PIŁKA RĘCZNAREPREZENTACJA

Mistrzostwa Europy 2019 w piłce ręcznej plażowej. Poznaj 10 rzeczy przed turniejem

Beach Handball EURO 2019

Pierwszego dnia imprezy polskie reprezentacje rozegrają cztery spotkania.

We wtorek Polki o godz. 9.00 zagrają z Węgierkami, a o 12.00 z Portugalkami. Panowie zaś o 11.15 także zmierzą się z Węgrami, a o 17.15 ze Szwecją. Pierwsze trzy spotkania Polsat Sport pokaże na żywo. Ostatnie będzie retransmitowane.

Pierwszego dnia imprezy polskie reprezentacje rozegrają cztery spotkania (fot. pras.)

A co jeszcze warto wiedzieć przed Mistrzostwami Europy?!

Oto 10 rzeczy, które warto znać:

1. Pierwsze mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej odbyły się w 2000 roku we włoskiej Gaecie. Od tego czasu podczas dziesięciu imprez zawodnicy i zawodniczki odwiedzili siedem państw w całej Europie i zdobyli łącznie 60 medali.

2. Mistrzostwa w Polsce to jedenasta edycja turnieju. Jesteśmy ósmym krajem, który podjął się jego organizacji.

3. Zawody odbędą się na terenie Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, który gościł u siebie już m.in. mistrzostwa świata w siatkówce plażowej czy turnieje PGNiG Summer Superligi.

4. Wśród kobiet podczas mistrzostw Europy najczęściej na podium stawały Chorwatki i Norweżki (po 5 razy). Najwięcej złotych medali (2) mają jednak trzy inne nacje: Chorwatki, Rosjanki oraz Węgierki.

5. Wśród panów największą kolekcję medali zgromadzili Rosjanie (7 medali). Dominatorami są jednak Chorwaci, którzy aż czterokrotnie zdobyli tytuł. Rosjanie – tylko dwa.

6. Polacy na mistrzostwach Europy zadebiutowali w 2006 roku, a ich najlepszy wynik w historii to 8. miejsce osiągnięte w norweskim Larvik. Polki czempionat Starego Kontynentu odwiedziły po raz pierwszy w 2009 roku. Dwa lata temu na mistrzostwach w Zagrzebiu wywalczyły srebro.

7. W Starych Jabłonkach tytułu bronić będą Norweżki oraz Hiszpanie. Na pozostałych stopniach podium w Zagrzebiu stanęły kolejno Polki i Hiszpanki oraz Rosjanie i Chorwaci.

8. Turniej potrwa od 2 do 7 lipca, rozegranych zostanie 196 spotkań na czterech boiskach.

9. Telewizja Polsat w swoich sportowych kanałach (Polsat Sport) przeprowadzi transmisję z 35 spotkań.

10. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn turniej rozpocznie się od spotkań w czterech grupach po pięć reprezentacji, z których trzy najlepsze drużyny awansują do fazy zasadniczej. W niej powalczą w dwóch grupach po sześć ekip. Spotkania o miejsca od 1-8 rozegrane będą systemem pucharowym.

Pozostałe drużyny spotkają się w rundzie pocieszenia, z której łącznie 4 drużyny (po dwie najlepsze z grupy) zmierzą się o miejsca 9-16 z 4 najsłabszymi drużynami fazy zasadniczej.

Startują Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej!

Już 2 lipca rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej. Będą to największe mistrzostwa w historii tej dyscypliny. Udział w nich weźmie 40 reprezentacji oraz prawie 600 zawodniczek i zawodników. To efekt wzrastającej popularności tej dyscypliny ale i jej atrakcyjności. Uczestnicy przybędą aż z 23 krajów. W turnieju wystąpi zarówno żeńska jak i męska Reprezentacja Polski.

Polska jest gospodarzem XI Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej (mistrzostwa starego kontynentu odbywają się co dwa lata). W zawodach weźmie udział 40 reprezentacji (20 damskich i 20 męskich) – w tym obydwie reprezentacje Polski. Polki są aktualnymi wicemistrzyniami Europy w tej dyscyplinie.

Turniej odbędzie się w Starych Jabłonkach koło Ostródy, na atrakcyjnie położonych plażach hotelu Anders nad jeziorem Szeląg Mały. Zawody będą trwały od 2 do 7 lipca. Do Starych Jabłonek przyjadą przedstawiciele 23 krajów, zawody potrwają sześć dni a rozegranych zostanie aż 196 meczów.

„To największe mistrzostwa w historii dyscypliny ale też olbrzymie wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Turniej seniorski był poprzedzony juniorskimi Mistrzostwami Europy więc piłka ręczna plażowa zagości na Mazurach prawie dwa tygodnie. Łączna liczba uczestników wyniesie ponad 1000 osób, w tym ok. 600 uczestników zawodów seniorskich. Tak duże, międzynarodowe zawody to także świetna promocja dla Warmii i Mazur.” – podkreśla Marek Góralczyk, Dyrektor w Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Współpracy z Zagranicą i Piłki Ręcznej Plażowej oraz Dyrektor Turnieju.

Letnia wersja szczypiorniaka jest bardzo atrakcyjną i dynamiczną dyscypliną sportu, która od swojej halowej odmiany różni się m.in. tym, że efektowne zagrania (m.in. rzuty po obrocie o 360 stopni czy po wrzutkach) są dodatkowo punktowane i liczone za dwa punkty. Sprawia to, że „plażówka” jest niezwykle dynamiczna i ciekawa dla kibiców.

Reprezentacja Polski kobiet

Polki, które są aktualnymi wicemistrzyniami Europy zagrają w grupie z Francją, Węgrami, Portugalią i Cyprem.

„Nie kalkulujemy, nie oceniamy innych zespołów. Znamy ich siłę ale trzeba koncentrować się na sobie, na naszych możliwościach i atutach. Wiem, że nasza drużyna ma potencjał. Moje zawodniczki są w stanie nawiązać walkę ze wszystkimi na świecie. Ale w tej dyscyplinie występuje duża zmienność. Jakość zespołów może radykalnie zmieniać się z turnieju na turniej” – mówi Marek Karpiński, trener Reprezentacji Polski kobiet.

„To będzie bardzo ekscytujący turniej. Wystąpimy przed własną publicznością. To zarazem wsparcie ale i presja. Będziemy chciały zaprezentować się jak najlepiej” – zapowiada Iwona Niedźwiedź, jedna z najbardziej znanych polskich zawodniczek.

Reprezentacja Polski mężczyzn

Reprezentacja mężczyzn nie jest tak utytułowana jak reprezentacja kobiet ale na polskim EURO także chce się dobrze zaprezentować. Na mistrzostwach Polacy zmierzą się w grupie ze Szwecją, Francją, Węgrami i Czarnogórą.

“Przygotowania przebiegały zgodnie z założonym planem i to jest powód do zadowolenia. Na zgrupowaniach pracowaliśmy nad stylem gry zespołu. Konsultację w Płocku zakończyliśmy rozegraniem dwóch spotkań testowych z drużyną RIP BHC Los Angeles, w których mogliśmy doskonalić ustawienia meczowe. Cieszy fakt, że gracze w pełni wdrożyli się w przedstawioną przez sztab szkoleniowy filozofię, a co za tym idzie mieliśmy ogromny problem z wyborem dwunastu zawodników na turniej mistrzowski. Kolejnym istotnym argumentem jest brak urazów oraz możliwość skorzystania z wszystkich osób, które były w powołanej przez nas szerokiej grupie. Teraz do startu  Mistrzostw Europy skupialiśmy się na detalach oraz doskonaliliśmy nasz system gry w warunkach meczowych. Chcemy w każdym spotkaniu grać swoją piłkę ręczną plażową i dążyć do zwycięstwa. Możemy obiecać, że do każdego meczu będziemy przygotowani, że podczas całego turnieju będzie emanować od nas pozytywna energia i na każdym kroku Mistrzostw Europy będziemy wspierającą się drużyną.” – mówi Jarosław Knopik, trener męskiej Reprezentacji Polski.

Podobnie wypowiada się zawodnik reprezentacji Miłosz Rupp:

“W okresie zgrupowań podstawowym założeniem było dopracowanie indywidualnych umiejętności oraz realizowanie zasad nakreślonych przez sztab szkoleniowy. Na ostatniej konsultacji w Starych Jabłonkach i odbytych tam sparingach, doskonaliliśmy naszą grę i niwelowaliśmy błędy. Jeżeli chodzi o sam turniej, to naszym celem jest skupianie się na bieżącym rywalu oraz prezentowanie jak najwyższego poziomu na piasku!”.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button