INNEZIMOWE

Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Pierwsze wywalczone medale

Tomaszów Mazowiecki

W czwartek w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się czterodniowe mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim.

Stawką rywalizacji są nie tylko tytuły, ale i miejsca w kadrze narodowej na listopadowe zawody Pucharu Świata. Już w trakcie pierwszego dnia mieliśmy kilka bardzo ciekawych pojedynków. Mistrzostwo Polski na 500 metrów wywalczyli Andżelika Wójcik i Damian Żurek, który wyprzedził mistrza Europy Piotra Michalskiego.

Sezon startowy nabiera tempa. Panczeniści w zeszłym tygodniu rywalizowali w Tomaszowie Mazowieckim w ramach Pucharu Polski, teraz walczą o medale mistrzostw Polski. Dla wielu z nich start w Arenie Lodowej jest ważnym sprawdzianem przed startami międzynarodowymi. Z pewnością z dzisiejszego zwycięstwa może być zadowolona rekordzistka Polski Andżelika Wójcik, która triumfowała na dystansie 500 metrów.

– Wygrana na pewno cieszy, bo gdy się choć raz zagości na pierwszym miejscu to chce się to kontynuować, bez przerwy – mówi nowa mistrzyni Polski.

– Z samego biegu nie jestem zadowolona, bo zrobiłam mnóstwo błędów, w Pucharze Świata z pewnością byłoby to kilka oczek w dół. Chcę już reprezentować taki poziom, by pokazywać się z mocnej strony nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Cieszy ten złoty medal, ale technicznie jest jeszcze sporo do poprawy. Po ostatnim sezonie apetyt wzrósł, chcę zagościć w światowej czołówce, ale jednocześnie po ostatnich igrzyskach obiecałam sobie, że na kolejne czterolecie będę się powoli rozkręcała – dodaje zawodniczka, która na swoim koronnym dystansie wyprzedziła w Arenie Lodowej Karolinę Bosiek i Kaję Ziomek.

Wydawało się, że w biegu mężczyzn na tym samym dystansie zwycięży mistrz Europy Piotr Michalski, który startując w przedostatniej parze wykręcił czas poniżej 36 sekund (35.71). Jednak po chwili, w ostatniej parze, bardzo dobrze spisał się Damian Żurek, poprawiając wynik Michalskiego o 16 setnych sekundy.

– Muszę powiedzieć, że nie jestem zaskoczony tym wynikiem, Damian pokazywał mocną formę na treningach i spodziewałem się, że nie muszę tutaj wygrać – mówi Piotr Michalski. – Chciałem jednak trochę lepszej swojej dyspozycji, choć nie chcę być dla siebie zbyt surowy, bo cały czas mocno trenujemy pod następne starty. Nabieramy prędkości i już za kilka dni wylatujemy na walkę w Pucharze Świata – dodaje.

Nowym mistrzem Polski na dystansie 500 metrów został Damian Żurek – to jego pierwsze seniorskie złoto w karierze.

– Jestem z tego bardzo zadowolony, zrealizowałem swoje małe marzenie – cieszy się Żurek. – Nasz klucz do sukcesów to fakt, że razem z pozostałymi kadrowiczami jesteśmy na treningach jedną drużyną i zawsze się wspieramy.  Mój bieg nie był idealny, mam jeszcze pewne aspekty do poprawy. Teraz złapiemy jeszcze trochę świeżości. Szykujemy się do startów w Pucharach Świata, tam mamy mieć najwyższą dyspozycję.

Po zakończeniu mistrzostw w Tomaszowie wyłoniona zostanie kadra narodowa na pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w Stavanger (11-13 listopada) i Heerenveen (18-20 listopada). MP na dystansach zakończą się w niedzielę, 6 listopada. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Transmisja na żywo ze wszystkich czterech dni mistrzostw będzie dostępna na YouTube, na kanale PZŁS.

– Przede wszystkim liczymy na jak najlepsze wyniki i wysoką formę naszych zawodników – mówi Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. – Widać, że zawodnicy są głodni startów, ciekawi jak będą się prezentować po okresie przygotowawczym. Doszło do sporych zmian w sztabie szkoleniowym, my też z zaciekawieniem czekamy na efekty wspólnej pracy i udane starty na arenie międzynarodowej – dodaje prezes.

Wyniki 1. dnia 37. MP na dystansach

500 metrów kobiet: 1. Andżelika Wójcik (MKS Cuprum Lubin) 38.48, 2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 39.11, 3. Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin) 39.30;

500 metrów mężczyzn: 1. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 35.55, 2. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 35.71, 3. Gaweł Oficjalski (AZS AWF Katowice) 36.60;

3000 m kobiet: 1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 4:15.04, 2. Olga Kaczmarek (AZS AWF Katowice) 4:28.87, 3. Liwia Kubin (KS SNPTT 1907 Zakopane);

5000 metrów mężczyzn: 1. Szymon Palka (KS ARENA Tomaszów Mazowiecki) 6:43.64, 2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 6:48.87, 3. Norbert Piekielny (KS ARENA Tomaszów Mazowiecki) 6:58.11.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button