HOKEJREPREZENTACJA

Koronawirus w hokejowej reprezentacji Polski. 11 osób zakażonych, w tym trener Kalaber

Reprezentacja Polski w hokeju

W hokejowej reprezentacji Polski już 11 osób jest zakażonych Covid-19. 22 osoby czekają na wynik testów.

Zarażeni SARS-CoV-2 to m.in. Arkadiusz Kostek, Filip Komorski, Filip Starzyński, Damian Kapica czy pierwszy trener kadry Robert Kalaber.

Od 19 do 26 lipca reprezentant Polski Damian Kapica przebywał na zgrupowaniu kadry narodowej w Warszawie. Po powrocie poddał się badaniu na obecność koronawirusa COVID-19 i jego wynik był pozytywny. Polski Związek Hokeja na Lodzie natychmiast zareagował na nową sytuację.

– O pozytywnym wyniku badania w przypadku Damiana Kapicy dowiedzieliśmy się 1 sierpnia. Natychmiast skontaktowaliśmy się z zawodnikami, trenerami i Państwową Inspekcją Sanitarną – wylicza Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. – Najważniejsze jest zdrowie i dobro zawodników – dodaje szef Związku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie otrzyma od PZHL listę wszystkich osób, które miały bezpośredni kontakt z Damianem Kapicą podczas lipcowego zgrupowania. – Razem z autorytetami w dziedzinie chorób zakaźnych Związek pracuje również nad procedurami dotyczącymi uruchomienia we wrześniu rozgrywek Polskiej Hokej Ligi – informuje Marta Zawadzka, wiceprezes PZHL.

Oświadczenie PZHL w sprawie zgrupowania kadry narodowej w Warszawie

W dniach 19 – 26 lipca reprezentacja przebywała na zgrupowaniu kadry narodowej w Warszawie. Po powrocie z obozu u kilku hokeistów wykryto obecność koronawirusa COVID-19. W ramach procedury wyjaśniającej wpłynęło pismo od lekarza reprezentacji i kierownika kadry narodowej.

Lekarz informuje, że podczas obozu podjęto szereg środków ostrożności, w tym między innymi:

– zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy i przydzieleni do osobnych szatni.

– na koniec każdego dnia treningu była przeprowadzana pełna dezynfekcja szatni przez pracowników lodowiska.

– na lodowisku dostępne były środki ochrony indywidualnej w postaci płynu do odkażania rąk.

– w hotelu posiłki były wydawane każdemu z osobna przez obsługę.

– odprawy organizowane w sali konferencyjnej za każdym razem trwały nie więcej niż 15 minut.

– w trakcie zgrupowania żaden z uczestników nie zgłaszał objawów typowych dla COVID-19.

Hokeiści, u których wykryto koronawirusa, czują się dobrze i przechodzą dwutygodniową, obowiązkową kwarantannę. Związek jest w stałym kontakcie z hokeistami, trenerami, klubami, Państwową Inspekcją Sanitarną oraz służbami medycznymi. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie otrzymał listę osób, które przebywały na zgrupowaniu i miały kontakt z zakażonymi zawodnikami.

W grze kontaktowej, jaką jest hokej, nie ma środków zaradczych o stu procentowej skuteczności, które wyeliminują ryzyko zakażenia, co potwierdzają przykłady z innych krajów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button