POLSKA

Koronawirus COVID-19 w Polsce. Placówki oświatowe, muzea, kina i szkoły wyższe zamknięte

Koronawirus SARS-CoV-2

Od 12 do 25 marca zawieszone zostaną zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

 

W szczególnych przypadkach w dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci po to, żeby umożliwić logistykę dla rodziców i opiekę nad dziećmi.

Od 16 marca wszystkie placówki zostaną zamknięte.

Ministerstwo Nauki zawiesza na obszarze całego kraju działalność dydaktyczną prowadzoną przez uczelnie nadzorowane przez MNiSW. Dotyczy to kształcenia na studiach I stopnia, II stopnia, jednolitych magisterskich, doktoranckich, a także szkół doktorskich oraz zajęć na kursach i szkoleniach organizowanych w ramach uczelni, studiach podyplomowych lub w innych formach. Uczelnie będą mogły prowadzić zajęcia w postaci e-learningu.

Rząd zdecydował także o zamknięciu placówek kultury, muzeów, teatrów i kina.

W celu przeciwdziałania koronawirusa pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie tzw. pracy zdalnej.

– Jest dla nas jasne, że koronawirus może stać się bardzo groźny. Według WHO może stać się to globalną pandemią. Trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem. Wczoraj brałem udział w telekonferencji Rady Europejskiej. Polska stosuje bardzo dobrą strategię.

Nasze działania prewencyjne zostały określone jako słuszne. Dzisiaj widzimy sytuację u naszych sąsiadów, we Włoszech, która jest niezwykle ciężka. Również w Niemczech ponad 1500 przypadków. Koronawirus rozprzestrzenił się na bardzo wiele obszarów.

Chcemy spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Potrzebujemy zdeterminowanych działań, które doprowadzą do zmiany nawyków. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich – to również placówki oświatowe.

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu placówek oświatowych oraz placówek wyższych. Już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego. Jutro i w piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci.

Korzystając z doświadczeń innych państw chcemy działać szybciej. Inni zaczynają podejmować podobne decyzje do naszych. Dla naszych dzieci najlepsze jest niewychodzenie z domu. Dzieci przenoszą choroby i mogą zarazić seniorów.

Mamy 25 osób potwierdzonych zakażeniem koronawirusem. Ogromny apel do wszystkich, którzy nie będą chodzili do szkoły – to nie jest czas ferii i wolnego. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół – wychodziła.

Wirus testuje naszą odporność fizyczną, ale i psychiczną. Kilkaset zgonów we Włoszech, rosnąca liczba zgonów w Hiszpanii i Francji. Niech rozsądek idzie w parze ze zdrowiem. Dlatego nastąpi zamknięcie placówek szkolnych na 2 tygodnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button