Marcin Zawół biathlonowym wicemistrzem Europy

Mistrzostwa Świata w Novym Meście

Nie udało się w biegu indywidualnym, ale powiodło się w sprincie.

Marcin Zawół został wicemistrzem Europy juniorów podczas historycznych zmagań w Jakuszycach. Od Polaka lepszy był tylko Fin Arttu Heikkinen.

Organizatorzy musieli włożyć wiele wysiłku w to, aby zawody w Jakuszycach mogły być kontynuowane. Niesprzyjająca aura nie dawała za wygraną, ale ostatecznie wysiłek nie poszedł na marne. Dzięki niemu Marcin Zawół mógł rywalizować o medal. I w sobotę zrobił to skutecznie. Polak mimo dwóch karnych rund sięgnął po srebrny medal. Arttu Heikkinen pomylił się raz i miał przewagę nad naszym zawodnikiem niespełna pół minuty. Jakob Kulbin z Estonii cieszył się z kolejnego brązowego medalu (jedno pudło).

Wcześniej 21-letni Polak był ósmy w biegu na 15 km. Sensacyjnym zwycięzcą został reprezentant Mongolii Enkhsaikhan Enkhbat.

Miejsca pozostałych Polaków: 25. Kacper Brzóska, 29. Jakub Potoniec, 35. Maciej Łapka, 45. Fabian Suchodolski.

W sobotę jako pierwsze rywalizowały kobiety. Tam bardzo dobre dziewiąte miejsce zajęła Barbara Skrobiszewska, która po bezbłędnym strzelaniu zajęła 9. miejsce. Anna Nędza-Kubiniec z dwoma karnymi rundami zajęła 14. pozycję. Wygrała ponownie Austriaczka, chociaż tym razem była to Lara Wagner. Jej wynik na strzelaniu to jedno pudło.

Miejsca pozostałych Polek: 42. Emilia Zasadna, 55. Oliwa Arendarczyk, 73. Zuzanna Sadownik, 75. Aleksandra Szajnowska, 80. Klaudia Niedurny.

Marcin Zawół biathlonowym wicemistrzem Europy (fot. PZBiath)

Marcin Zawół ósmy w biegu indywidualnym podczas MEJ w Jakuszycach

Za nami czwartkowe biegi indywidualne podczas organizowanych w Jakuszycach Mistrzostw Europy Juniorów. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Marcin Zawół, który zajął 8. miejsce.

Najpierw odbył się bieg kobiet, w którym dwa najcenniejsze medale zdobyły reprezentantki Austrii. Z ogromną przewagą nad rywalkami zwyciężyła bezbłędna w strzelaniu Anna Andexer. Srebrny medal wywalczyła koleżanka z drużyny Leonie Pitzer, która straciła do Anny ponad 3 minuty i 11 sekund. Brązowy medal zdobyła Czeszka Heda Mikolasova (+3:39.5). Najlepsza z Polek Anna Nędza-Kubiniec po aż czterech błędach na strzelnicy zajęła 17. miejsce ze stratą 6:48.1 do zwyciężczyni. Na 23. miejscu uplasowała się Barbara Skrobiszewska (+8:01.2), która zaliczyła o jedno pudło więcej. Emilia Zasadna (+9:20.1) także po czterech błędach w strzelaniu zajęła 38. lokatę. Bardziej odległe miejsca zajęły pozostałe Polki: 56. Zuzanna Sadownik, 70. Klaudia Niedurny, 77. Oliwia Arendarczyk oraz 79. Aleksandra Szajnowska.

W biegu mężczyzn losy złotego medalu ważyły się jednak do ostatnich metrów. Złoto ostatecznie wywalczył bezbłędny w strzelaniu reprezentant Mongolii Enkhsaikhan Enkhbat. Srebrny medal zdobył Fin Kalle Loukkaanhuhta, który także nie popełnił błędów w strzelaniu i do Mongoła stracił 1,6 sekundy. Podium uzupełnił Estończyk Jakob Kulbin (+20.0). Blisko medalowych pozycji był też reprezentant Polski Marcin Zawół. Polak jednak popełnił trzy błędy na strzelnicy, a to sprawiło, że zakończył zawody na 8. miejscu ze stratą nieco ponad minuty do zwycięzcy. W drugiej dziesiątce uplasował się za to Konrad Badacz (+1:50.6), który zaliczył cztery pudła i zajął 15. miejsce. Mniej błędów, bo tylko dwa, popełnił Fabian Suchodolski, który jednak w nieco gorszej dyspozycji biegowej, zakończył na 22. miejscu. Jakub Potoniec po trzech pudłach zajął 28. miejsce, a Kacper Brzoska po dwóch błędach uplasował się na 35. miejsce. Maciej Łapka zajął 69. lokatę, a Mariusz Pływaczyk był o dwa miejsca niżej.

Życiowy wynik Natalii Sidorowicz na mistrzostwach świata

Francuska dominacja w sprincie kobiet! Reprezentantki Francji nie tylko zgarnęły komplet medali, ale zajęły cztery pierwsze miejsca biegu na Mistrzostwach Świata w Novym Meście. Najlepsza z Polek Natalia Sidorowicz zajęła 16. lokatę. To jej najlepszy wynik w karierze podczas zawodów najwyższej rangi.

Złoty medal wywalczyła Julia Simon, która była bezbłędna na strzelnicy. Niespełna pięć sekund za nią zawody ukończyła druga Justine Braisaz-Bouchet, która zaliczyła jeden niecelny strzał. Jedno pudło zaliczyły też kolejne Francuzki. Brązowy medal zdobyła Lou Jeanmonnot (+40.8). Tuż za podium uplasowała się Sophie Chauveau (+44.2).

Dobry wynik Natalii Sidorowicz to wynik między innymi bezbłędnego strzelania. Polka zajęła 16. miejsce, a do zwyciężczyni straciła niemal minutę i 40 sekund. To rewelacyjny, najlepszy wynik naszej zawodniczki w karierze. W trzeciej dziesiątce na 23. pozycji uplasowała się Joanna Jakieła, która popełniła jeden błąd na strzelnicy. To z kolei wyrównanie najlepszego wyniki Jakieły w sprincie.

Nieco dalej, na 46. miejscu wylądowała Anna Mąka, która także zaliczyła jedną wpadkę w strzelaniu. Niestety strzelanie nie wyszło Darii Gembickiej, która popełniła aż cztery błędy i ostatecznie zajęła 84. miejsce.

Złoto dla Francji w sztafecie mieszanej, Polska na 15. miejscu

Pierwsza konkurencja w ramach Mistrzostw Świata w biathlonie w Novym Meście, czyli rywalizacja sztafet mieszanych, zakończyła się zwycięstwem Francji. Polacy na metę dotarli na 15. pozycji.

Zwycięska sztafeta Francji wystąpiła w składzie: Eric Perrot, Quentin Fillon Maillet, Justine Braisaz-Bouchet oraz Julia Simon. Zdobyli złoty medal mimo karnej rundy i dziewięciu dobierań, a tym samym przerwali dominację Norwegów w tej konkurencji. Srebrny medal zdobyli właśnie Norwegowie, którzy mimo braku karnych rund, musieli zadowolić się drugim miejscem. Do Francji stracili 45,2 sekundy. Na najniższym stopniu stanęła sztafeta Szwecji (+1:01.7), która do końca walczyła o brązowy medal ze Szwajcarami (+1:02.9), którzy ostatecznie zajęli miejscu tuż za podium.

Polacy wystąpili w składzie: Jan Guńka, Andrzej Nędza-Kubiniec, Anna Mąka oraz Joanna Jakieła. Biało-czerwoni dobrze poradzili sobie na strzelnicy. Uniknęli karnych rund oraz siedem razy dobierali naboje. Jednak słabsza dyspozycja biegowa pozwoliła na zajęcie 15. miejsca. Do zwycięzców stracili nieco ponad 5 minut.