RÓŻNOŚCI

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku

Międzynarodowe Targi Bursztynu Amberif

Jak co roku, przez 4 marcowe dni, bursztynowy świat znów będzie się kręcił wokół Targów Amberif.

Tu biznes spotyka się ze sztuką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Impreza corocznie przyciąga do Gdańska ok. 6 tysięcy kupców z ponad 50 krajów świata.

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif to najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku swoją ofertę przedstawi 470 wystawców z 21 krajów: producenci biżuterii z bursztynem, kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi i technologii złotniczych. Szczególnym miejscem na targach jest Galeria Projektantów – tu wystawiane są prace artystów: nowatorskie, eksperymentujące z materiałem i zaskakujące odważnymi skojarzeniami.

Nowością tegorocznych Targów Amberif będzie Pawilon Włoski z grupą 18 wystawców z Sycylii i z regionu Kampanii – w tym ze słynącego z Dzielnicy Złotników Neapolu i ze znanego na całym świecie z produkcji wyrobów z koralu Torre del Greco. Włoscy jubilerzy – jak przystało na europejskiego lidera w produkcji biżuterii – zaprezentują najnowsze trendy w złotnictwie i w projektowaniu.

Amberif – więcej niż targi

Amberif to nie tylko miejsce spotkań biznesowych, ale też naukowych i kulturalnych. Stąd też z myślą o zaspokojeniu potrzeb różnych grup odwiedzających i wystawców powstał bogaty program edukacyjny i artystyczny. Głównie do naukowców – ale też i wszystkich osób śledzących rozwój interdyscyplinarnych badań bursztynu – adresowane jest 26. Seminarium o Bursztynie Bursztyn bałtycki (sukcynit): intrygująca żywica. Miłośnicy kamieni kolorowych nie powinni przegapić seminarium organizowanego przez Wysoką Radę Diamentów HRD w Antwerpii we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, które będzie poświęcone nowej certyfikacji laboratoryjnie otrzymywanych diamentów syntetycznych. Wykład wygłosi międzynarodowy ekspert oceny diamentów Wouter Vansteelant.

Podczas Amberifu zaplanowane są dwie premiery wydawnicze: publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego – Trend BOOK 2019, systematyzującej nowatorskie trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie, oraz Rozmów o designie, zainspirowanych przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz, współwłaścicielkę firmy jubilerskiej YES Biżuteria. Obu publikacjom będą towarzyszyły wystawy.

Wyjątkowym wydarzeniem w programie Targów jest wystawa prac Janusza Wosika – cenionego, choć mało znanego artysty – będąca formą upamiętnienia jego złotniczych dokonań. Zadania zgromadzenia jego rozrzuconych po świecie dzieł podjęło się Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na wystawie zobaczymy ponad 30 prac tego zmarłego w ubiegłym roku twórcy.

Biżuteria i moda – symbioza idealna

Biżuteria zawsze idzie w parze z modą! Dlatego uroczystość otwarcia targów (środa, 20 marca) uświetni wyjątkowy pokaz mody Amber in fashion. Będzie on „podwójnie” bursztynowy: publiczność zgromadzona w foyer AMBEREXPO będzie mogła podziwiać go nie tylko w nowoczesnej biżuterii, ale także za oknem – inspiracją do fantastycznej bryły piłkarskiego stadionu był bowiem bursztyn! Na wybiegu zobaczymy kolekcje: LA VIA DELL’ AMBRA Doroty Gulbierz (biżuteria) i Joli Słoma & Mirka Trymbulaka (moda) oraz CLASSIC z biżuterią Pecunia FORGET-me-NOT i strojami Michała Starosta MIchaelAgnes.

Pokaz Amber in fashion da nam przedsmak tego, co czeka nas dwa dni później: artystycznym zwieńczeniem Amberifu będzie gala Gdańsk Amber Look (piątek, 22 marca). Tego wieczoru zgromadzona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność podziwiać będzie autorskie kolekcje przygotowane przez siedem duetów składających się z projektantów mody i biżuterii: Danka Czapnik & Katarzyna Konieczka; Marcin Bogusław & Marcel Iwański; Sława Tchórzewska & Patryk Wojciechowski; Ireneusz Glaza & Paweł Węgrzyn; Dorota Cenecka & Dominika Czarnecka; Danuta Kruczkowska & Larysa Knap; A2 Anna Węsierska & Olga Ziemann.

– Tegoroczne kolekcje będą nowoczesne, dynamiczne, awangardowe, zaskakujące. Od mody ulicznej, poprzez instalacje, po stroje wieczorowe. Wszystko po to, by rozbudzić miłość do bursztynu w młodym pokoleniu – zapowiada Michał Starost, dyrektor artystyczny GDAŃSK AMBER LOOK. Inspiracje – jak zawsze – będą różne, ale wspólny mianownik jeden: bursztyn i design.

Znamy laureatów konkursu AMBERIF DESIGN AWARD 2019

Na tegoroczną, 23. edycję Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 117 artystów z 28 krajów nadesłało 147 prac. To imponujący wynik! – Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by prace na konkurs nadeszły z tak wielu krajów, i nigdy też nie zdarzyło się, żeby w pierwszej trójce laureatów nie znaleźli się polscy twórcy – tak wyniki konkursu podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif. Nagrody i wyróżnienie powędrowały do artystów z Meksyku, Niemiec i Chin.

Prace – w formie rysunków, projektów wykonanych technikami komputerowymi oraz zdjęć gotowej biżuterii przeznaczonej do zdobienia różnych części ciała – nadesłali nie tylko twórcy biżuterii i projektanci, ale także rzeźbiarze. Zadowolenia nie kryła kuratorka konkursu Barbara Schmidt. – Zachwyt bursztynem zatacza coraz szersze kręgi i zdaje się być naprawdę ciekawym źródłem inspiracji dla artystów – zauważyła.

Międzynarodowe jury Konkursu stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem. – W ocenie braliśmy pod uwagę przede wszystkim użycie bursztynu, oryginalność pracy, jej koncepcję, sposób wykonania i zgodność z tematem konkursu – wyjaśniła Jurgita Ludavičienė, krytyczka sztuki, kuratorka, profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. – Nagrodzone prace są konceptualne, oryginalne i dobrze wykonane – dodała. – To bardzo ważne, zwłaszcza że z pewnością staną się one inspiracją dla uczestników konkursu Amberif Design Award w kolejnych latach.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

NAGRODA GŁÓWNA 10.000 zł):

Alberto Dávila Quesada / Meksyk
UZASADNIENIE: Odważna interpretacja hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu.

NAGRODA BURSZTYNOWA (1 kg bursztynu):

Martin Radt / Niemcy
UZASADNIENIE: Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki.

NAGRODA SREBRNA (1kg srebra):

Laurent Brune / Niemcy
UZASADNIENIE: Praca ta ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.

WYRÓŻNIENIE:

Wenzho Lin / Chiny
UZASADNIENIE: Niezwykle poetycki pomysł, gdzie mucha, zwykle uwięziona w bryłce bursztynu, tu zostaje schwytana na „taśmie filmowej”. Łącznik między przeszłością a przyszłością.

AMBERIF 2019

termin: 20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00
miejsce: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button