POZNAŃ

Komunikacja miejska w Poznaniu. Za bilet kartą płatniczą

Poznań

W 2022 roku we wszystkich pojazdach na liniach ZTM w Poznaniu będzie można kupić bilet czasowy za pomocą karty płatniczej.

Rozstrzygnięto konkursu na operatora płatności. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Mennica Polska S.A.

– Wprowadzenie nowej możliwości dokonywania opłaty za przejazd jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Zależy nam, żeby pasażerowie chcący korzystać z biletów jednorazowych mogli kupować je w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

– Cieszy nas, że mieszkańcy Poznania staną się beneficjentami korzyści wynikających z wdrożenia Open Payment System. Pasażerowie zyskają wygodniejszy i szybszy sposób na uiszczenie opłaty za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej – bez potrzeby posiadania papierowej wersji biletu przed wejściem do pojazdu.Tego typu projekty realizujemy z sukcesami od kliku lat w miastach, dla których priorytetem jest dbałość o wygodę użytkowników komunikacji miejskiej – mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej. – Warto zwrócić uwagę również na proekologiczny charakter innowacji, z uwagi na eliminację papierowego biletu czy potwierdzenia uprawnienia do przejazdu – zastępuje go popularna zbliżeniowa karta płatnicza – dodaje.

Projekt zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów obsługujących organizowane przez ZTM linie komunikacyjne, należące zarówno do poznańskiego MPK, jak również do wszystkich przewoźników gminnych, w terminale umożliwiające opłacanie przejazdów za pomocą karty płatniczej. Pasażerowie, którzy nie posiadają biletu okresowego lub karty PEKA, umożliwiającej opłatę za przejazd w taryfie przystankowej z tPortmonetki, będą mogli po wejściu do pojazdu kupić odpowiedni bilet czasowy w specjalnym „biletomacie mobilnym” i opłacić go kartą płatniczą lub działającym w technologii NFC urządzeniem mobilnym (smartfon, smartwatch), do którego podpięto kartę płatniczą. Dostępne do kupienia będą bilety czasowe ZTM: na 15, 45 i 90 minut oraz 24-godzinny.

Firma Mennica Polska S.A. złożyła najkorzystniejszą ofertę w przeprowadzonym postępowaniu konkursowym. Umowa została podpisana przez końcem grudnia 2021 roku na 5 lat, liczonych od dnia uruchomienia systemu dystrybucji biletów. Wdrożenie systemu płatności mobilnych planowane jest do końca sierpnia 2022 r.
(ZTM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button