POLSKAŚWIAT

Lwów. Andrzej Duda: Polska przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard 2

Wojna na Ukrainie

Andrzej Duda powtórzył w Jasionce deklarację z konferencji we Lwowie.

Chodzi o to, że Polska przekaże Ukrainie, w ramach międzynarodowej koalicji, kompanię (to 14 pojazdów) czołgów Leopard 2 w wersji A4.

– Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie, w ramach międzynarodowej koalicji, kompanię czołgów Leopard 2A4. Chodzi o to, żeby cały szereg państw dał wkład w postaci czołgów, aby można było stworzyć poważną blokadę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę – zadeklarował prezydent.

– Będziemy zabiegali na arenie międzynarodowej o to, żeby tą koalicję stworzył cały szereg państw, które dadzą swój wkład w postaci właśnie czołgów, aby można było stworzyć większą jednostkę czołgową. Kompania jest jednostką małą, wręcz powiedziałbym symboliczną, natomiast jeżeli takich kompanii będzie więcej, powstanie brygadowa grupa bojowa lub jeszcze większa jednostka wojskowa, która faktycznie będzie miała duże znaczenie militarne w obronie Ukrainy – to do tego właśnie chcemy doprowadzić – mówił Andrzej Duda.

„Polska od samego początku realizowała tutaj bardzo aktywną rolę. To my byliśmy tym pierwszym państwem, które rzeczywiście udzieliło Ukrainie – jak na tamten moment – wręcz spektakularnej pomocy. Przypomnę, że przekazaliśmy Ukrainie 240 czołgów; że przekazaliśmy setki tysięcy, miliony sztuk amunicji; że przekazaliśmy karabinki Grot do dyspozycji armii ukraińskiej; że przekazaliśmy także armatohaubice Krab, które odegrały ogromną rolę w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. I że cały czas przekazujemy Ukrainie różne formy wsparcia, uzbrojenia, spektakularne wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun do użycia przez indywidualnych żołnierzy, które wykazały się tutaj rzeczywiście wielkimi możliwościami odpierania rosyjskiej agresji” – dodał.

Lwów. Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski (fot. KPRP)

Szrot o Leopardach

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, odnosząc się do zapowiedzi przekazania Ukrainie kompanii czołgów Leopard w ramach koalicji międzynarodowej mówił, że Polska liczy, iż inne kraje dołączą do tej propozycji proporcjonalnie do swojej siły.

Przywódcy: Polski – Andrzej Duda, Ukrainy – Wołodymyr Zełenski i Litwy – Gitanas Nausėda spotkali się we Lwowie na Szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda zapowiedział, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

– Liczymy na to, że inne kraje o jeszcze większym potencjale obronnym, niż Polska dołączą do tej propozycji proporcjonalnie do swojej siły, do tej koalicji, która będzie wspierać Ukrainę – mówił Paweł Szrot.

– Czekamy na inne pozostałe kraje, które mają Leopardy w większej liczbie i które same te Leopardy produkują – zaznaczył. Pytany, czy chodzi o Niemcy, odparł: oczywiście.

Wskazywał, że kompania czołgów Leopard, którą możemy przekazać „to jest tyle, ile możemy jeszcze przekazać nie osłabiając polskiej linii bojowej, obronnej”. Przypomniał też, że Polska przekazała już Ukrainie dużo sprzętu.

– Jeśli do tej kompanii dołączą swoimi kompaniami inne kraje, to już się tworzy istotna liczba i to jest najważniejsze dla Ukrainy – podkreślił Minister Szrot.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button