POLSKAŚWIAT

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Polacy kaleczą…

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego przesłaniem jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

Niestety w Polsce nikt nie potrafi poprawnie mówić czy pisać. Wszyscy go kaleczą i jest bardzo ubogi i „uliczny” (w tym uzusy). Poziom nauczania jest na poziomie USA oraz tzw. Europy Zachodniej, czyli „gorzej już nie można”. Nauczyciele (którzy sami nie potrafią prawidłowo wysławiać się) oraz rodzicie nie dbają o to „językowe wykształcenie” dzieci. Obecnie zamiast czytać dużo książek to wszyscy tylko smsują, piszą na komunikatorach czy wchodzą w „wirtualny świat”.

Zadaniem polityków czy dziennikarzy (niestety wszyscy Ci to pseudo) jest dbanie o czystość językowa, ale niestety wiemy jak to rzeczywiście wygląda.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to także okazja do tego, by zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o język ojczysty, którym posługujemy się na co dzień.

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków. Wyróżnia się pod wieloma względami choćby na tle innych języków europejskich. Dobrze widać to na przykładzie grafiki ilustrującej hasło International Mother Language Day.

CZY WIESZ, ŻE… w większości języków europejskich pojęcie „język ojczysty” zawiera w sobie wyraz „matka”, ale mowę polską reprezentuje „ojciec”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku.

Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button