INNEZIMOWE

Mistrzostwa Polski 2021 w biathlonie. Wyniki

Mąka i Guzik w mass startach

W Dusznikach-Zdroju odbyły się 53. Mistrzostwa Polski w biathlonie.

Ostatniego dnia startów rywalizowano w biegach ze startu wspólnego. Złote medale wywalczyli Anna Mąka i Grzegorz Guzik.

Na starcie biegu kobiet stanęło 15 zawodniczek. Do nieobecnych na Tauron Duszniki Arena obok Magdaleny Gwizdoń i Kingi Zbylut dołączyły Kamila Żuk oraz dwukrotna mistrzyni Polski z piątku i soboty Monika Hojnisz-Staręga. W roli faworytki godnie zastąpiła ich Anna Mąka, która była w niedzielny poranek nie do zatrzymania. Zawodniczka z Zakopanego objęła prowadzenie po pierwszym strzelaniu i nie oddała go do samej mety.

Pierwszych pięć lokat wywalczyły zawodniczki z Kościeliska. Obok Mąki na podium stały Magda Piczura i Karolina Pitoń, kolejne lokaty w czołówce wywalczyły Joanna Jakieła i Anna Nędza-Kubiniec.

Grzegorz Guzik ze złotem na szyi.

Przemysław Pancerz wywalczył srebrny medal, a jako trzeci linię mety przeciął jego klubowy kolega Wojciech Filip. Na kolejnych miejscach uplasowali się zawodnicy z Kościeliska: Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła i Wojciech Skorusa. Jan Guńka.

Biegi sprinterskie

Monika Hojnisz-Staręga oraz Andrzej Nędza-Kubiniec wygrali biegi sprinterskie podczas drugiego dnia MP.

Jako pierwsze swoją rywalizację na dystansie 7,5 km stoczyły biathlonistki. Wygrała Monika Hojnisz-Staręga z przewagą 27 sekund nad Anną Mąką i 47 sekund nad Joanną Jakiełą. Dla zawodniczki z Chorzowa to już drugi złoty medal tych mistrzostw – wcześniej triumfowała w biegu indywidualnym.

Dopiero na szóstym miejscu uplasowała się Kamila Żuk, która spudłowała aż pięciokrotnie.

W biegu mężczyzn walkę o medale między sobą stoczyli Andrzej Nędza-Kubiniec, Jan Guńka i Wojciech Filip. Ten ostatni jako jedyny z tej trójki strzelał bezbłędnie i po wybiegnięciu ze strzelnicy nieznacznie, bo tylko o dwie sekundy, przegrywał z Nędzą-Kubińcem, który biegał dwie karne rundy. Na mecie Nędza-Kubiniec był już lepszy od Filipa o dwadzieścia sekund. Zawodnik AZS AWF Wrocław musiał uznać wyższość kolejnego zawodnika z Kościeliska, bo dobrą postawą na ostatniej pętli drugi czas uzyskał Jan Guńka. Brązowy medalista mistrzostw świata juniorów młodszych w tej specjalności pudłował po razie podczas każdego ze strzelań i do mety dotarł z dwunastosekundową stratą do zwycięzcy. Dla 19-letniego podopiecznego trenera Rafała Lepela to drugi medal wywalczony w ten weekend. W piątek wygrał bowiem bieg długi.

Na czwartym miejscu uplasował się Tomasz Jakieła, który popisał się najlepszym czasem biegu w stawce. Skutecznę walkę o medal uniemożliwiła mu dyspozycja strzelecka – spudłował aż czterokrotnie. Z trzema karnymi rundami na koncie piątą lokatę zajął Grzegorz Guzik, który do zwycięzcy stracił 53 sekundy.

Biegi indywidualne

Pierwsze miejsce zajęła Monika Hojnisz-Staręga, druga była Kamila Żuk.

Zawody rozgrywane były na dystansie 12,5 km. Najlepszym strzelaniem w stawce popisała się Monika Hojnisz-Staręga, która spudłowała tylko dwa razy. Liderka kadry była również najszybsza spośród wszystkich 23 zawodniczek. W tym elemencie wyprzedziła o siedem sekund Kamilę Żuk. Zawodniczka z Sokołowska oddała jednak aż pięć niecelnych strzałów, więc jej finalna strata do zwyciężczyni wyniosła 2 minuty i 21 sekund.

Swój pierwszy seniorski medal mistrzostw Polski w karierze wywalczyła Anna Nędza-Kubiniec. Juniorka z Kościeliska podczas każdej z wizyt na strzelnicy pudłowała po razie. Biegowo miała czwarty rezultat, co dało jej w efekcie trzecie miejsce ze stratą 3 minut i 8 sekund. Nieco lepiej na trasie spisała się jej klubowa koleżanka Anna Mąka, która jednak zaliczyła sześć pudeł i sklasyfikowana została na piątym miejscu.

Nędzę-Kubiniec i Mąkę rozdzieliła Natalia Tomaszewska z AZS AWF Katowice, która zdobyła złoto w kategorii młodzieżowej.

Mistrzem Polski seniorów w biegu indywidualnym na dystansie 15 km został Jan Guńka z BKS WP Kościelisko. Na podium towarzyszyli mu Przemysław Pancerz i Wojciech Janik – obaj z AZS AWF Wrocław.

W pierwszej trójce zabrakło miejsca dla obu naszych etatowych reprezentantów na zawody Pucharu Świata. Grzegorz Guzik z pięcioma karami uplasował się na czwartym miejscu. Z kolei Andrzej Nędza-Kubiniec uzyskał najlepszy czas biegu, ale po aż ośmiu niecelnych strzałach zajął tylko piątą lokatę.

Wygrał mistrz świata juniorów młodszych w sztafecie Jan Guńka, który najlepiej połączył szybki bieg (drugi czas) z dobrym strzelaniem (cztery pudła). Pozostali dwaj medaliści – Przemysław Pancerz i Wojciech Janik – spudłowali co prawda tylko po razie, ale dystans 15 km pokonali trzy minuty wolniej od Guńki.