KRAKÓWWARSZAWA

Lewica: domagamy się dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak

Konferencja prasowa

– Działania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak są niegodne funkcji kuratora oświaty, dlatego też domagamy się jej dymisji – oświadczyły posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Daria Gosek-Popiołek.

Podczas konferencji prasowej przez budynkiem ministerstwa edukacji polityczki podkreśliły, iż działania i wypowiedzi pani Nowak łamią artykuł 68. ust. 4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który mówi, iż władze publiczne są zobowiązane do zwalczania epidemii.

Rozpoznawalność w całym kraju zapewniła Barbarze Nowak krytyka „Dziadów” wystawianych w krakowskim teatrze im. Słowackiego. Następnie pani kurator kwestionowała szczepienia nazywając je eksperymentem. Podczas spotkania z grupą antyszczepoionkowców krytykowała kolejne już zamknięcie szkół i sugerowała oraz sugerowała, iż koronawirus nie różni się zbyt wiele od grypy.

– Od lat obserwuję działalność małopolskiej kurator Barbary Nowak i wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiają, iż zaczynamy kwestionować nie tylko jej poglądy, jeżeli chodzi o edukację, ale i jej stosunek do walki z pandemią. Od osoby, która jest przedstawicielem administracji rządowej w szczycie 5 fali oczekujemy odpowiedzialności i rozsądku, oczekujemy zachęcania do akcji szczepień. A co otrzymujemy? W ogólnopolskich mediach pani kurator nazywa szczepionki eksperymentem, podważając to, że są one bezpieczne i na tę chwilę są jedynym sposobem walki z pandemią – mówiła posłanka Daria Gosek-Popiołek. – Przypomnę pani kurator, że jeżeli chodzi o śmiertelność to wskaźnik grypy to zaledwie 0,1 procenta, a w Polsce śmiertelność na koronawirsua to 2,1 procenta. Bez wątpienia pandemia również dotyczy szkół, która przekłada się na zachorowalność w społecznościach lokalnych.

Jak dodała posłanka Lewicy na stronach małopolskiego kuratorium oświaty zawieszony jest film z pewnego sympozjum organizowanego przez panią Barbarę Nowak, podczas którego goście kwestionują to co nauka mówi o covidzie; kwestionują pandemię oraz zasadność prowadzenia szczepień.

– Wszystkie te słowa oraz działania są niegodne urzędnika państwowego i dlatego domagamy się jej dymisji – oświadczyła Daria Gosek-Popiołek.

– Artykuł 68. ust. 4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi, że władze publiczne, do których bez wątpienia należą także kuratorzy oświaty, są zobowiązane do zwalczania epidemii. Pani Barbara Nowak swoim zachowaniem i antyszczepionkowymi wypowiedziami dopuściła się naruszenia przepisów ustawy zasadniczej. Za takie działania powinna ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Domagamy się dzisiaj od Ministra Edukacji i Nauki odwołania pani Barbary Nowak z funkcji kuratora oświaty w Małopolsce.

Jak podkreśliła posłanka Lewicy do dymisji powinno dojść niezwłocznie, ponieważ wypowiedzi Barbary Nowak stoją w sprzeczności z interesem zdrowia publicznego oraz z koniecznością ochrony zdrowia i życia uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button