KATOWICE

Lotnisko Katowice. Ptaszniki w przesyłce do Malezji

Straż Graniczna w Katowicach-Pyrzowicach

Na terenie katowickiego portu lotniczego ujawniono przesyłkę zawierającą okazy pająków podlegające międzynarodowej ochronie.

Paczka miała trafić do Malezji.

29 czerwca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach uzyskali od pracowników jednej z firm kurierskich informację o podejrzanej zawartości paczki składowanej w ich magazynie. Według dokumentów w nadanej przesyłce miały się znajdować zabawki. Zamiast nich ujawniono kilkanaście sztuk niezidentyfikowanych okazów pająków. Biegły ocenił, że to pajęczaki podlegające międzynarodowej ochronie wpisane do Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, tzw. CITES.

Funkcjonariusze SG ustali nadawcę. W trakcie przeszukania miejsca jego zamieszkania ujawniono kolejne okazy pająków, również podlegające ochronie. Zostały zabezpieczone i przekazane pod opiekę profesjonalnemu hodowcy pająków.

Za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie przyrody w zakresie usiłowania przewozu przez granicę Unii Europejskiej gatunku podlegającego ochronie mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dalsze czynności prowadzone są pod nadzorem prokuratury.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button