Torebkę wykonaną ze skóry chronionego pytona wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS na przejściu granicznym w Krościenku.
- Towar próbowała nielegalnie przewieźć przez granicę obywatelka Ukrainy.
Torebka została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu 64-letniej kobiety, która wjeżdżała do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze, przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny Pythonidae Spp, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
Podróżna nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.
W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko- ukraińskiej granicy. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Medyki i Korczowej kilkukrotnie w tym roku udaremnili nielegalny przewóz odzieży, obuwia i galanterii wykonanych ze skóry pytona i krokodyla.
Kłopotliwe pamiątki z wakacji
Szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów pamiętajmy, aby nie kupować pamiątek i przedmiotów wykonanych ze skór chronionych zwierząt.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Co nazywamy okazem, jakie gatunki zagrożone są wyginięciem, jak uzyskać odpowiednie dokumenty oraz co obejmuje kontrola- na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w informacji: CITES – gatunki zagrożone wyginięciem.
Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.