POLITYKAŚWIAT

Minister Rau w Indiach. Były rozmowy o Ukrainie

Indie

W drugim dniu wizyty w Nowym Delhi minister Zbigniew Rau wziął udział w międzynarodowej konferencji Raisina Dialogue, uznawanej za największe organizowane przez Indie forum poświęcone kluczowym kwestiom geopolitycznym i ekonomicznym.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji, której gościem honorowym była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, były najważniejsze wyzwania dla wyłaniającego się nowego ładu międzynarodowego.

Rau w ostatnim dniu w trakcie wizyty w Nowym Delhi spotkał się z premierem Narendra Modi.

Rau w Nowym Delhi spotkał się z premierem Narendra Modi (fot. MSZ)

Podczas konferencji minister Rau – jako urzędujący Przewodniczący OBWE – przedstawił rolę tej organizacji w rozwiązywaniu konfliktów oraz stanowisko Polski w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i jej międzynarodowych implikacji. Szef polskiej dyplomacji uczestniczył także w panelu dyskusyjnym „The Brussels effect. Compass for a Strategic Europe”, wraz z odpowiednikami z Litwy i Luksemburga oraz przedstawicielami brytyjskiego Chatham House i amerykańskiej Atlantic Council Europe Center. Rozmowa poświęcona była obecnej kondycji UE i roli Polski oraz Europy Środkowej w Unii Europejskiej.

W tegorocznej edycji konferencji Raisina Dialogue wzięli udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych Argentyny, Chorwacji, Luksemburga, Litwy, Norwegii, Słowenii, Niderlandów, Filipin, Nigerii, Armenii, Mauritiusu, Grecji, Meksyku i Nepalu. USA były reprezentowane przez szefową USAID Samanthę Power, koordynatora ds. Indo-Pacyfiku w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Kurta Campbella, kierującego dowództwem regionu Indo-Pacyfiku admirała Johna Aquilino oraz zastępczynię doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Anne Neuberger.

Konferencja organizowania jest corocznie od 2016 r. przez indyjski ośrodek analityczny Observer Research Foundation (ORF), we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Indii.

Ważnym elementem wizyty ministra Raua w Indiach był również udział w spotkaniu z premierem Narendrą Modim. Ponadto, udało się zrealizować komponent gospodarczy w postaci webinarium online oraz sesji rozmów B2B, promujących polsko-indyjską współpracę w dziedzinie technologii środowiskowych.

Minister Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Indiach

W ramach spotkania z ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem (25 kwietnia) szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Indie są jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski w Azji. Minister Rau wyraził nadzieję, że odbudowa dwustronnej wymiany handlowej, a w szczególności eksportu z Polski, po okresie pandemii COVID-19, będzie miała trwały charakter.

– Moja obecność w Nowym Delhi jest dowodem aktywnego zaangażowania Polski w utrzymanie dobrych stosunków dwustronnych z Indiami, których podstawą jest wola promowania wolności, demokracji oraz porządku międzynarodowego opartego na zasadach prawa. Jest to szczególnie istotne w świetle aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego za naszą wschodnią granicą – powiedział minister Rau podczas pierwszego dnia wizyty w Indiach.

Oficjalne rozmowy szefów dyplomacji Polski i Indii były także okazją do omówienia najważniejszych kwestii z zakresu współpracy dwustronnej, a także wymiany poglądów na temat aktualnych problemów regionalnych i globalnych, w szczególności trwającej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Szef polskiego MSZ przedstawił stanowisko Polski, jako kraju przewodniczącego OBWE, w odniesieniu do sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Minister Rau potwierdził wolę utrzymania wysokiej dynamiki relacji politycznych z Indiami jako jednym z kluczowych państw w Azji, który w 2022 r. pełni rolę niestałego członka RB ONZ, a w 2023 r. ma przewodniczyć pracom G20. Nie mniej ważnym elementem rozmów ze stroną indyjską były także kwestie szeroko rozumianej współpracy gospodarczej w dziedzinie górnictwa oraz przemysłów farmaceutycznego i obronnego, jak również promocji polskiego eksportu.

Elementem zwieńczającym rozmowy ministrów było podpisanie bilateralnej umowy o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych.

Raisina Dialogue uznawane jest za największe organizowane przez Indie forum poświęcone kluczowym kwestiom geopolitycznym i ekonomicznym (fot. MSZ)

Minister Rau udał się do Indii

W dniach 25-27 kwietnia minister Zbigniew Rau złożył wizytę w Indiach – była to pierwsza od 9 lat wizyta ministra spraw zagranicznych RP w tym kraju. Przypada ona podczas przewodnictwa Polski w OBWE, a jej głównym celem jest udział w zaplanowanej na 25-26 kwietnia międzynarodowej konferencji Raisina Dialogue.

Podczas konferencji Minister weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym obecnej kondycji Unii Europejskiej oraz wypowie się nt. działań podejmowanych przez OBWE w celu rozwiązywania konfliktów. W ten sposób przedstawi stanowisko Polski w ramach przewodnictwa w OBWE wobec najistotniejszych kwestii międzynarodowych, w szczególności trwającej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i jej międzynarodowych implikacji.

Program wizyty przewiduje także spotkanie z premierem Indii Narendrą Modim oraz dwustronne rozmowy polityczne z ministrem spraw zagranicznych tego kraju – Subrahmanyamem Jaishankarem.

W ramach wizyty będzie zrealizowany także komponent gospodarczy w postaci webinarium online, które otworzy minister Rau oraz przedstawiciel indyjskiego rządu. Istotnym elementem wydarzenia będzie sesja rozmów B2B promujących polsko-indyjską współpracę w dziedzinie technologii środowiskowych.

Planowane jest również wystąpienie szefa polskiej dyplomacji w indyjskiej Akademii Dyplomatycznej poświęcone aktualnym priorytetom polityki zagranicznej RP.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button