KRAKÓWWARSZAWA

Mazowsze i Małopolska solidaryzują się z Ukrainą

Wojna Rosja - Ukraina

Mazowsze chce pomóc partnerskim regionom Ukrainy.

Władze Mazowsza zwróciły się do ukraińskich partnerów o zakres pomocy, jaka jest w tym momencie najpotrzebniejsza. Na najbliższym zarządzie województwa podjęte zostaną w tej sprawie ostateczne decyzje. Dodatkowo, pracownicy urzędu marszałkowskiego z własnej inicjatywy rozpoczęli zbiórkę śpiworów, karimat i środków opatrunkowych oraz higienicznych. Dary zebrane przez urzędników zostaną przekazane organizacjom charytatywnym.

Z inicjatywy radnych

Z inicjatywy klubów PO i PSL, pod obrady Sejmiku Województwa Mazowieckiego wniesione zostało dzisiaj stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Co ważne, za jego przyjęciem głosowali wszyscy obecni na sesji radni. „(…) Krok ten to naruszenie prawa międzynarodowego oraz kolejne działania naruszające integralność terytorialną Ukrainy. Są to działania o charakterze bezprecedensowym w erze nowoczesnej Europy, a decyzje strony rosyjskiej wywołują olbrzymie obawy o bezpieczeństwo i przyszłość mieszkańców całej Ukrainy, w tym i regionów, z którymi Mazowsze ściśle współpracuje” – podkreślają radni województwa.
Mazowsze solidarne z Ukrainą

Samorząd województwa mazowieckiego ściśle współpracuje z kilkoma ukraińskimi regionami. Obwód Kijowski już od 12 lat jest ważnym regionem partnerskim Mazowsza. Owocne relacje wiążą województwo mazowieckie także i z innymi regionami – od 2004 r. z Obwodem Lwowskim, a od 2012 r. z obwodami Winnickim i Odeskim. W ostatnich latach udało się zrealizować szereg ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć w obszarze gospodarczym i kulturalnym, m.in. w ramach programu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina.

– Dzieliliśmy się doświadczeniami w zakresie wprowadzania reformy samorządowej, a od 2016 r. corocznie organizowaliśmy wypoczynek dla dzieci żołnierzy, którzy byli uczestnikami operacji antyterrorystycznej we wschodniej Ukrainie – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Tym bardziej nie możemy być obojętni w obliczu zagrożenia niepodległości, bezpieczeństwa mieszkańców i naruszania integralności terytorialnej naszych partnerów. Wyrażamy więc solidarność z naszymi sąsiadami i deklarujemy, że będziemy wspierać Ukrainę w dążeniu do umacniania demokracji, a także do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W swoim stanowisku radni województwa mazowieckiego zapewniają: „Nasze wieloletnie partnerstwo i przyjaźń zobowiązują. Dlatego w obliczu zagrożenia nie możemy być obojętni. Naszym obowiązkiem jest zabranie głosu i wsparcie przyjaciół, którzy tej pomocy oczekują w najtrudniejszym dla siebie momencie”.

Jak podkreśla radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Klubu Radny Koalicji Obywatelskiej, wieloletnie relacje Mazowsza z ukraińskimi regionami dają wymierne efekty i podkreślają, że Ukraina jest częścią demokratycznego świata zachodu. – Dlatego nie można się zgodzić, by pozostała bez wsparcia wobec tej bezprzykładnej agresji ze strony Rosji. Wobec tego oba koalicyjne kluby – KO i PSL – w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zainicjowały stanowisko w tej sprawie.

Gotowość do dalszej pomocy

Stanowisko sejmiku kończy deklaracja: „Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraża solidarność z Narodem Ukraińskim i Obwodami Partnerskimi. Obywatelki i Obywatele Ukrainy mają pełne prawo do wolności, suwerenności i niepodległości. Mają prawo podążać wybraną przez siebie drogą demokracji i samodzielnego rozwoju. Mają prawo dążyć do budowy państwa opartego o fundamentalne wartości ważne dla nowoczesnych europejskich wspólnot. Mają prawo do bezpieczeństwa. Sejmik Województwa Mazowieckiego w imieniu mieszkańców Mazowsza przekazuje przyjaciołom z Ukrainy wyraźny sygnał wsparcia i gotowości do dalszej pomocy”.

– Dosłownie przed chwilą rozmawiałam z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy. Sytuacja jest dramatyczna. Mieszkańcy są przerażeni, ale też zdeterminowani do obrony Ojczyzny. Rozmawialiśmy o potrzebach i o tym, jak Mazowsze może ich wspomóc w tej strasznej sytuacji. To czas próby dla wszystkich, również dla nas, samorządowców. Trzeba stanąć na wysokości zadania – podkreśla Janina Ewa Orzełowska – członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd województwa mazowieckiego współpracuje z kilkoma ukraińskimi regionami. Obwód Kijowski już od 12 lat jest ważnym regionem partnerskim Mazowsza. Owocne relacje wiążą województwo mazowieckie także i z innymi regionami – od 2004 r. z Obwodem Lwowskim, a od 2012 r. z obwodami Winnickim i Odeskim. W ostatnich latach udało się zrealizować szereg ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć w obszarze gospodarczym i kulturalnym, m.in. w ramach programu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina. Od 2016 r. corocznie regiony organizowały wypoczynek dla dzieci żołnierzy, którzy byli uczestnikami operacji antyterrorystycznej we wschodniej Ukrainie.

Radni województwa przyjęli również w tym tygodniu stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Olbrzymie zaniepokojenie militarną aktywnością Rosji wobec Ukrainy oraz solidarność i wsparcie dla Ukrainy w umacnianiu demokracji – jednogłośnie wyrazili podczas sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego. „Nasze wieloletnie partnerstwo i przyjaźń zobowiązują. Naszym obowiązkiem jest zabranie głosu i wsparcie przyjaciół, którzy tej pomocy oczekują w najtrudniejszym dla siebie momencie”.

Małopolska jest i będzie z Ukrainą

Szerokie przygotowania i działania na wypadek eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem Pagaczem koordynował już od dłuższego czasu, zgodnie z dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym procesie uczestniczyły wszystkie właściwe służby i podmioty, także samorządy.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita dziękuje wszystkim, którzy w tej sytuacji wykazali się wolą współpracy, odpowiedzialnością oraz solidarnością, w tym m.in. przedstawicielom Kościoła, samorządowi województwa, miasta Krakowa, Tarnowa i innych samorządów. Wczoraj wojewoda oraz wicewojewoda odbyli wideokonferencję z małopolskimi starostami i prezydentami miast na prawach powiatu, przekazując bieżące informacje.

– Małopolska jest i będzie z Ukrainą – to wspólny mianownik tych szeroko zakrojonych działań. To dla nas wszystkich czas próby. Małopolska, która okaże zarówno gościnność, jak i solidarność, z pewnością zda ten egzamin – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jednym z głównych wątków, którym poświęcaliśmy uwagę, były kwestie związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy. Zakładamy, że mogą oni szukać bezpiecznego schronienia także w naszym województwie. Działania w tym zakresie będą adekwatne do bieżących potrzeb. Nie będziemy podawać liczby uchodźców, którzy zostaną przyjęci do województwa małopolskiego. Nie ma tu żadnych limitów, bo prawdziwa otwartość nie może mieć limitów. Pomagać będziemy w takim zakresie, jak będzie wymagała tego sytuacja. Dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy otrzymali wsparcie i czuli się w Małopolsce bezpiecznie. We współpracy z samorządami i służbami zapewnimy im schronienie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jesteśmy w pełni przygotowani do przyjmowania osób, które będą do nas przyjeżdżały z punktów recepcyjnych uruchomionych dziś w województwach lubelskim i podkarpackim. Baza miejsc została utworzona m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez marszałka województwa małopolskiego, jak i współpracę z rektorami. Kraków, jako miasto nauki, ośrodek akademicki, stanął na wysokości zadania. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita dziękuje rektorom za gotowość do szerokiego współdziałania. Miejsca będą też udostępniane w obiektach turystycznych czy dotychczas wskazywanych jako miejsca kwarantanny zbiorowej. Ze względów bezpieczeństwa na tym etapie nie będziemy podawać wykazu tych miejsc. Tę informację otrzymają wszyscy bezpośrednio zainteresowani, czyli Ukraińcy, szukający u nas schronienia. I to jest dla nas teraz najistotniejsze.

Także z tego względu dziś w południe uruchomimy infolinię w ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców. Będzie ona działać wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 nasi pracownicy będą udzielać informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie. Infolinia będzie czynna 24 h na dobę. Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj:

https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim uchoMinisterstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Procedury zostały przygotowane zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego. W Małopolsce od dłuższego czasu działają zespoły zadaniowe zajmujące się poszczególnymi kwestiami – zapewnieniem schronienia uchodźcom, opieki zdrowotnej, logistyką czy monitorowaniem sytuacji. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy reagować elastycznie do potrzeb.
(UMWM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button