POLSKA

Kumoch: Polska jest zainteresowana uczestnictwem w programie Nuclear Sharing

Rosja swoją agresją na Ukrainę unieważniła pakt NATO-Rosja z 1997 r.

Prezydent Andrzej Duda na początku września poinformował, że Polska rozmawiała z USA o możliwości uczestnictwa w programie Nuclear Sharing i objęcia naszego kraju parasolem nuklearnym NATO.

Po tym, rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział, że Stany Zjednoczone nie prowadzą obecnie negocjacji z Polską w sprawie możliwego rozmieszczenia broni atomowej w ramach programu Nuclear Sharing. Zaznaczył, że USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium żadnego kraju, który dołączył do NATO po 1997 r.

– Uważamy, że Rosja swoją agresją na Ukrainę unieważniła pakt NATO-Rosja z 1997 r.; Polska jest zainteresowana uczestnictwem w programie Nuclear Sharing – oświadczył w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

– Prezydent nie powiedział, że Polska prowadzi rozmowy, tylko że takie rozmowy były i to prawda – takie rozmowy były. One były w tak zwanej fazie konceptualnej, to znaczy Polska jest zainteresowana tym, aby uczestniczyć w programie Nuclear Sharing, to zostało w pewnym momencie przekazane stronie amerykańskiej – oświadczył minister.

Jakub Kumoch odnosząc się do słów rzecznika Departamentu Stanu USA podkreślił, że „szkoda, że w tej wypowiedzi pojawił się rok 1997”.

– W 1997 roku podpisano pakt NATO–Rosja, na podstawie którego jest przekonanie, że nie powinno się rozmieszczać w Europie wschodniej dodatkowych stałych sił NATO – zaznaczył. – My uważamy, i Prezydent mówił o tym na szczycie NATO, że ten akt jest martwy, Rosja go po prostu unieważniła agresją na Ukrainę – dodał.

– Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani rozmieszczeniem sił NATO w Polsce i jesteśmy zainteresowani udziałem w programie Nuclear Sharing – oświadczył szef BPM.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button