POLSKA

„Kwiaciarnia na lodzie” z karą w wysokości 60 tys. zł. Właściciel: „były prowokacje policji, gnębią nas!”

Lodowisko w Szczecinie

W Szczecinie wbrew zakazowi zostało otwarte lodowisko.

Osoby odbierały kwity na kwiaty na środku tafli.

W Polsce lodowiska nie mogą funkcjonować w wyniku obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ale kwiaciarnie już tak.

Właściciel jednego ze szczecińskich lodowisk zignorował ten zakaz i umieścił na nim stoisko ze sprzedażą kwiatów. W tej „kwiaciarni na lodzie” klienci za 12 lub 17 zł otrzymywali kartę wstępu do pomieszczenia, w którym mogli odebrać kwiaty.

– Mam kredyty i jak mam je spłacić? Sanepid wystawił dwa mandaty po 30 tys. zł. Mieliśmy w poniedziałek kilka prowokacji ze strony policji. I tak, np. młody człowiek podszedł do nas, chcąc kupić kwiaty i poprosił o wypożyczenie pary łyżew, których z oczywistych względów nie mieliśmy. Potem podszedł do funkcjonariuszy i z nimi rozmawiał.

Oprócz tego policjanci legitymowali klientów. Do dzisiaj widzimy jak radiowozy krążą obok nas.

Prawnicy twierdzą, że nasze działania są zgodne z prawem i dlatego dzisiaj zamierzamy otworzyć ponownie lodowisko. Zachowujemy wszystkie reżimy sanitarne.

Jest to po prostu gnębienie nas, zastraszanie. Rząd znalazł w nas kozła ofiarnego, by przykryć swoje nieudacznictwo w różnych sprawach. Władza nie traktuje wszystkich równo. Niektórzy otrzymują z tzw. tarczy pieniądze na utrzymanie się, a my?! – mówi w rozmowie z Kronika24.pl Tomasz Fornalski, właściciel lodowiska.

– My tylko wspieramy sanepid w ich działaniach. Co do słów właściciela o prowokacjach, nie wiem o takich zdarzeniach – powiedziała nam mł. asp. Ewelina Gryszpan, rzecznik prasowy w Szczecinie.

Komentarz właściciela lodowiska na FB:

„Szanowni Państwo. Właścicielka kwiaciarni stwierdziła, że koszt wynajęcia obiektu oraz zakup kwiatów zupełnie się nie bilansuje z ilością klientów, których dodatkowo odstrasza „ochrona sanepidu”. Chcemy wyciszyć sprawę, bo Warszawa honorowo nie odpuści (posuwając się nawet do nielegalnych rzeczy). Niech Pan „prezes” dostanie meldunek „że sprawa załatwiona”, dyrektorzy poklepią się po plecach i przyznają sobie kolejne premie za dobrze wykonaną robotę. Następnie ludzie którzy wierzą mediom, co odtrąbiły sukces sanepidu który nic nie zamknął, już do nas nie przyjdą. Na spokojnie przygotowujemy na piątek (wtedy kiedy więcej łyżwiarzy będzie mogło nas odwiedzić) rozpoczęcie kursów łyżwiarskich dla każdego.
Dodatkowo na wypadek ewentualnych procesów w przyszłości rozpoczniemy zbiórkę dobrowolnych oświadczeń od ludzi, którzy przyszli kupić kwiaty, a nie rekreacyjnie pojeździć na łyżwach.”

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

„Odnosząc się ze zrozumieniem do utrudnień, jakie mogą nieść za sobą ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii, przypominam, że zostały one ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju.

Od ich bezwzględnego przestrzegania zależy nie tylko los tysięcy pacjentów i sytuacja w całym systemie ochrony zdrowia, ale również czas powrotu do normalnego funkcjonowania społecznego i ekonomicznego.

Dziękuję wszystkim, którzy – mimo uciążliwości tych ograniczeń – traktują je poważnie i w pełni respektują.

Przypominam także, że próby ich omijania czy lekceważenia są nieakceptowalne i niezgodne z prawem.

Rażącymi przykładami takich nieodpowiedzialnych zachowań są próby omijania przepisów poprzez uruchamianie działalności stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia i naruszającej reżim epidemiologiczny.

Informuję, że osoby odpowiedzialne za organizację „kwiaciarni na lodzie” oraz innych incydentów powodujących zagrożenie epidemiczne, po analizie zebranych materiałów i przeprowadzonym postępowaniu, zostały ukarane karami administracyjnymi w wysokości 30 tys. zł. Organizacja tego typu przedsięwzięć stanowi naruszenie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a okoliczności w pełni uzasadniały zastosowanie kar w maksymalnej wysokości.

Dla zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Wszelkie próby podobnych naruszeń spotkają się z natychmiastową reakcją Inspekcji Sanitarnej oraz skutkować będą nakładaniem kar administracyjnych.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button