POLSKA

Koronawirus w Polsce. Zaszczepiono prawie 180 tys. osób. Mapa punktów szczepień

Szczepienia przeciwko covid-19

W Polsce zaszczepiono 177 863 osoby.

Ponad 204 tys. dawek dostarczono do punktów szczepień i niewiele zutylizowanych dawek, bo tylko 215.

Na ten moment zajmujemy trzecie miejsce w Europie za Niemcami i Włochami.

Polska zakontraktowała 60 milionów dawek szczepionki. To zapotrzebowanie dla 30 milionów Polaków. Osób, które mogą być szczepione – czyli powyżej 18. roku życia, mamy w kraju ok. 31 milionów.

UE zobowiązuje się do równoczesnej dystrybucji szczepionek do wszystkich krajów członkowskich. Czas dostaw zależy jednak od producentów. Jedyne co nas dzisiaj ogranicza to dostępność szczepionki.

Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca otrzymamy 5,9 mln dawek szczepionki.

Każda gmina dostanie rozliczenie ryczałtowe za przewiezienie mieszkańca do punktu szczepień. Rząd będzie finansował 80% kosztów dowozu mieszkańca z ograniczoną mobilnością do punktu szczepień. Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Transport powinien być dostępny także dla innych osób, w tym m. in. seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Polska na 3. miejscu pod względem liczby wykonywanych szczepień w UE (fot. gov)

Szczepienia populacyjne: ponad 98,5% Polaków ma dostęp do punktu szczepień blisko domu

Blisko 6 tys. punktów szczepień i przeszło 7,3 tys. zespołów szczepiących weźmie udział w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Oznacza to, że ponad 98,5% Polaków ma dostęp do punktu szczepień blisko miejsca zamieszkania.

Wykaz punktów szczepień został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie. Według danych z 5 stycznia br. w całej Polsce do szczepienia populacyjnego zgłosiło się i zostało potwierdzonych niemal 6 tys. punktów szczepień. Podaniem preparatu zajmie się ponad 7,3 tys. zespołów szczepiących. Praktycznie każdy Polak ma dzisiaj dostęp do punktu szczepień niedaleko swojego miejsca zamieszkania.

Mapa punktów szczepień

Najwięcej punktów jest na Mazowszu – 841. W Małopolsce to blisko 500 punktów, na Śląsku – 671. Podkarpacie ma niemal 400 punktów, w województwie opolskim jest ich 169, a w lubuskim – 162.

Wykaz punktów jest na bieżąco aktualizowany. Zostanie uzupełniony o dane kontaktowe do każdego punktu. W połowie stycznia br. powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy.

Znajdź najbliższy punkt szczepień

Szczepienia przebiegają etapowo

Aktualnie trwa szczepienie grupy „0”, czyli m.in. personelu medycznego, w szpitalach węzłowych. Takich placówek w całym kraju jest 509. Do 14 stycznia trwają zapisy na szczepienia medyków w szpitalach węzłowych. Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie, przez formularz online, dostępny na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl.

Po 15 stycznia br. rozpoczną się zapisy do szczepienia populacyjnego. Będzie można zrobić to przez internet – zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP, u swojego lekarza POZ bądź w punkcie szczepień lub dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989.

Rekord połączeń na infolinii

Infolinia jest czynna także teraz. Wybierając numer 989, można dowiedzieć się, m.in. jak wygląda procedura szczepienia, gdzie będzie można się zaszczepić oraz dlaczego warto skorzystać ze szczepienia. 4 stycznia konsultanci infolinii odebrali rekordową liczbę połączeń – ponad 14 tys. To najwięcej rozmów od momentu uruchomienia infolinii. W sumie infolinia, działająca również w weekendy i święta, obsłużyła już przeszło 77 tys. połączeń.

Co musisz wiedzieć o szczepieniu?

Szczepienie przeciw COVID-19 jest bezpłatne. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i będzie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu, wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button