CIEKAWOSTKI

Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej. Andrzej Bargiel o Duchu Gór i zmianie klimatu

Andrzej Bargiel o panterze śnieżnej

23 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej.

Ambasadorem tego gatunku w WWF Polska jest Andrzej Bargiel – skialpinista, himalaista, ratownik TOPR i posiadacz tytułu „Śnieżnej Pantery” za zdobycie 5-ciu siedmiotysięczników, które znajdują się w krajach byłego Związku Radzieckiego. Co jeszcze łączy go z panterą śnieżną?

Duch Gór może zniknąć

Pantera śnieżna (irbis) żyje w górach wysokich, od Afganistanu po południową Syberię, najczęściej na wysokości powyżej 3 000 m n.p.m. To tak trudno dostępne tereny, że zobaczenie na żywo tego dzikiego kota to nie lada wyzwanie. Właśnie z tego względu bywa nazywany Duchem Gór. Niestety populacja tego gatunku w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o co najmniej 20%. Wygląda na to, że Duch Gór może wkrótce zyskać bardziej dosłowne znaczenie. Dlatego, by zwrócić uwagę na los pantery śnieżnej Fundacja WWF Polska zaprosiła do współpracy Andrzeja Bargiela.

Andrzej Bargiel pod K2 (fot. Marek Ogień)

Co łączy Andrzeja Bargiela z panterą śnieżną?

Jak sam mówi, przede wszystkim to, że w górach, podobnie jak pantera śnieżna, czuje się jak w domu. Dlatego tym bardziej utożsamia się z gatunkiem, o którym opowiada w wywiadzie dla WWF Polska.

Co Twoim zdaniem jest największym zagrożeniem dla panter śnieżnych?

Panterom śnieżnym zagraża na pewno postępująca zmiana klimatu. Topnienie lodowców i podnoszenie się temperatury sprawia, że miejsca do życia tych pięknych kotów z roku na rok kurczą się. Według badań w samych Himalajach w związku z globalnym ociepleniem zniknie aż 30% ich naturalnych siedlisk! To bardzo dużo. Utrata i fragmentacja siedlisk to kluczowy problem. Ze względu na coraz lepsze warunki do wypasu zwierząt w górach, pastwiska zaczynają wkraczać coraz wyżej. Wtedy też łatwiej o konflikt na linii człowiek-pantera śnieżna. Bardzo często w odwecie za ataki na owce czy inne zwierzęta hodowlane, pasterze zabijają irbisy. Poważnym problemem jest też kłusownictwo, bo futro panter śnieżnych wciąż jest atrakcyjnym towarem. Kłusownicy to od lat realne zagrożenie dla tego gatunku.

Co możemy zrobić dla Ducha Gór?

Panterom śnieżnym zagraża nie tylko zmiana klimatu, przez którą kurczą się ich tereny. Pastwiska zaczynają sięgać coraz wyżej, co skutkuje tym, że irbisom zdarza się zaatakować zwierzęta hodowlane. Niestety bywa, że zostają zabijane w odwecie przez pasterzy. Również ich piękne futro sprawia, że wciąż padają ofiarami kłusownictwa. Aby włączyć się w działanie na rzecz ochrony pantery śnieżnej można symbolicznie adoptować ją na stronie WWF. Zebrane środki Fundacja WWF Polska przekaże m.in. na wsparcie działań w Mongolii, takich jak zakup fotopułapek do monitorowania panter śnieżnych, zakup pastuchów elektrycznych, by redukować konflikt między pasterzami i dzikimi kotami, edukacja społeczności lokalnych w zakresie ochrony gatunku czy patrole antykłusownicze.

Zadbaj o klimat dla irbisa

Myśląc o panterach śnieżnych nie sposób nie myśleć o klimacie i naszym wpływie na globalne ocieplenie. Warto przyjrzeć się swoim nawykom i wyborom konsumenckim, których dokonujemy. Czy zawsze są świadome? Z okazji Międzynarodowego Dnia Pantery zróbmy coś dla klimatu. Może to będzie wybranie roweru zamiast samochodu, a może zakupy lokalnych produktów zamiast tych egzotycznych albo ograniczenie spożycia mięsa? Małe rzeczy potrafią być początkiem prawdziwej zmiany. Dziś, 23 października, zróbmy to dla pantery śnieżnej, a jutro już dla siebie i przyszłych pokoleń.
(WWF)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button