie miejsce przypadł załodze Linda Weiszewski (pilot) i Aleksandra Byczkowska ( rozpychająca).

– Jestem bardzo zadowolony ze startów kobiet. Chciałbym zaznaczyć że w tak krótkim czasie zawodniczki zrobiły duży postęp poprawiając się w ślizgach nawet o 5 sekund. Tak jak powiedziałem na początku sezonu startowego zaangażowanie i motywacja to będzie sukces – Trener Norbert Foltin.

– Jak to zawsze bywa są wiraże do poprawy, ale nasz czas pozwolił nam na zwycięstwo. Były to pierwsze nasze zawody w dwójkach więc cieszymy się z sukcesu – Sylwia Smolarek.

Drugi dzień Mistrzostw Polski rozpoczął się od rywalizacji mężczyzn w monobobach. Na starcie stanęło dwóch zawodników Oskar Langowski i Łukasz Kulus, którzy do Kadry Narodowej trafili z letnich testów przeprowadzonych w Białołęckim Ośrodku Sportu. Dla młodych zawodników był to bardzo ważny start. Stanowił on przetarcie przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu kwalifikacjami do Młodzieżowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich Lozanna 2019., których gospodarzem będzie Lillehammer. Ostatnie 10 dni zawodnicy pod okiem trenera Norberta Foltina mieli okazję poznać ten olimpijski tor. Przełożyło się to na bardzo dobre starty i czasy obu zawodników w Mistrzostwach Polski. Różnica pomiędzy zwycięzcą i Mistrzem Polski Oskarem Langowski, a Wicemistrzem Polski Łukaszem Kulusem wyniosła jedynie 0,15 sek!

Bardzo dobre czasy i linie przejazdów naszych młodzieżowców pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość na rozpoczynające się już za 82 dni Młodzieżowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nie wykluczone, że zobaczymy na nich dwóch naszych zawodników. Ostateczny skład zakwalifikowanych poznamy w połowie grudnia.

Zwieńczeniem Mistrzostw Polski była rywalizacja kobiet w monobobach. Tytuł Mistrzyni sprzed roku broniła Sylwia Smolarek, a przeszkodzić jej w tym miała Linda Weiszewski. Obie zawodniczki już w zeszłym sezonie pilotowały monoboby. Sylwia startowała nawet w pierwszych w historii tego typu międzynarodowych zawodach na których zdobyła 5 i 6 miejsce. Natomiast Linda uczestniczyła w specjalnym zgrupowaniu organizowanym przez IBSF ( Międzynarodowa Federacji Bobslei i Skeletonu) w LaPlagne. Na początku sezonu zimowego otworzonego Mistrzostwami Polski lepsza okazała się Sylwia Smolarek.

II Mistrzostwa Polski w bobslejach kobiet, Lillehammer 2019 podsumowanie:

Dwójki kobiet:

1. miejsce – Sylwia Smolarek i Julia Słupecka

2. miejsce – Linda Weiszewski i Aleksandra Byczkowska

Monobob kobiet:

1. miejsce – Sylwia Smolarek

2. miejsce – Linda Weiszewski

I Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w bobslejach, Lillehammer 2019:

1. miejsce – Oskar Langowski

2. miejsce – Łukasz Kulus

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button