POLSKA

Koronawirus. 8319 zgłoszonych zespołów i ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie

Narodowy Program Szczepień

Liczba otrzymanych zgłoszeń do Narodowego Programu Szczepień pokazuje jak ważny jest to program.

Wpłynęło 2273 zgłoszeń, a najwięcej uwag i opinii dotyczyło m.in. bezpieczeństwa szczepionki, rejestru szczepionych i kodów QR, niepożądanych odczynów poszczepiennych, funduszu odszkodowań oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego.

Jak poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk „za kilka dni przedstawimy mapę podmiotów przeprowadzających szczepienia. Włączymy jako punkty szczepień masowych szpitale rezerwowe”. To 500 szpitali węzłowych realizowanych szczepienia dla kadry medycznej.

Obecnie analizowane są wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły do Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Zdrowia, aby projekt mógł zostać przedłożony na najbliższym posiedzeniu Radzie Ministrów.

W całej Polsce mamy 8319 zespołów zgłoszonych do realizacji Narodowego Programu Szczepień. Zarejestrowane podmioty i punkty medyczne pozwolą osiągnąć zdolność operacyjną na poziomie ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk:

„Za te wszystkie maile, uwagi i opinie serdecznie dziękujemy. Można posegregować te informacje na kilka grup – najwięcej dot. bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych. Będziemy dyskutować w ramach zespołu, który pracował nad tym dokumentem.

Następna duża grupa pytań dot. rejestrów szczepionych i kodów QR. Trzecia grupa dot. uwag i pytań dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych i odszkodowań. Czwarta z dużych grup to zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w cały proces.

W tej chwili zespół, który redaguje ten program, pracuje nad tym, żeby w poniedziałek rano do 10 dokument był już poprawiony i przygotowany do zaprezentowania na posiedzeniu RZZK. W ramach konsultacji spotykaliśmy się z organizacjami eksperckimi.

O północy minął termin zgłoszeń podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień wpłynęło 8319 zgłoszeń. Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie.”

Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe – jest ich 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel.
Szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa.

Narodowy Program Szczepień – 8319 zgłoszeń i ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie (fot. KPRM)

W ramach konsultacji programu oprócz zgłoszeń e-mailowych oraz telefonicznych odbyły się spotykania z organizacjami eksperckimi, których wykaz znajduje się poniżej.

Samorządy zawodów medycznych:

Naczelna Rada Lekarska

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych

Naczelna Rada Aptekarska

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych

Izba Gospodarcza Farmacja Polska

Związki zawodowe:

Rada Dialogu Społecznego

NSZZ „Solidarność”

OPZZ i OZZL

Organizacje pracodawców:

Pracodawcy RP

Porozumienie Zielonogórskie

Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia

Organizacje pacjentów:

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia

Federacja Pacjentów Polskich

Fundacja Urszuli Jaworskiej

Fundacja Wygrajmy Zdrowie

Samorządy:

Związek Powiatów Polskich,

Związek Gmin Wiejskich RP

Unia Miasteczek Polskich

Związek Województw RP

Unia Metropolii Polskich

Narodowy Program Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 ma na celu zapewnienie punktu szczepień w każdej gminie. Do udziału w programie mogą wziąć udział przychodnie (POZ), lekarze samodzielnie prowadzący praktykę, szpitale oraz szpitale rezerwowe.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button