POLSKA

Łódzki kurator oświaty Wierzchowski odwołany ze stanowiska. Mówił, że „wirus LGBT prowadzi do dehumanizacji społeczeństwa”

Skandalizujące słowa

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski poinformował, że został odwołany ze stanowiska.

Prawdopodobnie chodzi o jego skandalizujące słowa.

W telewizji Trwam mówił, że „wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy” (niż koronawirus), „gdyż to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa”.

Wierzchowski powiedział:

„Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy, bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa, dehumanizacji młodych ludzi i odebrania im wartości. Jedyną naczelną wartością jest pokazanie, że nie ma żadnych zasad i wartości. Te działania są ukierunkowane na młodego człowieka.”

Dehumanizacja, czyli odczłowieczanie sugeruje, że pewna grupa ludzi różni się od pozostałej części społeczeństwa, a nawet nie są oni ludźmi. Nie mają tych samych praw i są porównywani do robaków czy zwierząt.

Dehumanizacja jest przejawem mowy nienawiści, pozwoleniem do przemocy oraz do eksterminacji. Naziści nazywali Żydów „wszami”, a w Rwandzie Tutsi nazywano „karaluchami”.

Przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki zgadza się z tymi słowami, że „wirus LGBT prowadzi do dehumanizacji społeczeństwa”.

Z inicjatywy posła Lewicy, Tomasza Treli Łódzki Kurator Oświaty odwołany

W piątek Trela żądał od Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego dymisji kuratora po wypowiedzi, której udzielił w czwartek, na antenie TV Trwam podczas której mówił o „wirusie LGBT” atakującym młodzież.

Ta skandaliczna, oburzająca i niedopuszczalna wypowiedź dyskwalifikuje Grzegorza Wierzchowskiego jako kuratora oświaty. Jak człowiek wygłaszający publicznie podobne brednie ma czuwać nad prawidłową realizacją programów nauczania?! – podnosił w liście do szefa MEN poseł Lewicy.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz napisał – „Łódzki kurator oświaty powinien być natychmiast odwołany! Jeśli min. Piontkowski jest na urlopie, to jednak ktoś zastępuje ministra.”

Komentarz MEN do decyzji o odwołaniu łódzkiego kuratora oświaty

„Na początku ubiegłego tygodnia otrzymaliśmy wniosek od wojewody łódzkiego o odwołanie łódzkiego kuratora oświaty. Minister Edukacji Narodowej odniósł się do tego wniosku pozytywnie, po dogłębnej analizie dotychczasowej działalności łódzkiego kuratora oświaty, a także ocenie sytuacji w łódzkiej oświacie.

Decyzja o odwołaniu Pana Grzegorza Wierzchowskiego ze stanowiska łódzkiego kuratora oświaty była rozważana już od dawna i nie miała żadnego związku z jego medialnymi wypowiedziami na temat LGBT.”

List Tomasza Treli do Ministra Edukacji Narodowej ws. Łódzkiego Kuratora Oświaty

„Łódź, 21 sierpnia 2020 r.

Pan

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej

„Mamy do czynienia z wirusem LGBT” – stwierdził w TV Trwam, Grzegorz Wierzchowski, Łódzki Kurator Oświaty. Ta skandaliczna, oburzająca i niedopuszczalna wypowiedź dyskwalifikuje Grzegorza Wierzchowskiego jako kuratora oświaty. Jak człowiek wygłaszający publicznie podobne brednie ma czuwać nad prawidłową realizacją programów nauczania?! Dlatego oczekuję od Pana Ministra natychmiastowego odwołania Grzegorza Wierzchowskiego z pełnionej funkcji.

W dalszej części rozmowy na antenie TV Trwam, której obszerne fragmenty cytuje serwis internetowy Rzeczpospolitej, Pan kurator wyjaśnił na czym polega „wirus LGBT”, mówiąc, że „jest to wirus dehumanizacji społeczeństwa, dehumanizacji młodych ludzi i odebrania im wartości”. Wedle Pana Wierzchowskiego „jedyną naczelną wartością jest pokazanie, że nie ma żadnych zasad i wartości”. Owszem, żadnych zasad nie ma, ale Pan Wierzchowski, który tymi wypowiedziami przekroczył wszelkie możliwe granice swobody wypowiedzi, choć mam wrażenie, że te granice od dawna – za sprawą przedstawicieli partii rządzącej – nie istnieją. Jak można wypowiadać się w tak obrzydliwy sposób o ludziach dlatego, że mają inną orientację seksualną?! Tak, Panie Ministrze, LGBT to nie ideologia czy wirus, tylko ludzie! Tacy sami jak Pan, kurator Wierzchowski i każdy inny posiadacz legitymacji Prawa i Sprawiedliwości. To ludzie mający rodziny, przyjaciół, znajomych, ludzie, którym odbiera się prawo do godności i normalnego życia tylko dlatego, że zamiast żony mają partnera albo zamiast męża – partnerkę?! A kto dał Panu Wierzchowskiemu i jemu podobnym funkcjonariuszom PiS prawo do zaglądania do sypialni Polek i Polaków? I oceniania kogo tam zapraszają i co w nich robią?

Gdyby Grzegorz Wierzchowski był politykiem jego „występ” na antenie telewizji Trwam uznałbym li tylko za chęć zaistnienia, przypodobania się prezesowi partii czy politycznym patronom. Oczywiście te wypowiedzi nie byłyby mniej oburzające, ale jeśli wypowiada je kurator oświaty czyli człowiek, który ma czuwać nad prawidłową realizacją programów nauczania to oznacza jedno: w szkołach w Łódzkiem będziemy uczyć homofobii, nietolerancji i dyskryminacji a stąd prosta droga do nienawiści i przemocy. A za chwilę zapewne zmienione zostaną programy nauczania tak, aby wszędzie było jasne, że dla osób o odmiennej orientacji nie ma miejsca w polskiej szkole.

Panie Ministrze, jest XXI wiek, liczne unijne dokumenty zakazują wprost dyskryminacji. Zatem Grzegorz Wierzchowski nawołuje do łamania prawa, naruszania elementarnych praw człowieka oraz propaguje homofobię. Dla takich osób nie ma miejsca w życiu publicznym, a już na pewno nie mają prawa pełnić żadnych funkcji w systemie edukacji. Dlatego oczekuję natychmiastowej dymisji człowieka, który dla łódzkiej oświaty nie zrobił nic. Poza przegraniem dwóch procesów przed Sądem Administracyjnym, który wytknął mu niekompetencję i nieznajomość elementarnych przepisów oświatowych.

Do wiadomości:

Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Tomasz Trela,

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button