CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Misja Artemis 1. NASA wysłała największą rakietę na Księżyc. Ziemia widziana z pokładu statku Orion

Loty kosmiczne

Po pomyślnym wystrzeleniu NASA Space Launch System (SLS), najpotężniejszej rakiety na świecie, statek kosmiczny Orion jest w drodze na Księżyc w ramach programu Artemis.

Niosąc Oriona bez załogi, SLS wystartował w swoim debiucie próbnym o 1:47 rano czasu wschodniego z wyrzutni 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Start jest pierwszym etapem misji, w ramach której Orion ma przebyć około 40 000 mil poza Księżyc i powrócić na Ziemię w ciągu 25,5 dnia. Znana jako Artemis I, misja ta jest kluczową częścią podejścia NASA do eksploracji z Księżyca na Marsa, w ramach którego agencja prowadzi te badania dla dobra ludzkości. To ważny sprawdzian dla agencji przed wysłaniem astronautów na misję Artemis II.

Rakieta NASA SLS, przewożąca statek kosmiczny Orion, wystartowała w misji Artemis I (fot. NASA/Keegan Barber)

Lot w ramach misji Artemis I jest bezzałogowy, a w kapsule znajdują się trzy manekiny.

„Ten test w bezzałogowym locie wypchnie Oriona do granic możliwości w rygorach głębokiego kosmosu, pomagając nam przygotować się do eksploracji Księżyca i ostatecznie Marsa” – powiedział administrator NASA Bill Nelson.


Rakieta NASA Space Launch System, przewożąca statek kosmiczny Orion, wystartowała podczas testu w locie Artemis I, 16 listopada 2022 r. z kompleksu startowego 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Misja NASA Artemis I to pierwszy zintegrowany test w locie systemów eksploracji kosmosu agencji: statku kosmicznego Orion, rakiety Space Launch System (SLS) i systemów naziemnych. SLS i Orion wystartowały o 1:47 czasu wschodniego z wyrzutni 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego.

Po osiągnięciu początkowej orbity Orion rozmieścił swoje panele słoneczne, a inżynierowie rozpoczęli sprawdzanie systemów statku kosmicznego. Po około 1,5 godzinie lotu silnik górnego stopnia rakiety z powodzeniem pracował przez około 18 minut, aby dać Orionowi duży impuls potrzebny do wysłania go z orbity okołoziemskiej w kierunku Księżyca.

Rakieta NASA SLS, przewożąca statek kosmiczny Orion, wystartowała w misji Artemis I (fot. NASA/Keegan Barber)

Orion oddzielił się od swojego górnego stopnia i znajduje się na wybrzeżu wychodzącym na Księżyc, zasilany przez moduł serwisowy, który jest napędem dostarczonym przez ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) w ramach międzynarodowej współpracy.

„Dotarcie tutaj zajęło dużo czasu, ale Orion jest teraz w drodze na Księżyc” — powiedział Jim Free, zastępca administratora NASA w Dyrektoriacie Misji Rozwoju Systemów Eksploracyjnych. „Ten udany start oznacza, że ​​NASA i nasi partnerzy są na ścieżce eksploracji kosmosu dalej niż kiedykolwiek wcześniej z korzyścią dla ludzkości”.

NASA opublikowała nagranie z pokładu statku kosmicznego Orion, na którym z odległości ponad 90 tysięcy kilometrów widać Ziemię


W ciągu najbliższych kilku godzin seria 10 małych badań naukowych i demonstracji technologii, zwanych CubeSats, zostanie uruchomiona z pierścienia łączącego górny stopień ze statkiem kosmicznym. Każdy CubeSat ma swoją własną misję, która może wypełnić luki w naszej wiedzy o Układzie Słonecznym lub zademonstrować technologie, które mogą pomóc w projektowaniu przyszłych misji eksploracji Księżyca i nie tylko.

Moduł serwisowy Oriona wykona również pierwsze z serii spaleń, aby utrzymać Oriona na kursie w kierunku Księżyca około ośmiu godzin po wystrzeleniu. W nadchodzących dniach kontrolerzy misji w NASA Johnson Space Center w Houston przeprowadzą dodatkowe kontrole i korekty kursu w razie potrzeby. Oczekuje się, że Orion przeleci obok Księżyca 21 listopada, wykonując bliskie podejście do powierzchni Księżyca w drodze na odległą orbitę wsteczną, bardzo stabilną orbitę tysiące mil od Księżyca.

Rakieta NASA SLS, przewożąca statek kosmiczny Orion, wystartowała w misji Artemis I (fot. NASA/Joel Kowsky)

„Rakieta Space Launch System dostarczyła mocy i osiągów potrzebnych do wysłania Oriona na Księżyc” — powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis I. „Wraz z osiągnięciem pierwszego ważnego kamienia milowego misji, Orion przejdzie teraz do następnej fazy, aby przetestować swoje systemy i przygotować się do przyszłych misji z astronautami”.

Rakieta SLS i statek kosmiczny Orion przybyły na platformę startową 39B Kennedy’ego 4 listopada, gdzie przeczekały huragan Nicole. Po burzy zespoły przeprowadziły dokładne oceny rakiety, statku kosmicznego i powiązanych systemów naziemnych.

Inżynierowie wcześniej przetoczyli rakietę z powrotem do budynku montażu pojazdów (VAB) 26 września przed huraganem Ian i po anulowaniu dwóch poprzednich prób wystrzelenia 29 sierpnia z powodu wadliwego czujnika temperatury i 4 września z powodu wycieku ciekłego wodoru w interfejsie między rakietą a mobilną wyrzutnią. Przed powrotem do VAB zespoły pomyślnie naprawiły wyciek i zademonstrowały zaktualizowane procedury tankowania. Podczas pobytu w VAB zespoły wykonały standardową konserwację, aby naprawić drobne uszkodzenia pianki i korka w systemie ochrony termicznej oraz naładować lub wymienić akumulatory w całym systemie.

Rakieta NASA SLS, przewożąca statek kosmiczny Orion, wystartowała w misji Artemis I (fot. NASA/Bill Ingalls)

Artemis I jest wspierany przez tysiące ludzi na całym świecie, od wykonawców, którzy zbudowali Oriona i SLS oraz infrastrukturę naziemną potrzebną do ich wystrzelenia, przez partnerów międzynarodowych i uniwersyteckich, po małe firmy dostarczające podsystemy i komponenty.

Poprzez misję Artemis, NASA wyśle pierwszą kobietą i pierwszą kolorową osobą na powierzchnię Księżyca. Będzie to utorowana droga dla długoterminowej obecności na Księżycu i służyć jako odskocznia dla astronautów w drodze na Marsa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button