CIEKAWOSTKI

Łódź ratuje piękne kaczki – gągoły

Na ratunek gągołom

W województwie łódzkim żyje już tylko 50 par gągołów.

To przepięknie upierzone kaczki, które tracą swoje naturalne siedliska i są narażone na wyginięcie. Dlatego Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Orientarium ZOO Łódź uruchamiają program wspierania populacji.

Dzięki współpracy obu instytucji na drzewach sąsiadujących ze starorzeczem i korytem Warty zainstalowano specjalistyczne budki lęgowe wyposażone w trociny niezbędne do zbudowania przez ptaki gniazd wewnątrz budek. Po ich zasiedleniu będą prowadzone obserwacje ornitologicznego oraz badania naukowe nad tym gatunkiem.

Łódź. Budka lęgowa (fot. UMŁ)

– Gągoły są wyjątkowymi kaczkami, które gniazdują w wysoko położonych dziuplach drzew, znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych i rzek. Tuż po wykluciu puchate pisklęta są bardzo sprawne i prawie natychmiast wyskakują za matką do wody. Skoki z dziupli są bardzo spektakularne, wykonywane z wysokości kilkudziesięciu metrów (nawet z… 20 m). Maluchy bezpiecznie lądują na ziemi dzięki temu, że w skoku rozpościerają błony pławne między palcami i wyciągają skrzydełka zwiększając opór powietrza. Po tym wyczynie maszerują z matką do wody, gdzie od razu świetnie pływają i nurkują w poszukiwaniu pożywienia – opowiada Tadeusz Musiał z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W Polsce gągoły gniazdują bardzo nielicznie, głównie w części północnej i zachodniej kraju. W województwie łódzkim najwięcej gągołów zakłada gniazda nad zalewem Sulejowskim (ok. 10 par). Ostatnio pojedyncze pary zasiedliły okolice zbiornika Jeziorsko. Mimo to, liczba ptaków dochowujących się piskląt w naszym regionie jest nadal bardzo niska (około 50 par). Gatunek został umieszczony w Czerwonej Księdze Ptaków Ziemi Łódzkiej i należy do kategorii ptaków narażonych na wyginięcie. Jedną z przyczyn niskiej liczebności i zanikania gągołów jest wycinanie rosnących przy wodzie dziuplastych drzew. 

– Niedobór naturalnych miejsc do założenia gniazd można kompensować rozwieszając odpowiedniej wielkości budki lęgowe. Liczymy, że powracające z zimowisk gągoły zainteresują się okolicami Łodzi znajdując tu nowe „apartamentowce” sprzyjające złożeniu jaj i wykluciu piskląt. Jesień to doskonały czas do zakładania budek. Nasze prace nie płoszą ptaków, ponadto w obecnej, niestabilnej sytuacji pogodowej, trudno przewidzieć kiedy nadejdzie wiosna, sprzyjająca pojawieniu się tych kaczek – tłumaczy Magdalena Janiszewska z Orientarium ZOO Łódź.

Samce gągoła (fot. Jan Fus)

Specjaliści z OTOP oraz Orientarium zakładają, że przedsięwzięcie spodoba się powracającym parom gągołów, choć obecnie trudno ocenić ile ptaków z tego gatunku zasiedli budki i ile piskląt pojawi się w gniazdach – samice mogą złożyć w gnieździe od 5 do 19 jaj.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button