Trwa wizyta Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zełenskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Olena Zełenska odwiedziła Downing Street 10 na zaproszenie Akshaty Murthy, żony premiera Wielkiej Brytanii.
Pierwsza Dama Ukrainy podziękowała Wielkiej Brytanii za wsparcie dla Ukrainy, w szczególności za organizację Konkursu Piosenki Eurowizji wspólnie z ukraińskimi partnerami.
„Niemożliwość zorganizowania tego konkursu przez zwycięski kraj powinna być kolejnym przypomnieniem światu o agresji Rosji na Ukrainę” – podkreśliła.
Olena Zełenska zwróciła też uwagę na inne ważne wydarzenie – Konferencję w sprawie Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w czerwcu br. w Londynie.
I was honored to speak to the Princess of Wales @KensingtonRoyal and the First Lady of ???????? Jill Biden @FLOTUS at the official reception for the coronation of His Majesty Charles the III. A real pleasure to meet these exquisite ladies with open hearts and the great friends of ????????. pic.twitter.com/kkhCBx8ZhX
— Олена Зеленська (@ZelenskaUA) May 5, 2023
W spotkaniu uczestniczył także premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
„Jestem przekonany, że Konferencja znacznie przyspieszy praktyczną realizację działań na rzecz odbudowy Ukrainy. Oczekujemy konkretnych rezultatów i decyzji. Na tle wagi niesienia pomocy wojskowej nie mniej istotna jest kwestia pomocy ludności cywilnej. Odbudowa szpitali i szkół. Leczenie rannych. Zapewnienie wsparcia psychologicznego – podkreśliła pierwsza dama.
Małżonka prezydenta wręczyła Akshati Murthy zaproszenie na III Szczyt Pierwszych Dam i Panów, który odbędzie się 6 września w Kijowie i będzie poświęcony tematyce zdrowia psychicznego.
Olena Zełenska zauważyła, że to wydarzenie wzmacnia rolę pierwszych dam i soft power na świecie w poprawie życia różnych krajów i narodów.
„Szkolimy Waszą armię, ale tak naprawdę to Wy szkolicie nas. Uczymy się od Ukrainy i Ukraińców, jak być tak silnym i odpornym” – powiedziała żona premiera.
Po spotkaniu Pierwsza Dama Ukrainy i Akshata Murthy wspólnie odwiedziły Bibliotekę Brytyjską.
Jest to jedna z największych bibliotek na świecie, odwiedzana przez 1,5 miliona osób rocznie. Jako jeden z sześciu obowiązkowych księgozbiorów w Wielkiej Brytanii gromadzi kopie wszystkiego, co zostało opublikowane w kraju, w tym wydania drukowane i cyfrowe (prawie 300 000 jednostek fizycznych i ponad 240 000 jednostek cyfrowych każdego roku). Kolekcja, która stale się powiększa, liczy ponad 170 milionów egzemplarzy, z czego 100 000 to zbiór rzadkich ukraińskich publikacji, prasy i dokumentów.
Od początku pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Biblioteka Brytyjska zorganizowała liczne wydarzenia poświęcone ukraińskiej kulturze i literaturze, w tym światowe odczyty literatury ukraińskiej. Instytucja jest częścią koalicji organizacji kulturalnych i pozarządowych kierowanej przez ALIPH w celu utworzenia centrów digitalizacji na Ukrainie, aby pomóc bibliotekom i archiwom w digitalizacji ich zbiorów. Wcześniej w Bibliotece Brytyjskiej odbyła się prezentacja zainicjowanego przez Pierwszą Damę Ukrainy projektu „Książki bez granic”, w ramach którego wydrukowano 16 tys. książek w języku ukraińskim dla dzieci przybywających do Wielkiej Brytanii.
Grateful to @DameCarolBlack, Head of the Library Board, @britishlibrary CEO Sir Roly Keating, and Katie McElwain, Curator of Slavic and Eastern European Collections, for taking care of this incredible place. It connects not only cultural achievements, but entire countries. 2/2 pic.twitter.com/R1hlKVfKsY
— Олена Зеленська (@ZelenskaUA) May 4, 2023
Pierwsza Dama zapoznała się z ukraińską kolekcją Biblioteki Brytyjskiej i wraz z dyrektorem generalnym tej instytucji, Sir Roly Keatingiem, zaprezentowała tam „Ukraiński regał”. Ten projekt pierwszej damy dotyczący dystrybucji literatury ukraińskiej w bibliotekach świata ma już 170 półek w 37 krajach (około 44 000 książek).
Z okazji otwarcia półki Olena Zełenska i żona premiera Wielkiej Brytanii rozmawiały z ukraińskimi dziećmi i czytały fragmenty twórczości współczesnego ukraińskiego pisarza Wołodymyra Nikitenko po ukraińsku i angielsku.
„W takich miejscach wyraźnie widać, jak książki uosabiają całe narody, a biblioteki mogą dosłownie łączyć kraje” – podkreśliła Pierwsza Dama.