ŚWIAT

Michał Szczerba i Paweł Kowal w Kijowie. Zełenski spotkał się z przedstawicielami parlamentów zagranicznych

Prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącymi i przedstawicielami parlamentów innych krajów, którzy odwiedzili Ukrainę.

W spotkaniu uczestniczyli: szefowa Senatu Belgii Stephanie D’Oz, szef Senatu Irlandii Jerry Buttimer, marszałek parlamentu Finlandii Jussi Halla-aho, szef Senatu Czech Miloš Vystrčil, szef Izby Deputowanych Republiki Czeskiej Marketa Pekarova Adamova, Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, poseł na Sejm RP Michał Szczerba, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu Estonii Marko Mihkelson, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.


Gratulując zagranicznym parlamentarzystom, Głowa Państwa podziękowała im za wizytę w Kijowie w tym szczególnym dniu, kiedy Ukraińcy upamiętniają 90. rocznicę ludobójstwa Hołodomoru w latach 1932-1933.


„To dla nas wielki zaszczyt, że dzisiaj znaleźliście okazję, aby do nas przyjechać i podzielić się z Ukrainą tym szczególnym historycznym dniem” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podziękował każdemu krajowi za niezłomną pomoc polityczną, obronną, gospodarczą i humanitarną udzieloną jemu krajowi od początku inwazji na pełną skalę.

„Jesteśmy wdzięczni narodom waszych krajów za wsparcie i solidarność z Ukrainą. Życzymy pokoju i dobrobytu. I żebyście nigdy nie przechodzili takich prób, jakie przechodzi teraz Ukraina” – podkreślił Głowa Państwa.

Osobno Wołodymyr Zełenski podziękował parlamentom Belgii, Estonii, Irlandii, Polski, Finlandii i Czech za uznanie Hołodomoru za ludobójstwo narodu ukraińskiego na szczeblu krajowym.


„Jest to niezwykle ważne dla przywrócenia sprawiedliwości historycznej. To wyraźny sygnał dla agresora: sprawiedliwa kara za wszystkie przeszłe i obecne przestępstwa jest nieunikniona” – zauważył prezydent.

Poinformował prelegentów i posłów o skuteczności zainicjowanej przez jego państwo inicjatywy humanitarnej „Zboże z Ukrainy” oraz podziękował rządom krajów partnerskich za wsparcie tego programu i udział w jego drugim szczycie.


„Ukraińcy jak nikt inny wiedzą jakie są trudne wyzwania i jak trudno je pokonać. Dlatego Ukraina jest gotowa pomagać innym, w szczególności poprzez program „Zboże z Ukrainy”. Jesteśmy Państwu wdzięczni za wsparcie tej i innych ważnych ukraińskich inicjatyw” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podczas spotkania omawiano także możliwe sposoby wzmocnienia międzynarodowego wsparcia naszego państwa, szczególnie w kontekście integracji europejskiej i podejścia do akcesji do UE.

Wizyta Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Kijowie

W dniach 24-25 listopada w Kijowie przebywał poseł Michał Szczerba, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Wizyta odbyła się na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka i jest związana 90. rocznicą Wielkiego Głodu (Hołodomor), który miał miejsce w Ukrainie w latach 1932-1933.


Z tej okazji 25 listopada odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Najwyższej Ukrainy z udziałem światowych przywódców i liderów, w czasie której Szczerba wystąpił skierowane do uczestników tej nadzwyczajnej Sesji.

– Pozostało dokładnie 227 dni do szczytu NATO w Waszyngtonie i trzeba zrobić wszystko, by wzmocnić pozycję Ukrainy w tych rozmowach, zbudować równowagę – powiedział Szczerba.

Celem wizyty w Kijowie było również zademonstrowanie solidarności Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i jego członków z Ukrainą w toczącej się wojnie z Federacją Rosyjską oraz potępienie rosyjskich zbrodni i terroru. Jak również okazanie solidarności i przywiązania do obrony wspólnych wartości, demokracji i praw człowieka. Ponadto Michał Szczerba wziął udział w spotkaniu „Zboże z Ukrainy”.


Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest organem doradczym współpracującym z Sojuszem Północnoatlantyckim. W skład ZP NATO wchodzi 274 parlamentarzystów z 31 państw członkowskich NATO oraz delegacje parlamentarzystów reprezentujących 10 krajów stowarzyszonych, 4 krajów stowarzyszonych regionu Morza Śródziemnego oraz 8 delegacji parlamentarnych o statusie obserwatorów. Pos. Michał Szczerba został wybrany przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO podczas sesji rocznej w Kopenhadze 9 października 2023 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button